Jurowscy herbu Przyjaciel - Юровские герба Пржияцель

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 17, 2012, 08:03:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

Poszukuję osób noszących nazwisko Jurowski/Jurowska oraz wszystkich spokrewnionych z rodziną Jurowskich, tych  posiadających wiedzę na temat pochodzenia  z okolicy Jurewicze w gminie Żydomla jak i tych u których wiedza o pochodzeniu się już zatarła. Szczególnie poszukuję potomków moich pra - pradziadków Piotra  i Pelagii z Hryniewiczów Jurowskich.
Moi pra - pradziadkowie urodzeni  około 1820 roku mieli na pewno dorosłych 5 synów (Józefa, Michała, Antoniego ur. 1867, Adama ur. 1871, mojego pradziadka Piotra ur. 1873) oraz dwie dorosłe córki Wiktorię oraz Kornelię Jurowskie, którzy żyli jeszcze w chwili śmierci mojego pra - pradziadka w 1890 roku.

Mój pradziadek urodził się już w Milowcach gmina Kamionka  w 1873 roku gdzie pra - pradziadkowie przenieśli się po urodzeniu starszego brata mojego pradziadka Adama Jurowskiego. Razem z nimi zapewne przeniosła się także rodzina Franciszka i Józefy z Jodkowskich Jurowskich, zapewne syna kuzyna mojego pra-pradziadka Franciszka Jurowskiego i jego żony Rozalii Bohatyrewicz, która zamieszkała w Kłoczkach niedaleko od Milowiec.

Dalsze losy mojego pradziadka jak i dwóch jego braci Antoniego i Adama są mi ogólnie znane. Jednak nie posiadam żadnej wiedzy na temat pozostałego ich rodzeństwa: Józefa, Michała, Kornelii oraz Wiktorii, urodzonych zapewne w Jurewiczach przed 1865 rokiem. Być może ktoś jakieś informacje posiada i będzie mógł mi pomóc.

Pozdrawiam serdecznie
Rafał


Sławomir Olczyk

Taki materiał o wojennych losach:

sygnatura: 325/1/0/114
tytuł i daty: NOWAK Teresa z d. Jurowska [ur. 19.07.1939 r. w Jurewiczach, pow. grodzieński, woj. białostockie; c. Feliksa i Klementyny; aresztowana i deportowana 05.1951 r. do obw. północnokazachstańskiego; do kraju wróciła 09.1956 r.; leg. Zw. Sybiraków 15539]; 1940-1956
hasła indeksu: aresztowanie; Biała Podlaska; Brześć n. Bugiem; choroby; deportacja - 05.1951; droga z zesłania; Fojnicki Andrzej, hrabia; Grodno; insekty; Jurowska Alicja - ur. ok. 1944 r., c. Feliksa i Klementyny; Jurowska Klementyna; Jurowska Teresa - ur. 19.07.1939 r., c. Feliksa i Klementyny; Jurowski Feliks; Jurowski Marian - ur. ok. 1942 r., s. Feliksa i Klementyny; Jurwicze, pow. grodzieński, woj. białostockie; kołchoz; nauka; Nowak Teresa z d. Jurowska - ur. 19.07.1939 r., c. Feliksa i Klementyny; pachtaaralski rej.; paszportyzacja; powrót do kraju - 1956; północnokazachstański obw.; praca przy bawełnie; Skidle, pow. grodzieński; Słowianka, rej. pachtaaralski; szpital; śmierć na zesłaniu; Taszkient; ucieczka; Uzbekistan; więzienie - Skidle; wyrok - 10 lat zesłania; życie na zesłaniu; życie w kraju po powrocie z zesłania
opis: dokumentacja aktowa; ; ; teczka; stan dobry; italika; ; maszynopis; pol.; 12; A4; ; ; Teczka zawiera trzy wersje maszynopisowe relacji magnetonowej (kaseta 205) z nagrania F. Walinowicza: jedną wykonaną przez Mariusza Sterczewskiego, drugą przez Katarzynę Gorgolewską , trzecią Katarzynę Bujanowską - studentów UŁ.; ; ; -; -;


