Bylczyńscy

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Marzec 18, 2012, 09:49:07 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr Paweł CYPLA

BYLCZYŃSKA – to nazwisko rodowe mojej babki ze strony ojca. Nigdy jej nie poznałem i już nie poznam... Ewa Bylczyńska urodziła się 16 IX 1897 roku prawdopodobnie w Tołoczkach, była córką Adama i Heleny (nie znam nazwiska rodowego). Rodzeństwo Ewy to: Józef, Franciszka, Antonina (po mężu ZAPOLSKA), Jadwiga (po mężu STRUPIŃSKA) i Maria (po mężu JUROWSKA). Być może rodzeństwa było więcej – podany stan wynika jedynie z Białostockiego Dziennika Wojewódzkiego z 1938 roku, w którym w związku z scaleniem gruntów we wsi Tołoczki wymienia się spadkobierców nieżyjącego w 1938 roku Adama Bylczyńskiego. W tym samym okresie w Tołoczkach wymieniani byli również inni Bylczyńscy – Kazimiera c. Kazimierza, Feliks s. Jana, jego żona Rozalia oraz ich spadkobiercy: Michał, Leopold, Pelagia (po mężu KONSTANTYNOWICZ), Jan, Eleonora i Emilia (po mężu CEPEK). Z Dziennika wynikają jeszcze inne rodziny Bylczyńskich np. Wincenty s. Wincentego, Józef s. Józefa, Rozalia c. Antoniego, Stanisław s. Jana, Jan s. Wincentego. Bardzo możliwe, że wszyscy w/w byli ze sobą spokrewnieni.

Czy przodkowie mojej babki wywodzą się z Bylczyńskich herbu Diiboroch Dęborog? Według Herbarz Kaspra Niesieckiego ,,ten dom od pół trzecia wieku ma nadaną ziemię w powiecie Grodzieńskim, Bylczyce i dzisiaj zwaną, a przez ten dom dotychczas posiadaną, od Zygmunta Augusta Króla w roku 1562. miesiąca Lutego 24. dnia przywilejem w Wilnie podpisanym, w którym przywileju nadany herb, to jest jelenich rogów dwa w pniu drzewa dębowego urosłe, w polu zielonem z hełmem a nad hełmem pióra strusie i inne ozdoby, jak wymalowanie tego herbu w tymie przywileju umieszczone dowodzi, z danym onemu nazwiskiem Duboroch." Według jednego z badaczy tego rodu – pana Macieja Dęboróg Bylczyńskiego wszyscy Bylczyńscy pochodzą z tego samego pnia rodowego.

Na chwilę obecną nie jestem w stanie udowodnić pochodzenia przodków mojej babci – w tym miejscu prośba do wszystkich czytających forum – może ktoś z Was prowadząc swoje badania natknie się przypadkowo na informacje związane z Adamem Bylczyńskim ze wsi Tołoczki. Jedyne co o nim wiadomo, to że zmarł przed 1938 rokiem, a jego żoną była Helena (nazwisko rodowe nieznane). Zakładam, że urodził się w przedziale lat 1858-1878.

Ewa z domu BYLCZYŃSKA wyszła za mąż za mojego dziadka Stanisława CYPLA najprawdopodobniej przed 1920 rokiem. Dziadek pochodził ze wsi Zapole w gminie Żydomla. Po ślubie tam zamieszkali i tam też narodzili się ich potomkowie – również mój ojciec Mikołaj. Moja babcia zmarła 11 VI 1970 roku – nie wiem na jakim cmentarzu została pochowana. Bardzo możliwe, że właśnie w Żydomli. Będę wdzięczny za każdą nawet najdrobniejszą informację.

Pozdrawiam
Piotr Paweł Cypla
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

Sławomir Olczyk

Akty dotyczące parafii Jeziory za lata 1865-1937 są w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku. Swoją drogą sądzę, że wspomniany Adam Bylczyński - oczywiście jeśli Ewa była pierwszym dzieckiem - urodził się raczej w latach 1865-1870, ale trudno wyrokować bez informacji dotyczących dat urodzeń jego dzieci.

Znalazłem w jednym z wywodów powołanie się na takowe dokumenty:

Zapis Hanny Tekli Nygardowskiej, wdowy po Janie Nygardowskim, dla jej spadkobierców szlachciców Michała Bilczyńskiego oraz po równo dla Józefa – ojca, oraz Aleksandra – syna, Korab Eysmontów wsi Miedwiedowka z 1724 (Sabatho in cravteno festi diva Anna Matrii Gloriae vesoimo Virginia Maria).

Zapis wraz z poświadczeniem od szlachetnego Jana Zawadzkiego, sędziego grodzkiego czernichowskiego, Marcina i Hanny ze Skibickich Bilczyńskich, szlachetnym Wasylowi Ejsmontowi, synowi zmarłego Aleksandra Ejsmonta na częściach wsi Kalinów wraz z poddanymi 19 I 1755 roku w Kalinowie uczyniony, a 30 IV tegoż roku a aktach grodzkich województwa kijowskiego zapisany.

Pozdrawiam serdecznie.

deborog

szukam pomocy w ustaleniu takich osób:
STANISŁAW BYLCZYŃSKI
Ur. 26.07.1889-zm. ? (1940/1946)
Syn Antoniego i Emilii z Wojciechowskich, ziemianina, właściciela majątku Zabrzeźnia k. Główna ,,Modrzewiowego Dworu", w woj. Łódzkim, brat Teofila
Pilot w armii carskiej
Od 1918 r. w WP – ppor. lotn.
por. lotn.
kpt. lotn. – kapitan obsługi w PSZ

i jeszcze takich:
Jan Bylczyński
Ur. 17.11.1895 na Grodzińszczyznie

Ppor. Artylerii
Najpierw w armii carskiej, po 1918 w WP


Jan Bylczyński
Ur. 04.11.1895, Tołoczki, Grodzieńszczyzna
Zm. 22.10.1977, Korwie koło Mejszagoły
Grodzieńszczyzna
Ż. Natalia

Major kawalerii WP
Wcześniej w kawalerii carskiej

Rafał Jurowski

Z mojej strony dorzucam dwa akty wypisane w AA Białytok

21/1876 Jeziory

Umiera w wieku 47 lat Zofia z Ejsmontów Bylczyńska zostawiła wdowca Dworianina Iwana Bylczyńskiego i synów Feliksa, Władysława, Stanisława, córki Józefę i Magdalenę.

Zgon 18/1870 Jeziory

Umiera w wieku 55 lat Michał Bylczyński zostawia żonę Ewę z Jurowskich syna Juliana? oraz córkę Rozalię...

Sławomir Olczyk

Cytat: Rafał Jurowski w Październik 15, 2015, 11:52:13 AM
Z mojej strony dorzucam dwa akty wypisane w AA Białytok

21/1876 Jeziory

Umiera w wieku 47 lat Zofia z Ejsmontów Bylczyńska zostawiła wdowca Dworianina Iwana Bylczyńskiego i synów Feliksa, Władysława, Stanisława, córki Józefę i Magdalenę.

Zofia Eysymont, pochodziła z Tołoczek, a była córką Jana i Teresy ze Strupińskich.