Odp: Rodzina Szyszło (Szyszlo) Шишло z Milowiec (Milewiec)-Милевцы-parafia Kamionka

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Sierpień 31, 2013, 07:55:41 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

W tym roku odnalazłem akt małżeństwa siostry mojego pradziadka - Kornelii Szyszło zd.Jurowskiej (Корнеля Шишло) (~ ur. 1868), która w 1890 (parafia Kamionka) wyszła za mąż za Michała Szyszło. Odnalazłem także akty chrztu czwórki ich dzieci: Franciszek Szyszło urodzonego w 1891 roku,  Józefa Szyszło urodzonej w 1893 roku, Konstancja Szyszło urodzonej w 1898 oraz Bolesław Szyszło urodzonego w 1901. Wszystkie dzieci rodziły się w Milowcach (Милевцы) parafia Kamionka obecnie rejon Szczuczyński (Białoruś). Nie znam dalszego losu tej rodziny jednak liczę, że odnajdzie się ktoś kto będzie mógł mi pomóc w ustaleniu ich dalszych losów.

Wiadomo mi także, że brat  Michała Szyszły - Jan Szyszło był mężem Stefani Jurowskiej pochodzącej z Soroczyc, trochę dalszej rodziny moich Jurowskich. Ich dziećmi byli  Helena Szyszło urodzona 1897,  Maria Jadwiga Szyszło urodzona w 1901 roku, Franc (Franciszek) Szyszło urodzony w 1900 roku oraz  Stefan Szyszło urodzony w 1912 roku, oczywiście dzieci mogło być więcej. Słyszałem, że podobno ktoś z tej rodziny mieszka obecnie w Szczuczynie

Znam jeszcze jedną parę, która powiązała obie rodziny  (Szyszłów oraz Jurowskich) w 1907 roku w Parafii Kaszubińce Paweł Szyszło pochodzący z Milowiec zawarł małżeństwo z  Magdaleną Jurowską. Obecnie znane jest mi tylko jedno ich dziecko Feliks Szyszło urodzony w 1914  w Milowcach.


Prawie miesiąc temu odwiedziłem Kamionkę oraz Milowce, z nadzieją że odnajdę tam kogoś z tych rodzin, niestety Milowce są wioską w zasadzie wyludnioną (jak wiele podobnych na Białorusi). Obecnie na stałe Milowce zamieszkują chyba dwie osoby. Jedną z nich to Pani Jadwiga Biełajec z którą miałem przyjemność porozmawiać. Niestety Pani Jadwiga choć nazwisko Jurowski kojarzyła nie potrafiła przypomnieć sobie moich Jurowskich. Jednak wielu z jej sąsiadów to Szyszłowie. Powiedziała mi, że jej sąsiad Leon Szyszło syn Antoniego, który niedawno zmarł miał jakąś rodzinę w USA. Możliwe, że to potomkowie tej rodziny Szyszłów, którzy są wynotowani na ELLISISLAND. Wincenty oraz Józef Szyszło, którzy w podobnym okresie jak bracia mojej Kornelii Jurowskiej - Antoni i Adam Jurowscy wyjechali do USA.

First Name:    Wincenty
Last Name:    Szyszlo
Ethnicity:    Russia, Polish
Last Place of Residence:    Mielowce, Russia
Date of Arrival:    May 31, 1911
Age at Arrival:  40y    Gender:  M    Marital Status:  S 
Ship of Travel:    Oceania
Port of Departure:    Trieste
Manifest Line Number:    0006
============================
First Name:    Josef
Last Name:    Szyszlo
Ethnicity:    Russia, Polish
Last Place of Residence:    Mielowce, Russia
Date of Arrival:    May 31, 1911
Age at Arrival:  26y    Gender:  M    Marital Status:  S 
Ship of Travel:    Oceania
Port of Departure:    Trieste
Manifest Line Number:    0005

Z manifestów zamieszczonych na Ellisisland wynika, że Wincenty oraz Józef byli synami Stefana (prawdopodobnie brata Michała i Jana) i udawali się do Montrealu gdzie na ulicy Ellen street #1 mieszkał ich przyjaciel niejaki Jacob Dobrok (zapewne Jakub Dobruk).

Rafał Jurowski

#1
Dzięki podarkom świętego Mikołaja udało mi się dowiedzieć trochę więcej o poszukiwanej przeze mnie rodzinie Szyszłów.
Być może te dane naprowadzą kogoś na ślad tej rodziny...