Tutaj represjonowani:  http://lists.memo.ru/index29.htm
Юровский Франц Николаевич

Родился в 1893 г., д. Юревичи, Скидельский р-н, Гродненская обл.; белорус; образование начальное; единоличное сельское хозяйство. Проживал: Гродненская обл., Скидельский р-н, д. Феньково.
Арестован 13 ноября 1939 г.
Приговорен: , обв.: 70 УК БССР - участие в терракте.
Приговор: освоб. 25.03.40 Реабилитирован 25 марта 1940 г. Гродненский ГО НКВД

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

I dla pamięci:



2
Piotr
Jurowski
l. 22
i
Karolina
Juchniewicz
l. 20
11 luty 1840
Dnia 11 lutego 1840 roku w Dziembrowskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym WJX Wincenty Paszkiewicz, proboszcz tegoż kościoła, po wyszłych trzech zapowiedziach 30 stycznia, 4 i 9 lutego tegoż roku, w przytomności ludu na nabożeństwie zgromadzonym, urodzonego Piotra Jurowskiego, młodziana, lat 22  mającego, z okolicy Pieszczanki, parafii kamionskiej, syna urodzonych Stanisława i Katarzyny z Siedzieniewskich ślubnych małżonków Jurowskich, z odnodworką Karoliną Juchniewicz, panną, lat 20 mającą, ze wsi Predce, parafianką kościoła dziembrowskiego, córką odnodworców Stefana i Cecylii z Sokołowskich ślubnych małżonków Juchniewiczów, po ścisłym obu stron na piśmie uczynionym o przeszkodach do małżeństwa egzaminie i po nieodkryciu z nich żadnej, niemniej po oświadczeniu przez nowożeńców na takowy związek wzajemnego zgodzenia się znakami zewnętrznymi wyrażonego, przez słowo czas teraźniejszy oznaczające, związkiem małżeńskim połączył i ich w obliczu kościoła pobłogosławił, przy wiary godnych świadkach na ten cel mianowicie użytych urodzonych Franciszka Jurowskiego i Franciszka Jurowskiego i w przytomności wielu innych zgromadzonych.

Ciekawostka z tymi dwoma Franciszkami Jurowskimi w metryce...

Rafał Jurowski

Co do tych Franciszków to mam mocne podejrzenie, że to ojciec z synem.
Jeden to pewnie  Franciszek  Jurowski ur ok. 1780 + ?? a drugim to jego syn Franciszek ur. ok. 1816,  którego żoną była  Rozalia Bohatyrowicz. Ta ostatnia para miała syna także Franciszka ur. 1843 męża Józefy Jodkowskiej, zmarłego w Kłoczkach niedaleko od Kamionki.


Sławomir Olczyk

I ot taka ciekawostka.

Maria Róża Jurkowska, ur.  18.01.1846 (30.01.1846), córka nadwornego radcy Seweryna Aleksandra i Zofii ze Sznielów (?), a ochrzczona 14.08.1865. Wcześniej wyznania luterańskiego. Jeziory akt chrztu nr 103/1865.

Moim zdaniem to ewidentna Jurowska, ale mogę się mylić.

Może coś wiesz o tym więcej Rafale?

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

#5
Jedyny Seweryn którego znam i ewentualnie mógłby pasować urodził się około 1824 roku ... wydaję się, że jak na jego córkę to trochę za wcześnie :) Zresztą ten Seweryn był Seweryn-Edward a nie Seweryn-Aleksander... no ale może to ktoś nowy...zresztą  jakichś Jurkowskich już chyba w Jeziorach widziałem...tylko później ... nie pamiętam ...

