Michniewicz wieś Lenciszki gmina Nowy Dwór, powiat Szczuczyn, woj. Nowogródzkie

Zaczęty przez hp, Grudzień 03, 2014, 01:26:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

hp

Poszukuję informacji na temat rodziny Michniewicz, która w 1958 roku wyjechała do Polski. Chodzi mi o informacje z przed 1958 roku. Dziadek Stanisław Michniewicz urodził się 10. IV. 1912 roku w Lenciszkach (zm. IV.2005 rok w Białymstoku). Jego ojciec nazywał się Michał Michniewicz. Dziadek Stanisław Michniewicz w 1934 roku  poślubił Annę Lutkiewicz, także z Lenciszek. Dziadek miał braci Albina i Konstantego oraz siostrę (imienia nie pamiętam) która wyszła za Szapskiego i mieszkała wraz z mężem w Wasiliszkach Nowych. Jeśli ktoś z Państwa spotkał się z tymi nazwiskami w Grodnie, Nowym Dworze i okolicy, jeśli coś Państwu mówią, będę bardzo wdzięczny za WSZYSTKIE informacje, które posłużą do dalszych poszukiwań.

rl

Szanowny Panie,
nazywam się Romuald Ludkiewicz. Urodziłem się w Lęciszkach w 1941 roku ( tak mam w dowodzie osobistym) a nie w Lenciszkach, gmina Nowy dwór, powiat Szczuczyn. Mimo tego, że nazwa wsi jest pisana przez ę, innym razem przez en, nie mam wątpliwości, że chodzi o tę samą miejscowość. Ojciec mój miał na imię Konstanty, ur. w 1895 roku, zm.1952 rok, a mama, Genowefa, z domu Kulikowska, ur. w 1900 roku, zm. w 1998 roku.
W Lęciszkach urodzili się moi dwaj starsi bracia: Stanisław- 1922r, zm.1994 r i Władysław - 1928 r, zm. 1994 rok.
Rodzina w 1946 roku wyjechała na Ziemie Odzyskane. W Grodnie Rosjanie zabrali nam wszystkie dokumenty i kosztowności.
Z tego,co zapamiętałem, moja rodzina od zawsze mieszkała w Lęciszkach. Miejscowości swojej i ludzi tam mieszkających nie pamiętam, bo miałem 5 lat, gdy wyjechałem.
Wiem jednak, że dom nasz został zarekwirowany na szkołę rosyjską, która istniała do 1958 roku oraz to, że mój Ojciec budował i pomagał w budowie domów i zabudowań swoim sąsiadom, bo był uznanym cieślą.
Takze pamiętam, niestety, z już odległej przeszłości,ze w czasie rodzinnych spotkań bracia i rodzice wracali wspomnieniami do czasów swojego dzieciństwa i młodości, wymieniali z nazwiska sąsiadów i wydaje mi się, że również padło nazwisko Michniewiczów.
Być może łączy nas jakieś dalekie pokrewieństwo, bo Anna Lutkiewicz i Konstanty Ludkiewicz to prawie te same nazwiska i podobnie, jak w nazwie miejscowości róznica jest w jednej literze.
Miejsce swego urodzenia odwiedziłem raz w 2002 roku. Robi przygnębiające wrażenie. Z opowiadań wiem, że była to czysta i schludna mała wieś, w której mieszkańcy żyli jak w jednej rodzinie. Zastałem ruinę, a mój piękny ongiś dom w połowie zawalony. Droga zaś z Nowego Dworu do Lęciszek to koszmar.
Proponuję osobisty kontakt tel. 695 447 832.

edward69@onet.pl

Witam. Z tego co Pan napisał chodzi Panu o mojego pradziadka Stanisława Michniewicza. Jestem tego pewien w 100 %. W celu dalszych informacji proszę o kontakt na e-mail edward69@onet.pl