1. Paweł Szyszło ur ~1820 + Barbara Łuniewicz ur.~ 1830

1.1. Stefan Szyszło ur. ~ 1849 - zm. 1919 +  Agata Konon

1.1.1. Paweł Szyszło ur. 1874 -zm. 1924  +  Magdalena Jurowska

1.1.1.1. Feliks Szyszło
1.1.1.2. Adam Szyszło + Stefania Bołtak
1.1.1.3. Antoni Szyszło, żył w 1924 roku
1.1.1.4. Wacław Szyszło ur.1914 - zm.1919, zmarł w wieku 5 lat

1.1.2. Wincenty (bardzo możliwe, że w 31.V.1911 wyjechał do Monrealu)
1.1.3. Antoni
1.1.4. Józef (bardzo możliwe, że w 31.V.1911 wyjechał do Monrealu)
1.1.5. Michał
1.1.6. Katarzyna

1.2. Michał Szyszło ur 1860 (żył w 1911 roku) + Kornelia Szyszło zd. Jurowska (~ ur. 1868) (ślub parafia Kamionka)

1.2.1. Franciszek Szyszło ur. 1891 - zm.1892,
1.2.2. Józefa Szyszło ur. 1893,
1.2.3. Emilia Szyszło ur. 1895,
1.2.3. Konstancja Szyszło ur. 1898,
1.2.4. Bolesław Szyszło ur. 1901 - zm. 1907.

1.3. Jan Szyszło ( ur 1863) - zm. 31.I.1925 (62 lata) + Stefania Jurowska, zmarła po 1925 roku

1.3.1. Franc (Franciszek) ur 1900- zmarł przed śmiercią ojca
1.3.2. Stanisław Szyszło
1.3.3. Stefan Szyszło ur.1912
1.3.4. Helena Szyszło ur. 1897
1.3.5. Maria Szyszło ur.1901
1.3.6. Jadwiga Szyszło
1.3.7. Zofia Szyszło

Rafał Jurowski

Udało mi się ustalić los jednej z córek Michała Szyszło i Kornelii (Karoliny) Jurowskiej, mianowicie w 1919 roku w Kamionce Józefa Szyszło w wieku 23 lat wyszła za mąż za Jana Miśkiewicza syna Kazimierza i Stefani Konon zamieszkałego także w Milowcach (Milowce, Milowcy). Będę wdzięczy za wszelkie informacje o dalszych losach tych osób !

Pozdrawiam
Rafał

mirkaw

Witam. Panie Rafale nazywam się Mirosława Więckowska (z domu Szyszło). Mieszkamy w Polsce w powiecie bytowskim. Mój tata ma na imię Mirosław Szyszło i pochodzi z Kamionki (dokładnie mieszkali we wsi Ozdobicze), ma dziewięcioro rodzeństwa. Do miejscowości w Pomysku Wielkim (woj. pomorskie) przyjechali 28 marca 1957 roku. Babcia czyli mama ojca Józefa Szyszło (z domu Januszko ). Z babcią do Polski przyjechała jeszcze  Emili Januszko , wszyscy spoczywają na cmentarzu Parafialnym w Pomysku Wielkim a dzieci ich wszystkie jeszcze żyją. Pozdrawiam Mirosława Więckowska.

mirkaw

Witam. Dziadkowie Stanisław Szyszło ożenił się z Józefą (z domu Jamuszko) mieszkali w Ozdobiczach, tata ma w dowodzie miejsce urodzenia Kamionka a wujek Ozdobicze.  Wyjechali do Polski w marcu 1957 i osiedli w Pomysku Wielkim w powiecie bytowskim woj. pomorskie. wszystkie ich dzieci żyją a jest ich 10.

A.Markiewicz

Korespondencja Leonarda Niedźwieckiego z lat 1832-1892 dotycząca głównie emigracji polskiej we Francji i Anglii
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/publication?id=214296&tab=3

Szyszło Stanisław
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=205503

Listy do Szyszło Stanisława
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=212139

Listy od Szyszło Stanisława
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/doccontent?id=205385
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

Witam,

Bardzo mi miło za kontakt. Linie Szyszłów z Milowiec i Ozdobicz musiały się rozdzielić zapewne na początku XIX wieku.
Być może w oparciu o metryki, które można znaleźć na stronie Mormonów będzie można ustalić wzajemne połączenie obu linii ?

https://familysearch.org/search/catalog/2325238?availability=Family%20History%20Library


Pozdrawiam
Rafał

Michalina

Znam rodzinę Szyszłow z Gdańska. Może to jaka dalsza rodzina ? albo zwykły zbieg okoliczności . Ale to nazwisko nie jest tak często spotykane .

Rafał Jurowski

Witam,

Ponad 300 sztuk w kraju  http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/szysz%25C5%2582o.html
Mogą to być Ci a mogą być też zupełnie inni. Może kiedyś się zainteresują ... ?

pozdrawiam
Rafał

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.