Rafał Jurowski

#6
Poszukuję informacji o bracie mojego dziadka - Stanisławie Jurowskim [Stanisław Jurowski] oraz jego żonie Almie (Alma) Jurowskiej [Alina Jurowska, Alma Jurowska, Alma Weber, Alina Weber] z domu Weber (spolsz. Alina Jurowska z domu Weber). Alma była z pochodzenia prawdopodobnie Niemką lub Czeszką jej rodzicami byli Adolf Weber i Olga Anna Tento ? [Olga Tento] Stanisław urodzony około 1911 a Alma około 1906 roku, ślub brali w Grodnie w 1937 roku oboje byli parafianami Fary Grodzieńskiej. W czasie wojny mieszkali prawdopodobnie na dolnym Śląsku możliwe, ze już w Rostoce gm. Dobromierz lub Wysoka Góra. Po 1948 być może w Brzegu aż w końcu w Białogardzie. Stanisław był rzemieślnikiem, miał zakład wędliniarsko - rzeźniczy. W spisie "Rzemieślnicy około 1948 roku w powiecie świdnickim ▪ Wiesław J. Raszkiewicz" http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=1504 odnalazłem Stanisława Jurowskiego, którego zakład mieścił się pod adresem Roztoka 74.
W 1968 roku w Białogardzie zmarł Stanisław, jakie były dalsze losy jego żony niestety nie wiem. Dzieci nie mieli, jednak słyszałem, że Alma (Alina) mieszkała w Łodzi i podobno miała jakąś wychowankę, jednak nie wiem czy to prawda. Może ktoś jakimś cudem skojarzy te osoby.

Pawel Konstantynowicz

Julia zd Jurowska, r.1847, w 1873- w popise ispowedalnom kosciola Jezerskiego
maz Julii- Josef (r.1842- zmarl po 1914) Konstantynwicz, syn Jana (r.1802-1804).
W 1879- odnodworcy w ok.Tolloczki.
Dzieci Josefa i Julii:
- Jan-Josef (r.1868)
- Eduard (r.28.08.2879)
- Bronislaw (r. 1881). Ten Bronislaw zonaty na Pelagii zd Bylczynskich (Feliks Bylczynski i Rozalia Klawe). Informacija o Bylczynskich i ich potomkach podana od Jolanta klawe  klawe@hot.pl
paszkon@yandex.ru
Konstantynowicz z ok. Tolloczki
Obuchowicz z ok. Obuchowicze
Mickiewicz ok. Pozyzma
Tubielewicz z ok. Pozyzma

Rafał Jurowski

#8
Poszukuję informacji o statskim sowietniku (radcy stanu) - Joachimie Edwardowiczu Jurowskim [Joachim Jurowski, Йоахим Эдвардович Юровский, Иоаким Эдуардович Юровский, Іоакимъ Эдвардович Юровскій, Иоаким Юровский, И.Э. Юровский] (1857-1913), jego żonie Darii Iwanownej [Daria Jurowska, Дарья Ивановна Юровская, Дарья Юровская] urodzonej w 1872 roku w Woroneżu [Воронеж] a także ich potomkach i krewnych.

Joachim był inżynierem technologiem absolwentem Petersburskiego Państwowego Instytutu Technologicznego, urzędnikiem tzw. Komisji odbiorczych "Prijomnoj Komisji"
Swą karierę rozpoczął na Kaukazie (Окружное интендантское управление 1889-1893 ?), następnie pracował w Woroneżu (Воронежская Приемная Комиссия 1895 - 1898 ?) odesłany zapewne w delegację z (Московское Окружное Интендантское Управление 1897) oraz Dyneburgu (Двинская Приемная Комисия 1902 -1910 ?).

Posiadał majątek niedaleko Krasławia, nad jeziorem Indra (Kazimierzowo, Gilciovo, Mała Indryca), odkupiony zapewne od rodziny Plater. Pod koniec życia mieszkał w Dyneburgu przy ulicy Zielonej.

Siostrą Joachima była Helena von Oettingen zd. Jurowska (1866-1945), rodzina jej męża Otto von Oettingena była związana z Dyneburgiem oraz Brzezinami.

