Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Moją praprapraprababcią (4 razy pra) była  Barbara Jurowska z Bohatyrewiczów ur. ok. 1750 roku, niestety jak na razie nie udało się ustalić nic więcej o jej rodzinie.

Poszukuję potomków  Stefana Bohatyrewicza i jego żony Dominiki Jurowskiej urodzonych jeszcze w XVIII wieku, wiadomo mi, że w latach 30-XIX wieku posiadali oni ziemię w okolicy Żuki oraz Jurewicze i tam zapewne mieszkali.

Para ta miała co najmniej czworo dzieci (1) Magdalenę Bohatyrewicz, która wyszła za mąż za  Wincentego Strupińskiego ślub w 1846 roku, (2) Ignacego Bohatyrewicza, który ożenił się z Magdaleną Tołoczko ślub w 1860, ta para miał troje synów Romualda , Mieczysława oraz Rufina Bohatyrewiczów, (3) Annę oraz (4) Jana który prawodpodobnie był mężem Pauliny Dowmont, mieli syna Teodora.

Kolejną poszukiwaną parą jest rodzina Franciszka Bohatyrewicza i Rozali Jurowskiej, w latach 30-tych XIX wieku posiadali ziemię w okolicy Bohatyrowicze i pewnie tam mieszkali, zaś od lat 50-tych w Grandziczach. Potomkami tej pary byli:

(1) Adam Bohatyrewicz który ożenił się z Anną Jarocką, (2) Wincenty Bohatyrewicz  który za żonę miał Marianna Okulicz oraz (3) Antoni Bohatyrewicz który za żonę miał Petronellą..?

Prawdopodobnie rodzina ta była blisko spokrewniona z rodziną gen. Bronisława Bohatyrewicza ur.1870, który też pochodził z Grandzicz i był synem  Kazimierza i Marii z Kowalickich. Z ciekawostek to ojcem chrzestnym generała był Jan Jurowski...prawdopodobnie drugi mąż jego babki Kazimiery Nielubowicz ??

Bratem generała był Karol Bohatyrewicz, który ożenił się w 1897 z Józefą Okulicz.

Ostatnia para których potomków obecnie poszukuję to potomkowie
Jan Bohatyrewicza i Salomei Dawidowicz, która była córką Szymona i Marianny Jurowskiej.

W latach 70-tych XIX wieku w Jurewiczach mieszkał: Antoni Bohatyrewicz z żoną Salomeą, synami: Antonim, Franciszkiem, Janem, Albertem, Ludwikiem córką Julią
oraz Jan Bohatyrewicz z żoną Pauliną synami: Tedorem, Władysławem, Jerzym oraz córkami: Julią, Marianną, Józefą oraz wspomniany już Ignacy z żoną Magdaleną Tołoczko oraz synami.


Liczę na to, że odnajdzie się jakiś przedstawiciel rodziny samych Bohatyrewiczów który będzie zainteresowany zgłębianiem swoich korzeni.

Adrian

O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.

http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf

Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.

Rafał Jurowski

#2
Super książką ! Jest jeszcze pozycja "Bohatyrowicze sto lat później". Czy wiadomo skąd pochodził Juliusz ? Czy on był importowny z Bohatyrewicz czy to człowiek z naszej parafii ?

Sławomir Olczyk

Witajcie.

A może byśmy tak znaleźli dokumenty dotyczące gen. Bronisława Bohatyrewicza? Ur. się bodaj w Grandziczach 27.02.1870, jako syn Kazimierza i Marri z Kowalickich. Akt chrztu i małżeństwa jego rodziców powinien być AA w Białymstoku. Może pan Albin pomoże? Warto by było odbudować genealogię tego jakże zasłużonego dla Rzeczypospolitej człowieka.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#4
Jestem jak najbardziej za ... wydaje mi się, że mam jeszcze gdzieś spisane jakieś rodzeństwo generała...nie wiem czy ślubu przypadkiem nie szukałem ... ale go nie odnalazłem...

Sławomir Olczyk

Dzięki Rafałowi można odczytać część zasadniczą dokumentu.



39
Grandzicze
Bronisław
Bohatyrewicz

14 (26) luty 1870
Dnia 7 (19) marca 1870 roku w Farnym Grodzieńskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono dziecię płci męskiej imieniem Bronisław, urodzone w Grandziczach, tejże parafii dnia 14 (26) lutego 1870 roku, z urodzonych Kazimierza i Marianny z Kowalickich Bohatyrewiczów ślubnych małżonków, przez ks. K. Gitera, wikarego tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi..

Rafał Jurowski


Albink

#7
Witam

https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Bohaterewicz

Dwaj bracia Bronisława brali ślub w Grodnie:
Konstantyn w 1895 /kawaler 35 lat/ roku ożenił się z Klementyną Pogoską /panną 30 lat/
Karol /kawaler 25 lat/ w 1897 roku ożenił się z Józefą Okulicz /panna 22 lata/, oboje z Grandzicz. - o tym ślubie pisał już Rafał.

