WYSZUKIWANIE W METRYCE LITEWSKIEJ - Rejestry podymnego WKL

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Styczeń 31, 2016, 07:28:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

heniedz

a czy moge podesłac swoich / Niedzwiedzki/Niedzwiecki  Szyłanski Szkiładz Skomorko......   plisss

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: heniedz w Luty 12, 2016, 08:07:55 PM
a czy moge podesłac swoich / Niedzwiedzki/Niedzwiecki  Szyłanski Szkiładz Skomorko......   plisss

Bardzo proszę ich jakość umiejscowić - chociażby powiat lub województwo
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

szefofszef


heniedz

wies Siekance koło Krzywiele , dziś to KRYWIAL  koło Ejszyszek  lub Wareny -przy granicy Litwa/Białorus . Kiedyś to parafia Nacza  ale ona dziś na Białorusi koło Radunia . Śienkance/Senkonys  dziś to tylko cmentarz . http://84.15.106.31/archiwum/thumbnails.php?album=565 

Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Luty 13, 2016, 02:42:39 PM
Cytat: heniedz w Luty 12, 2016, 08:07:55 PM
a czy moge podesłac swoich / Niedzwiedzki/Niedzwiecki  Szyłanski Szkiładz Skomorko......   plisss

Bardzo proszę ich jakość umiejscowić - chociażby powiat lub województwo

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: heniedz w Luty 15, 2016, 11:37:01 AM
wies Siekance koło Krzywiele , dziś to KRYWIAL  koło Ejszyszek  lub Wareny -przy granicy Litwa/Białorus . Kiedyś to parafia Nacza  ale ona dziś na Białorusi koło Radunia . Śienkance/Senkonys  dziś to tylko cmentarz . http://84.15.106.31/archiwum/thumbnails.php?album=565 
[/quote]

Poszukiwane przez Pana nazwisko (NIEDŹWIEDZKI/NIEDŹWIECKI) występuje w kilku rejestrach:

1. województwo wileńskie 1690 rok:
     str.49 Wilno "Dom p. Niedźwiedzkiego jeden" - za Trocką Bramą (przedmieście)
     str. 205 powiat lidzki, parafia ejszyska "Franciszek Niedźwiecki za 1 dym"

2. województwo trockie 1690 rok:
     str. 206 "Pole Użorty, p.Stanisław Niedźwiecki po p.Jaroszu Osteyce z p.Stanisławem Żortowskim - 1 dym"

3. województwo nowogródzkie 1690 rok:
    str. 131 parafia radziwiłowska i odzginowska "p.Mikołaj Niedzwiecki z Ozdzinowicz z uczestnikami - 1 dym"

Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

heniedz

dzięki to wies SENKONYS / SIENKANCE koło Krywiali / Krzywiele

ajsza14

Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Luty 01, 2016, 04:33:52 PM
Cytat: ajsza14 w Luty 01, 2016, 02:25:03 PM
Czy w tym spisie znajdują się może osoby o nazwisku Kuryło lub Kuryłło?

Bardzo proszę o doprecyzowanie obszaru poszukiwań - gdzie? wileńskie, trockie, smoleńskie, mścisławskie, nowogródzkie, Księstwo Żmudzkie?

Pozdrawiam
Piotr
Panie Piotrze
Chodzi o województwo wileńskie
Pozdrawiam

heniedz


Piotr Paweł CYPLA

Cytat: ajsza14 w Luty 23, 2016, 11:33:23 AM
Cytat: Piotr Paweł CYPLA w Luty 01, 2016, 04:33:52 PM
Cytat: ajsza14 w Luty 01, 2016, 02:25:03 PM
Czy w tym spisie znajdują się może osoby o nazwisku Kuryło lub Kuryłło?

Bardzo proszę o doprecyzowanie obszaru poszukiwań - gdzie? wileńskie, trockie, smoleńskie, mścisławskie, nowogródzkie, Księstwo Żmudzkie?

Pozdrawiam
Piotr
Panie Piotrze
Chodzi o województwo wileńskie
Pozdrawiam

Nazwiska KURYŁO/KURYŁŁO nie występują w rejestrze podymnego z 1690 roku - sprawdziłem zarówno w woj. wileńskim, trockim i nowogródzkim. W spisach urzędników z tych województw też nie występują.