Joachim miał także brata Piotra [Piotr Jurowski] (1863 - po 1924), który uczył się w latach 1877-1883 w Realnej Szkole w Łowiczu, w latach (1886-1887) był studentem wydziału chemicznego Politechniki ryskiej oraz członkiem korporacji akademickiej "Welecja". Możliwe, że Piotr pracował w końcówce lat 80 w Baku, zresztą tak jak wielu absolwentów ryskiej politechniki. Prawdopodobnie miał żonę o imieniu Kapitolina Jurowska (Katarzyna Jurowska), która być może mieszkała w 1893 w Tbilisi lub Adżameti niedaleko Kutaisi, być może była nauczycielką.

Najstarszą córką Joachima i Darii była Nina Jurowska (Jurovskis) urodziła się w Woroneżu w 25 sierpnia 1896 roku, jej pierwszym mężem był niejaki Zarucki (Zaruckis).
Być może do bliskiej rodziny jej męża należał członek dwińskiej komisji odbiorczej, który pracował z jej ojcem w 1905 roku, podpułkownik 111 Dońskiego Pułku Piechoty Aleksander Andriejewicz Zarucki [Aleksander Zarucki, Александр Заруцкий  Александръ Андреевичъ Заруцкий]

Drugim mężem Niny [Нина Заруцкая] był Harijs-Roberts Lēnerts (Lehnert) zwany Harrym Lehnertem (Harry Lehnert) - urodzony 11 lutego 1900 roku w Rydze. Możliwe, że był tam właścicielem fabryki czekolady.

Po 1940 roku mieszkali w Tarnowie Podgórnym. Losy jej męża, który działał w opozycji antyhitlerowskiej zostały opisane w artykule "Robert Lehnert - Niemiec z Tarnowa Podgórnego (Schlehen)"

Z listy osób pochodzenia "niemieckiego", które wyjechały z Łotwy w 1940 (Izceļojušo vācu tautības pilsoņu saraksts (1940)) roku wynika, że Nina i Harry Lenhnert mieszkali w Rydze (VI Rīgas-Jūrmalā, 13. līn., 7. dz) z czwórką dzieci (być może Nina nie była matką wszystkich tych dzieci):

1. Tamara Zaruckis [Tamara Zarucka, Тамара Заруцкая]urodzona 3 kwietnia 1922 roku w Rydze

2. Ivona-leva-Zigrīda Lēnerts (Ivona Lehnert), urodzona 15 marca 1928. w Rydze                   

3. Raimonds-Aleksandrs-Frīdrichs Lēnerts (Raimond Lehnert), urodzony 13 maja 1929 roku w Rydze

4. Joachims-Roberts-Harijs Lēnerts (Joachim Lehnert), urodzony 24 maja 1938 roku Rydze

Wiadomo mi jeszcze o dwóch synach Joachima, Aleksandrze oraz Jewgieniju.

Jewgienij Jurowski zmarł prawdopodobnie w latach 30-tych na Łotwie.

Aleksander Jurowski (Alexandre Jourovsky) ur.1898 w latach 20-tych wyjechał do Francji, gdzie był urzędnikiem.

Być może wśród czytelników tego postu znajdą się osoby, które będą mogły pomóc w dalszych ustaleniach.

Rafał Jurowski

#9
Poszukuję potomków Piotra Edwardowicza Jurowskiego [Петр Эдуардович Юровский, Петр Юровский, Пётр Юровский, П.Э. Юровский] ur.1863 oraz jego żony Kapitoliny Aleksiejewny [Капитолина Алексеева, Капитолина Максимов, Капитолина Юровская, Капитолина Алексеева Юровская] o których już wspominałem powyżej.

Wiadomo mi, że Piotr Jurowski po ukończonej służbie wojskowej w 1888 roku zamieszkał w Tbilisi [Тифлис, Тбилиси]. W 1894 roku urodziła mu się tam córka Nadieżda [Надежда Петровна Юровская]. Możliwe, że były inne dzieci. Prawdopodobnie żona Piotra - Kapitolina była córką porucznika Aleksieja Pawłowicza Maksimowa [Алексей Павлович Максимов]. Jestem w posiadaniu zdjęcia Kapitoliny Jurowskiej na odwrocie którego, została napisana  m.in. "24.XII.1893 Adżameti" [Аджамети] być może w tym mieście przez pewien czas mieszkała z mężem, lub też była tam jedynie w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Liczę, że odnajdą się potomkowie tej rodziny lub też rodziny braci, sióstr Kapitoliny Maksimow [Капитолина Алексеева Максимов], którzy będą w stanie powiedzieć coś więcej o jej dalszych losach.

