Ród Strupińskich (Strupińscy) - Семья Струпинских (Струпинские)

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Styczeń 31, 2016, 02:47:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Strupińskich zdaje się jeszcze nie było, przynajmniej tych spokrewnionych z Jurowskimi. Tak więc poszukuję przodków następujących osób a także ich  potomków.

Jakub Strupiński ur.~1804 + Marcjanna Jurowska

Wawrzyniec Strupiński + Paulina Jurowska ślub lata 80-te

Rozalia Strupińska + Tadeusz Gradowski z Pieszczanki – par. Kamionka, ślub lata 80-te XIX

Dzieci prawdopodobnie w 1926 roku wioska Ochrymowcy obok Pieszczanki

Jan Gradowski syn Tadeusza 40 lat
Aniela Gradowska z d. Nowakowska żona 27 lat
syn Wacław Gradowski  2 lata
brat Edward Gradowski 31 lat
żona Olga Gradowska z d. Michno 22 lat

Karol Strupiński + Maria Dawidowicz, ślub lata 80-te XIX wieku

Mam nadzieję, że znajdą się także inne niteczki Strupińskich pochodzące z Jurewicz, choć nie tylko.

Ewa Strupińska

Witam z tej strony Ewa Strupińska. Mój dziadek nazywał się Czesław Strupińska (ur. 1926) + jego żona Wanda Strupińska (ur. 1920r.) z domu Purkiewicz prawdopodobnie oboje urodzeni w Wilnie.

Rafał Jurowski

Witam,

Bardzo mi miło. A czy posiada Pani informacje o poprzednich pokoleniach tej rodziny ?

Pozdrawiam
Rafał

Ewa Strupińska

Na razie niestety nie mamy informacji co do wcześniejszych przodków ale jak dowiemy się czegoś od rodziny napisze.

Rafał Jurowski

Chyba najłatwiej będzie dotrzeć do aktu zgonu dziadka. Może ktoś w rodzinie go posiada ?
Czy dziadek zmarł na terenie Polski ? Wtedy będzie można będzie kombinować dalej...

Pozdrawiam
Rafał

Ewa Strupińska

Czesław zmarł w Szczecinie 19 listopada 1970r
Od roku 1945 Czesław z Wandą przyjechali do Szczecina z Wilna. Aktu Zgonu nie posiadamy.

Rafał Jurowski

Jeżeli nie posiada Pani żadnych innych dokumentów na których można odnaleźć rodziców Pani dziadka Czesława Strupińskiego to proszę się skontaktować z Urzedem Stanu Cywilnego w Szczecinie, gdzie zapewne będzie znajdował się akt zgonu. Może urzednicy udzielną Pani potrzebnych informacji, bez konieczności wydawania pieniędzy na odpis aktu zgonu. Można chyba także poprosić o kserokopie aktu zgonu, może się zgodzą.
   

Ewa Strupińska


Rafał Jurowski

Będę oczekiwał nowych wieści !

pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Witam,

Wokół lackiego kościoła znajdują się tablice o których wspominałem tutaj http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=1157.msg4916;topicseen#msg4916

Na jednej z tych tablic zostało napisane:

"Konstanty Strupiński zmarł 19 maja 1896 r. brat? Michał"

https://photos.app.goo.gl/N6vAMz4SfYhyEtGJ8

Być może Konstanty Strupiński lub jego brat to przodek Kazimierza Strupińskiego ze Zgrzebnik, który został rozstrzelany 4 lipca 1943 r. przez gestapo, w odwecie za zastrzeleniena przy szosie Grodno-Ostryna-Wilno porucznika żandarmerii z Ostryny. Wśród rozstrzelanych był m.in. także syn autora wspomnień "RĘKOPISY Z SZUFLAD "  Jerzy Pawłowicz.

http://www.osadnicy.org/027strona04.pdf

Może ktoś wie coś więcej o Konstantym Strupińskim jego bracie Michale Strupińskim jak i rozsztrzelanym Kazimierzu Strupińskim ze Zgrzebnik.