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Rzewuski Mirosław

Szanowny Panie Piotrze , poszukuję informacji o rodzinie Rzeuskich lub Rzewuskich ale widziałem też wpisy np : " Rzewuski (Rzeuski) Bazyli" .
Rodzina występuje od XVII do XIX wieku . Otrzymała przywilejem od króla Jana Kazimierza w dniu 1 grudnia 1656 roku folwark Sołodzieniewicze w powiecie brasławskim . Później spotykam informacje w różnych miejscach : Bobrujsk , Mohylew , Rynia a najwięcej Borysów i okolice . Czy mógłby Pan sprawdzić , może coś jest więcej o rodzinie Rzeuskich lub Rzewuskich na tych terenach - z góry dziękuję za pomoc - Rzewuski Mirosław

Monika_Maruszak

Szanowny Panie Piotrze,
poszukuję informacji o Makarewiczu mostowniczym kowieńskim, dziedzicznym właścicielu wsi Spurgiełow w 1743r.
Wg książki E. Sęczys od owego Makarewicza, mostowniczego kowieńskiego, pochodzi mój praprzodek wylegitymowany ze szlachectwa w 1854r. Walenty Hipolit Makarewicz s. Kazimierza, h. Samson.
Liczę na informację zawartą w  t.2 Urzędnicy litewscy XIV-XVIIIw.

Czy mógłby Pan sprawdzić również w rejestrach podymnego z pow. trockiego nazwisko Makarewicz. Może to pomoże zlokalizować wieś wymienioną w dokumencie Heroldii z 1854 jako Dubno dawniej Spurgiełów.

Z góry dziękuję za pomoc.
Monika Maruszak

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: Monika_Maruszak w Październik 06, 2016, 01:46:55 PM
Szanowny Panie Piotrze,
poszukuję informacji o Makarewiczu mostowniczym kowieńskim, dziedzicznym właścicielu wsi Spurgiełow w 1743r.
Wg książki E. Sęczys od owego Makarewicza, mostowniczego kowieńskiego, pochodzi mój praprzodek wylegitymowany ze szlachectwa w 1854r. Walenty Hipolit Makarewicz s. Kazimierza, h. Samson.
Liczę na informację zawartą w  t.2 Urzędnicy litewscy XIV-XVIIIw.

Czy mógłby Pan sprawdzić również w rejestrach podymnego z pow. trockiego nazwisko Makarewicz. Może to pomoże zlokalizować wieś wymienioną w dokumencie Heroldii z 1854 jako Dubno dawniej Spurgiełów.

Z góry dziękuję za pomoc.
Monika Maruszak

Witam Pani Moniko,
W "Spisie Urzędników Wielkiego Księstwa Litewskiego. Spisy tom II. Województwo Trockie XIV-XVIII wiek", Warszawa 2009 pod redakcją Andrzeja Rachuby odnajdujemy nazwiska MAKAREWICZ oraz MAKAROWICZ

poz. 2761/str. 385 MAKAREWICZ Józef wymieniany pod datą 6 III 1743 roku jako mostowniczy kowieński - jako źródła informacji podaje się LIVIA Senieji aktai15551 karta 660 oraz Uruski tom X s.120. Sytuacja jest jednak trochę dziwna, ponieważ do w tym samym okresie - od 15 VII 1737 do 6 X 1744 roku urząd mostowniczego kowieńskiego pełnił Piotr Paweł MEYSZTOWICZ, a po jego śmierci (w 1744) jego syn Józef.

Uruski faktycznie wymienia Makarewiczów h. Samson ,,Na Litwie. Helena, żona Andrzeja Grocholskiego 1660 r. Pochodzący po Józefie, mostowniczym kowieńskim, dziedzicu dóbr Dubno w 1743 r. (Akta Trockie), Józef syn Jana i Heleny Kryszpin, ekspedytor pocztowy w Rajgrodzie, wylegitymowany w Królestwie 1851 r. z synami: Aleksandrem, Józefem, Henrykiem, Janem i Stanisławem oraz Walenty, syn Kazimierza i Barbary Zaleskiej, wylegitymowany w Królestwie 1854 r." (tom X str. 120) Wymienia też MAKAREWICZ i MAKAROWICZ innych herbów.