Dodaję jeszcze metrykę chrztu Nadieżdy Jurowskiej odnalezioną w Archiwum CGIA w Sankt Petersburgu

14 марта 1894 года
  рождена и 10 апреля крещена Надежда. Родители - уволенный в запас армии Подпоручик Артиллерии Петр Эдуардович Юровский и законная жена его Капитолина  Алексеева, оба православного вероисповедания.

Восприемники - частного поверенного по судебным делам Михаила Амираджиановича Спандорьяна, [Michał Amiradżanowicz Spandorian, Spandarian] сын Михаил Михайлович Спандорьян, [Michał Michajłowicz Spandorian, Spandarian] и дочь умершего Поручика Алексея Павловича Максимова, [Aleksiej Pawłowicz Maksimow], Надежда Алексеевна Максимова, [Nadieżda Aleksiejewna Maksimow].

Таинство крещения совершили - священник Александр Алексеев с псаломщиком Алексеем Волковым.

Метрическая книга Тифлисского Николаевского военного Собора за 1894 год

ЦГИА  Ф.19 оп.128 д.283      лл.347об-348

Zastanawiająca jest osoba będąca ojcem, ojca chrzestnego Nadieżdy Jurowskiej. Według książki «Участники Белого движения в России». Волков, Сергей Владимирович - Michał Amiradżanowicz Spandarian [Спандарьян Михаил Амирджанович] urodził się w 1857 roku i był adwokatem w Sankt Petersburgu, zmarł w 9.XII.1930 w Paryżu. Jego żoną była Ekaterina Aleksiejewna, [Спандарьян Екатерина Алексеевна] 1866-1956, oboje pochowani zostali na cmentarzu prawosławnym Sainte-Geneviève-des-Bois być może to siostra Kapitoloni Jurowskiej ? Prawdopodobnie Michał Amiradżanowicz Spandarian był stryjem rewolucjonisty Surena Spandariana [Сурен Спандарович Спандарян, Сурен Спандарян].

Rafał Jurowski

#10
Poszukuję informacji o Kalikście (Kalikstracie) Jurowskim [Kalikst Jurowski, Kalixt Jurowski, Kalikstrat Jurowski, Каликст Юровский, Каликстрат Юровский, Каликет Юровский], lekarzu sztabowym ur. ~1812 roku w okolicy szlacheckiej Jurewicze w guberni Grodzieńskiej syn Józefa, miał siostrę Mariannę ur. ~1815. Zmarł po 1848 roku zapewne w Dyneburgu.  Był uczniem Instytutu lekarskiego na Uniwersytecie wileńskim a po likwidacji uczelni w 1832 kontynuował naukę na Akademii Medyko - Chirurgicznej w Wilnie, gdzie w 1834 uzyskał stopień lekarza. Po studiach wstąpił do Niejszłockiego pułku Strzelców (87-й пехотный Нейшлотский полк., który stacjonował w Guberni Nowogródzkiej). W 1840 był jednym z ordynatorów Wojskowego Szpitala w Dyneburgu [Двинский военный госпиталь, Динабургский военный госпиталь]. W tym okresie w szpitalu tym pracowali także Aleksander Machcewicz oraz Ludwik Natason. W latach (1834 -1848 ) był lekarzem sztabowym (Штаб-лекарь) w randze tytularnego sowietnika (1840-1844) a  potem w randze kolegialnego assesora (1845-1848). Zapewne pomiędzy latami 1848 -1853 zmarł, prawdopodobnie nie zostawiając po sobie potomstwa. Być może ktoś kiedyś natrafi na jakiś ślad po nim.

Niewiadomski

Szanowny Panie,
uprzejmie uzupełniam Pana wątek dot. Niny Jurowskiej, c. Joachima i Darii oraz jej męża Harry Lehnerta.

