Jakimowicz/Balińscy z Grodno, Łojki, Bala

Zaczęty przez Joanna, Listopad 27, 2020, 09:39:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Joanna

Witam serdecznie,

Poszukujemy z moim mężem jego rodziny, która została na terenie Grodna i okolic.

Pradziadkowie męża to:

1. Piotr Jakimowicz i Teofila (zamieszkali we wsi Łojki/Łoiki), była to podobno bogatsza rodzina, bardzo wierząca, posiadająca ziemię, konie paradne, zatrudniająca pracowników (parobków).
Ich dzieci:
1.1. - Maria Jakimowicz (babcia mojego męża, ur. 15/05/1916, zmarła mając 101 lat w Giżycku) - podobno najładniejsza dziewczyna we wsi :) - śpiewała w chórze kościelnym (ale nie wiadomo w którym kościele - gdzie była najbliższa parafia?  może w Bali Kościelnej?)
1.2. - Eugeniusz Jakimowicz - artysta, zmarł w wieku pięćdziesięciu paru lat
1.3. - Mieczysław Jakimowicz - naczelnik poczty w Grodnie (mieszkał na ul. Elizy Orzeszkowej w Grodnie, miał podobno 3 córki)

2. Jan Baliński i Michalina - nazwisko Baliński pochodzi od miejscowości Bala nad Niemnem.
Ich syn to:
2.1. - Franciszek Baliński (dziadek mojego męża) - ur. 13/11/1912

Maria z domu Jakimowicz wyszła za mąż za Franciszka Balińskiego, popełniając tzw. mezalians wychodząc za mężczyznę dużo uboższego.
Wiemy, że młodzi małżonkowie planowali budowę domu dla siebie w Łojkach, ale zebrane na ten cel drewno spłonęło i to dwa razy trafione piorunem, więc odczytano to jako znak, aby tam nie zostawać.
Był to czas po II wojnie światowej i tereny te przejmował Związek Radziecki, więc młoda rodzina, razem z urodzonymi tam jeszcze córkami: Jadwigą i Haliną (ur. 1951 r - mamą mojego męża) wyjechała do Giżycka i tam zostali.

Szukamy żyjących krewnych oraz wszelkich dokumentów, metryk, spisu parafian z tych miejscowości, aby znaleźć jakiś punkt zaczepienia do odszukania historii rodziny.


Z góry serdecznie dziękujemy za każdą podpowiedź i poświęcony czas.