Pozdrawiam
Rafał

Rafał Jurowski

Cytat: Ewa Strupińska w Marzec 27, 2018, 05:00:19 PM
Czesław zmarł w Szczecinie 19 listopada 1970r
Od roku 1945 Czesław z Wandą przyjechali do Szczecina z Wilna. Aktu Zgonu nie posiadamy.

Nie jestem pewien czy w dokumentach na które wskazuje baza archiwalne LCVA w Wilnie jest mowa o Pani przodku, jednak jakieś dokumenty dotyczące Czesława Strupińskiego ur. 1926 się tam znajdują. Może warto do nich dotrzeć?

Rafał Jurowski

W książce "Dzieje Samoobrony w Szczuczynie Nowogródzkim (Rok 1918 - 19)" str. 17 autorstwa Andrzeja Brochockiego, został wymieniony Aleksander Strupiński, który jako ochotnik zaciągnął się Samoobrony. To być może ktoś pochodzący z rodziny Strupińskich ze Zgrzebnik? Może komuś coś wiadomo ?


Rafał Jurowski

Alfons Strupiński żołnierz Armii Krajowej, za swą działalność został zaaresztowany przez władze sowieckie, zginął w łagrach. Został wymieniony w książce pamiętnikach Teresy Pawłowskiej - Zielińskiej " Moje powojenne łagry" str 91.

Z informacji przekazanych przez mojego krewnego Ksawerego Jurowskiego wiadomo mi było, że jego żoną była Koleta Jurowska, córka Michała Jurowskiego i Leokadii Tołłoczko.

Jak się jednak okazało Koleta była córką Józefa Huszczy i Leokadii Tołłoczko. Było to najprawdopodobniej pierwsze małżeństwo Leokadii Tołłoczko. 

W 1929 roku w Kaszubińcach zostało zawarte małżeństwo Kolety Huszcza córki Józefa i Leokadii z Tołłoczków z Alfonsem Strupińskim synem Longina i Urszuli z Kmitów.

Długi czas nie byłem w stanie ustalić z jakiej linii pochodził ojciec Alfonsa Strupińskiego-Longin. Nie udało się odnaleźć ślubu Longina i Urszulii z Kmitów. Jednak niedawno udało mi się odnaleźć akt zgonu Wincentego Strupińskiego w AA Białystok, który miał syna Longina.

akt 31 z 1905 roku, parafia Kaszubińce

Umiera mieszczanin, wdowiec Wincenty Mikołajew Strupiński 80 lat
z pierwszego małżeństwa miał synów: Wincentego i Napoleona
z drugiego małżeństwa miał: Edwarda, Longina, córki Izabelę, Monikę, Kornelię.


Longin Strupiński syn Wincentego zmarł w 1913 roku w wieku 38 lat zostawiająć oprócz żony i Alfonsa także Wacława Strupińskiego, Leopolda Strupińskiego, Antoniego Strupińskiego i Feliksa Strupińskiego.

Longin jest rzadkim imieniem, a dodatkowo ze zgonu Longina Strupińskiego wiadomo, że jego ojcem był Wincenty, więc raczej na pewno Longin był synem właśnie tego Wincenta Mikołajewicza.

Longin Strupiński urodził się w Jurewiczach w 1868 roku. Jego brat Edward Strupiński syn Wincentego i Marianny z Korkuciów urodził się także w Jurewiczach 1865 roku, ożenił się z Kazimierą Rosochacką w Grodnie w 1890 roku.

Edward Strupiński i Kazimiera Rosochacka mieli syna Edwarda ur. 20.10.1894 urzędnika pocztowego w Grodnie. Późniejszego naczelnika poczty w Oleśnicy
https://www.olesnica.nienaltowski.net/historia_poczty.htm

Być może komuś wiadomo coś o potomstwie Napoleona Strupińskiego jak i Izabeli Strupińskiej, Moniki Strupińskiej(ur.1879), Kornelii Strupińskiej (ur.1883)?

Być może potomkami Napoleona Strupińskiego z Jurewicz są Jan Strupiński, Edward Strupiński, Wacława Strupińska, Franciszka Strupińska i Jadwiga Strupińska, wymieniani jako jego spadkobiercy na stronie 57

Obwieszczenie Publiczne nr 19 z 9 marca 1938r.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/Content/431341/PDF/NDIGCZAS019313_67788973.pdf