Rodzina Ekstowicz ( Extowicz, Ekstovich, Экстович )

Zaczęty przez Włodzimierz Ekstowicz, Lipiec 21, 2017, 07:17:01 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Włodzimierz Ekstowicz

Witam

Poszukuję śladów rodu Ekstowicz na Grodzieńszczyźnie. Jedna z gałęzi rodu znalazła się przed 2 w.ś. w Grodnie ( głównie Borys Ekstowicz) , ich potomkowie są na terenie dzisiejszej Rosji.  Szukam wszelkich śladów Ekstowiczów, grobów, żyjących potomków, dokumentów, zdjęć itp.
Na FB założyłem grupę rodzinną na którą zapraszam Wszystkich Ekstowiczów.

https://www.facebook.com/groups/ekstowicz/

Włodzimierz Ekstowicz

Tak jak pisałem poszukuję w Grodnie śladów po Ekstowiczach. Poznałem przez FB Galinę Ekstowicz mieszkającą na Syberii. Napisała mi po rosyjsku o tym co wie, przetłumaczyłem i chciałbym Wam to przedstawić. Przepraszam, trochę długie.

"Moja mama( Galiny) nazywa się Sziszajewa (Ekstowicz) Nadieżda (Шишаевa Надеждa). Babcia nazywała się Ekstowicz Galina (Borisowna) (Экстович Галина борисовна) urodziła się w Grodnie. Jej ojciec Boris Ekstowicz miał w Grodnie sklep obuwniczy., mama była z Syberii z Omska i nazywała się Muszkelnik Anna (Мушкельник Анна). Anna umarła przy drugim porodzie. Boris zostaje sam. Babcia ma w tym momencie 4-5 lat. Ojciec żeni się z Mordowką (Mordowia, republika w Rosji) krągłolicą dziewczyną o imieniu Galia. Babcia opowiadała, że u mamy (Anny) było dużo biżuterii i pamięta jak dostawała ze szkatułki broszki do przymierzenia. Tak więc kobieta z którą zaczął żyć, otruła go. Dlaczego i jak nie wie. Babcia mówiła , że sąsiedzi krzyczeli "Otruła go, otruła". U niego była piana na ustach. Tak opowiadała babcia. Ta kobieta konkubina wyjechała za granicę zabierając broszki. Babcia zamieszkała z ciotką. Ciotka nie miała dzieci i była bardzo zamożna. Nazywała się Nina Moroz (Нина Мороз).....
...Babcia znała język polski, rosyjski i trochę białoruski i niemiecki,mnóstwo piosenek i tak myślę, że uczyła się przy katolickim kościele. Potem nie wiem co było, dalej opowieść mówi o tym, że 18 letnią babcię przyjaciółka zwerbowała do Rosji, na Uralu w mieście Złatoust (Златоуст). Dlaczego nie wiem, może zrobiła coś a może z głupoty. Nie ma teraz kogo spytać. Babcia zmarła w 2011 roku. Tak więc przyjechali do Złatoust, umieścili ich w barakach i jak mówiła chlewik u cioci lepszy był. A dokąd pójść, granica zamknięta, nastał rok 1939 i wojna. Po wojnie przyjechała z powrotem do Grodna , do cioci ale ta jej nie przyjęła.Więc babcia wróciła do Złatoust, więcej w Grodnie nie była. Dalej babcia poznała młodego człowieka, urodził się chłopiec Ekstowicz Wiaczesław Nikołajewicz (Экстович Вячеслав Николаевич). To jej jedyny syn. To mój tata. Wiaczesław miał trzy córki. Jana Ekstowicz (Яна Экстович) ona mieszka w Złatoust, nie rozmawiam z nią, ma 45-47 lat.. Staraliśmy się ponownie pogodzić się z nią, ale kiedy ona stwierdziła, że ona będzie pretendować do mojego mieszkania, ponieważ mamy jednego ojca, przestałam rozmawiać z nią. Ona jest inwalidą, ja pomagałam jej finansowo kilka miesięcy, bo żałowałam ją , że nie ma pieniędzy. Dzieci ona nie ma. Druga córka Wiaczesława, Olesia Ekstowicz (Олеся Экстович) umarła w 2003 roku. Zostało po niej dwoje dzieci. Jedna z nich Katia Ekstowicz ( Ekaterina Ekstovich ) (mamy ją na grupie) jest to moja siostrzenica z którą utrzymuję kontakt. Ja ją wychowywałam. Druga nie nosi naszego nazwiska.
Pierwsza i druga córka taty (Яна и Олеся) z pierwszego małżeństwa, potem tata ożenił się drugi raz. Moja mama Nadjeżda (Надежда Экстович (Шишаева)). Jestem trzecią córką taty. Mam dwoje dzieci, dwóch synów. Mam 40 lat.
Pierwsza żona taty nie zmieniła nazwiska z Ekstowicz.
... Na Uralu ne ma więcej Ekstowiczów. Byłam w szoku jak siostra Jana wysłała list, który zostanie przekazany do sądu w sprawie podziału nieruchomości.
A jednak, nie rozumiem w jakikolwiek sposób. Dlaczego jesteś tak bardzo podobny do mojego ojca? Może coś ukrywała babcia?"

Zdjęcie babci i ojca




Gordian

Przed II WŚ w parafii Adamowickiej (koło Grodna na lewym brzegu Niemna) występowało nazwisko Eksterowicz

Bishlovx

Thank you for the great information you have published here.