W rejestrach podymnego z 1690 roku (województwo trockie) nazwisko MAKAREWICZ nie występuje. Występuje natomiast w rejestrze z województwa wileńskiego - w parafii wasiliskiej, w okolicy (wsi) Niewisza - "2 dymy Niewisza i zastaw od p. Baranowicza: p. Makarewicz" (str. 223).

Odnośnie Spurgiełow nic zupełnie nie znalazłem, a odnośnie Dubno zbyt wiele możliwości. Nie wiem na jakim etapie jest Pani wiedza o przodkach. Nie wiem czy odnalazła Pani akt ślubu Kazimierza Makarewicza z Barbarą Zaleska (27 I 1793 akt 417/1793 par. św. Andrzeja w Warszawie). Nie wiem również czy odnalazła Pani akt zgonu Kazimierza (parafia św. Krzyża w Warszawie 1852 rok). Zapewne w tych dokumentach coś jest o rodzicach Kazimierza. O tej rodzinie na portalu wielcy.pl
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)


Monika_Maruszak

Piotrze, dziękuję Panu za wszystkie informacje.
Odkrycie, że mój przodek legitymował się szlacheckim pochodzeniem było dla mnie zaskoczeniem a zarazem nadzieją, że ruszę w głąb dziejów tej gałęzi. Niestety ...

Moje wątpliwości budzi powiązanie mojego 4xpradziadka Kazimierza Makarewicza (ojca wylegitymowanego w 1854 Walentego) z rodziną suwalsko-rajgrodzką , która  wg dokumentów Heroldii z 1851r. wyraźnie wywodziła się od mostowniczego kowieńskiego. Na tym terenie, wg mojej dotychczasowej wiedzy, żył tylko jeden potomek mostowniczego - syn Jan i jego potomkowie.

Dziwne, że Walenty przy legitymowaniu się ze szlachectwa nie złożył aktu zgonu zmarłego dwa lata wcześniej swego ojca, ani nie powołał się na przodka mostowniczego. Ubiegając się o wpis do ksiąg przedłożył  akt swojego ślubu, akta urodzeń dwu synów, świadectwa o niekaralności i dowód zamieszkania. Został 28.VI./10.VII.1854 wpisany do Księgi genealogicznej guberni warszawskiej, a 5/17.XII.1854 do Księgi szlachty dziedzicznej wraz z żoną i dziećmi. Czyżby jego szlachectwo było oczywiste? Czy możliwa była rejestracja  w jakiejś innej guberni skąd przybył sam albo z rodziną w II-ej poł. XVIIIw. do Warszawy?

Akt ślubu  Kazimierza Makarewicza z Barbarą Zaleską z 1793r znam, ale niestety jego akt zgonu jest już nieosiągalny ze względu na brak tego rocznika zarówno w parafii, jak w archiwum.

Pozostaje więc dalej cierpliwe szukanie. :)

Pozdrawiam,
Monika





NikaModzelewska

Panie Piotrze, bardzo proszę o sprawdzenie nazwisk Uhlik, Uszczyński, Kwiatkowski, województwo wileńskie.

Moja 3 x prababcia to Teresa Uhlik, żona Wincentego Kwiatkowskiego, ślub brali ok 1815r, zmarła w 1846 roku w Wołkowysku w wieku l.53.
Moja 4 x prababcia to Maria Uszczyńska, matka ww Wincentego, żona Józefa Kwiatkowskiego, ślub brali przypuszczalnie przed 1790r.

Wiem, że Bohdan Uhlik jest wymieniony w księdze piscowej ekonomii grodzieńskiej t 1. (Sioło Koniuchy leży podle ziem pana Bohdana Uhlika)
Według studiów do dziejów pojezierza augustowskiego, Uhlikowie mieli pierwotnie gniazdo w Ulkowcach, które rzeczywiście graniczyły z Koniuchami (to parafia Balla, dekanat Teolin).
http://pbc.biaman.pl/Content/36873/StudiaAugustowskie_1967.pdf

pozdrawiam

Nika