Harry Robert Lehnert, * Ryga 11.2.1900, † (samobójstwo w momencie aresytowania przez gestapo) Tarnowo Podgórne 31.3. 1943, poch. na cment. ewang. tamże
oo 1-o 27.10.1927 (rozwód 1936 r.)  Sophie v. Bluhmen,  * Ryga 2.4.1908,   † Grand Haven,  USA, [oo II Ryga 15.12.1938 George Kent, *1896 w Rosji w okręgu Kaługa], córka Dr. med. Hermanna v. B. i Marii Wojakowskiej (h. Brochwicz), +Warazawa 1960, bibliotekarka.
2 dzieci ur. w Rydze: Iwona *1928 i Raimond *1929
oo 2-o Nina Jurowska (h. Przyjaciel),
syn z tego II małżeństwa: Joachim Robert Lehnert, *Ryga 24.5.1938
Źródło> Baza Danych Związku Rycerstwa Bałtyckiego, pozycja "Sophie v. Bluhmen"

Pozdrawiam
Andrzej Prus Niewiadomski




Rafał Jurowski

#12
Witam,

Bardzo dziękuję za informacje.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Rafał Jurowski

Jakis czas temu odnalazł się ślub Piotra Jurowskiego i Kapitoliny Maksimow z 1892 roku.
Ślub odbył się w cerwki Kaszweti (św Grzegorza) w Tbilisi. Może ktoś będzie w stanie skojarzyć rodzinę Panny młodej.

Церковь Кашвети (церковь Св. Георгия)

25 октября 1892 г. состоялся брак бывшего делопроизводителя Бакинского губернского правления Петра Эдуардовича Юровского, православного вероисповедания, первым браком, 29 лет и дочери поручика Алексея Павловича Максимова, девицы Капитолины, православного вероисповедания, первым браком, 20 лет.
протоиерей Георгий Хелидзе

Поручители:
по жениху: Петр Борисович Жданов и воспитанник Первой гимназии Димтрий Федорович
по невесте: инженер Иоахим Эдуардович Юровский

Rafał Jurowski

#14
Jakiś czas temu znajoma podała mi taki namiat na wyszukiwarkę (Население Урала (конец XIX - начало XX в.) - Ludność Uralu (koniec XIX - początek XX wieku.))
http://urappdata-urgi.urfu.ru/ural-population-project#

Znalazłem tam informację o urodzeniu w 1916 w mieście Jekaterynburg Józefa Jurowskiego [Иосиф Францевич Юровский], którego ojciec Franciszek Jurowski syn Mikołaja [Франц Николаевич Юровский] pochodził z Wasiliszek. Matka to Maria Myśliwiec [Мария Мысливец]. Może po nich zostali jacyś Jurowscy ?


Фамилия отца: Юровский
Фамилия матери: Юровская
Девичья фамилия матери: Мысливец
Раздел: "О родившихся"Вероисповедание: Католицизм
Место события
Место рождения, губерния: [Пермская]
Место рождения, уезд: [Екатеринбургский]
Место рождения, населенный пункт: Екатеринбург, г.
Место записи
Храм, где совершено крещение: католический костел в честь святой Анны в Екатеринбурге
Фамилия
Фамилия: Юровский
Имя
Имя: Иосиф
Дата события
Год рождения: 1916
Месяц рождения: 10
День рождения: 10
ФИО отца
Фамилия отца: Юровский
Имя отца: Франц
Отчество отца: Николаевич
ФИО матери
Фамилия матери (по мужу): Юровская
Девичья фамилия матери: Мысливец
Имя матери: Мария
Отчество матери: -
Сословие/социальный статус/занятие родителей
Социальный статус отца: мещанин
Род занятий отца: -
Социальный статус матери: мещанка
Приписка родителей
Приписка отца, страна: Российская империя
Приписка отца, губерния: Виленская
Приписка отца, уезд: -
Приписка отца, населенный пункт: Василишка, местечко
Приписка матери, страна: Российская империя
Приписка матери, губерния: Виленская
Приписка матери, уезд: -
Приписка матери, населенный пункт: Василишка, местечко