A metryka chrztu zacytowana przez Sławomira nie pochodzi chyba z ksiąg metrykalnych znajdujących się w AA w Białymstoku.
Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski

W moich notatkach odnalazłem jeszcze rodzeństwo generała, brata Józefa ur. 1866 oraz siostrę Stefanie ur. w 1867 roku

Adrian

Niestety nie wiem skąd pochodził "mój" Juliusz Bohatyrowicz. Słyszałem, że po repatriacji rodziny na teren Dolnego Śląska (prawdopodobnie w 1946 r.) już nie żył. Cezaria pochowana jest na cmentarzu w Brzegu, jej męża tam nie ma. Krewnymi tej rodziny Bohatyrewiczów byli Lewoniewscy, podobno Ci, z których pochodzili lotnicy Józef i Zygmunt (ale to może być jakaś rodzinna legenda).

Adrian


Marja z Osipowiczów Strzałkowska z dwojgiem dzieci. Fot. Jan Sadowski, l.80-te XIXw.
źródło: http://www.radzima.net/pl/image_miejsce/samostrzelniki.html?id_galley=444


Domek szlachcica Józefa Strzałkowskiego. Fot. Jan Sadowski, l.80-te XIXw.
źródło: http://www.radzima.net/pl/image_miejsce/samostrzelniki.html?id_galley=444


Klemens i Jan Bohatyrowicowie, XIX w. (prawdopodobnie ten san autor jw.)
źródło: http://images.slideplayer.pl/1/419039/slides/slide_21.jpg


Zielarki ze wsi Gladowicze (Hladowicze). Fot. Jan Sadowski, l.80-te XIXw.
źródło: http://www.radzima.net/pl/image_preview/1047.html

Polecam też książkę Barbary Wachowicz "Ty jesteś jak zdrowie: z Mickiewiczem nad Wilią i Świtezią: ze Słowackim w Krzemieńcu: z Orzeszkową nad Niemnem" wydaną w 1993 r., jest bardzo dużo opisów Grodzieńszczyzny, w tym samego zaścianka Bohatyrowiczów i zyjących w tamtym czasie członków rodziny

Sławomir Olczyk

#11
Cytat: Adrian w Październik 18, 2015, 08:05:32 PM
O przeszłości Bohatyrewiczów vel Bohatyrowiczów i ich siedziby rodowej krótko, ale bardzo ciekawie pisał Józef Jodkowski.

http://www.tnp.org.pl/ZbiorySpecjalne/2012/Jodkowski%20Jozef.%20U%20grobu%20Jana%20i%20Cecylii.%20Grodno%201935.pdf

Wśród moich bliskich była Cezaria Hamulecka (1877-1957), córka Edwarda, która była żoną Juliusza Bohatyrewicza. Ich dziećmi byli Konstanty, Józefa, Antonina i Janina. Rodzina mieszkała w Brzegu i we Wrocławiu.

Panie Adrianie.

Julian Bohatyrewicz był bodaj 1871 rocznik, a urodził się w okolicy Bohatyrewicze (par. Łunna), jako syn Jana i Dominiki z Giecołdów. Cezaria pochodziła z Kotry, była córką Edwarda i Anny z Mickiewiczów.

Pozdrawiam serdecznie.

LucjaZatorska

Zdjecie z Bochatyrowicz z ksiazki "Bohatyrowicze sto lat później",gdyby cos bylo trzeba zeskanuje
poszukuje nazwisk: Zaniewski,Szepielewicz,Puljanowski
poszukuje miejscowosci:okolica Zaniewicze,Lunna,Grodno

Rafał Jurowski

Znalazła się jeszcze taka para tym razem z parafii Dziembrów, lata 30-ste XIX wieku

Adam Bohatyrewicz i Teofila Gradowska okolica Berniki

Tadeusz

Witaj Rafale. Chcę uzupełnić Twoje wiadomości o rodzicach Teodora Bohatyrewicza. Żoną Jana była Paulina Dołonto ( a nie Dowmont). Posiadam odpis aktu małżeństwa z parafii Jeziory Teodora z drugą jego żoną  - Heleną Lisowską z Huszczyc. Teodor ur. w r. 1837 lub 1840. ( dokumentach jest rozbieżność co do roku jego urodzenia) w Jurewiczach i tam mieszkał  prawdopodobnie do roku 1900 ( ta data nie jest dokładna) W Jurewiczach urodziły się jego dzieci z małżeństwa z Heleną Lisowską. Pierwszą jego żoną była Józefa z Mickiewiczów. Miał z nią jedną córkę Antoninę, która urodziła się w guberni Permskiej w roku 1878. Józefa z Mickiewiczów zmarła w roku 1881 w gub. Permskiej i tam została pochowana. Mam odpis jej aktu urodzenia. Wyszła za mąż za Lucjana Gajdamowicza i mieszkała we wsi (okolicy) Krzywosiołki par. Lack. Teodor jest moim pradziadkiem ze strony matki. Małżeństwo Gajdamowiczów miało 3 córki i jednego syna. Córka Zofia wyszła za mąż za Adama Bohatyrewicza z okolicy Sikorzyca gm. Skidel par. Kamionka.W ten sposób dwie linie Bohatyrewiczów połączyły się. Ja Jestem synem Adama Bohatyrewicz i Zofii Gajdamowicz. Mój ojciec był synem Bronislawa i Walerii z Ejsmontów ( Eysmontów?).Posiadam Materiały dot. Dzieci Teodora z drugiego małżeństwa.Teodor około 1900 roku kupił folwark Ładowszczyzna i tam zmarł w roku 1909. Jego żona zmarła w 1910 roku.Pozdrawiam. Tadeusz Bohatyrewicz. - Siedlce