Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Autoprezentacje / Odp: Wiercińscy herbu Rawicz i Ślepowron, z Grodzieńszyzny i okolic Wołkowyska
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 20, 2018, 06:31:50 pm »
Moje pytanie nie dotyczy właściwie Grodzieńszczyzny, ale myślę, że warto je tu na forum zadać.
Czy wie Pan przypadkiem, z jakiej linii Wiercińskich pochodzi słynny pieśniarz rosyjski Aleksander Wierciński? Urodził się w Kijowie w 1889 i przyznawał sią raczej do ukraińskich korzeni, ale też do jakiejś kropli polskiej krwi. Śpiewał po rosyjsku, mieszkał w Moskwie. Przed wojną koncertował w Polsce i ze zdumieniem stwierdził, że jest tam sporo osób o nazwisku Wierciński, tymczasem w Rosji nigdy nikogo nie spotkał.
Oto link do informacji o Aleksandrze:
https://24smi.org/celebrity/17179-aleksandr-vertinskii.html
http://www.shanson.org/articles/vertinsky

A tutaj, o jego córce Anastazji:
http://www.tunnel.ru/post-anastasiya-vertinskaya
Anastazja Wiercińska była prześliczną aktorką, warto spojrzeć na te zdjęcia. Żona Aleksandra, pół-Gruzinka, również była aktorką i kto wie, czy nie przewyższała urodą córki, jej zdjęcie jest również na tej stronie.
2
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ata dnia Lipiec 19, 2018, 11:57:58 pm »
Nazwisko Puszkiewicz pojawia się w księgach fary grodzieńskiej. Występuje też nazwisk Puszkarewicz oraz forma żeńska: Puszkowska, Puszkówna.
np. w 1868 r ślub bierze Elżbieta Janczurewicz, córka Józefa i Magdaleny z Puszkiewiczów
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-ZS19-8?i=405&cat=1046002
w r. 1829 rodzi się Ewa Puszkiewicz c. Mikołaja i Ewy
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-L9D3-99RP?cat=2325243

Jeśli zaś chodzi o metryki z Krzemieńca, to jest ich całkiem sporo na Family Search i trochę na stronie AGAD
(parafia Krzemieniec w dekanacie Krzemieniec, diecezja łucko-żytomierska)
http://www.agad.gov.pl/inwentarze/KMluck436x.xml
na FS od 1811  w centrach rodziny, a ogólniedostępne od 1827, na AGAD od 1811 - zgony.

Krzemieniec został częściowo  zindeksowany. Indeksy znajdują się na stronie wolyn.metryki.pl. Tu są wyniki dotyczące nazwiska Puszkiewicz:
 http://wolyn-metryki.pl/Wolyn/index.php?nazw_szuk=Puszkiewicz&miej_szuk=
Jest tam już ślub Puszkiewiczówny z 1841 r.
Trochę indeksów jest w genetece, możliwe, że te z ww strony i te z geneteki obejmują identyczny okres, kiedyś to porównywałam, ale już nie pamiętam jaki był wynik porównania, lepiej więc  sprawdzić obie możliwości.

Proszę uważać, żeby przypadkiem, szukając ksiąg, nie mylić Krzemieńca dek. Krzemieniec z Krzemienicą dek. Wołkowysk.
Pozdrawiam
Małgorzata

3
Autoprezentacje / Wiercińscy herbu Rawicz i Ślepowron, z Grodzieńszyzny i okolic Wołkowyska
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wiercinski1 dnia Lipiec 19, 2018, 09:02:58 pm »
Dziękuję za namiar na akt ślubu Grzegorza i Marianny, to wiele wyjaśnia. Szerszą odpowiedź zamieściłem w wątku Zenobia Wiercińska - Dopełnienie sakramentu Chrztu św.
, pozdrawiam.

 oto link  :)   http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=166.0
4
Księgi Parafialne i USC / Wiercińscy herbu Rawicz i Ślepowron, z Grodzieńszyzny i okolic Wołkowyska
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wiercinski1 dnia Lipiec 19, 2018, 08:59:09 pm »
Nowo poznane metryki wskazują ze linia Wiercińskich z Grodzieńszczyzny i ziemi wołkowyskiej przybyła nie z Litwy, jak sadziłem wcześniej, ale z Wiercienia w ziemi drohickiej.

Dnia 27 maja 1797 Grzegorz [Jerzy] Wierciński zarządca Zubowszczyzny w parafii Szydłowicze [ economus zubieniensis] z Podlasia rodem, z ziemi drohickiej parafii Dziadkowice ze wsi szlacheckiej Wiercienie [ ex Palatinatiu Podlachia de Terra Drohicka, Parochia Dziadkowicka de Villa nobilitari  Wiercienie ], zaślubil Mariannę Wołłodkiewicz, pannę z Krzysiewicz k. Wołkowyska.
Świadkami tego wydarzenia byli m.in. książę Bagrationow, podpułkownik armii rosyjskiej, Tomasz Siecheń, choraży pokrzywnicki,  Aleksander Rechorowicz, Franciszek Okińczyc i Tomasz Wołłodkiewicz.
W późniejszych metrykach Grzegorz zapisywany jest przemiennie również jako Jerzy.
Jako pierwsze dziecko urodził się, we dworze Zubowszczyzna im syn. Wincenty Paweł Wierciński urodził się 22 Marca 1798 roku został ochrzczony z wody przez wielebnego Wojciecha Leszczyńskiego parocha unickiej parafii w Kuźmiczach. Dopełnienie chrztu świętego nastąpiło w katolickiej parafii Szydłowicze 21.12.1799 roku.
Rodzice w akcie zapisani zostali jako komornicy drohiccy [ camerarius terra drohicensis]. Na rodziców chrzestnych poproszono Jana Kozłowskiego,  komornika ziemi warszawskiej [ camerarius varsawiensis ] wraz z Rozalią Leszczynską. Zapewne związki towarzyskie Wiercińskich z Kozłowskim były bliskie, bowiem w grudniu 1797  Grzegorz  wraz z Anna Wołłodkiewicz, podskarbiną [thesaurarius districtus grodziensis] grodzieńską, zostali chrzestnymi  Cypriana Teofila Kozłowskiego, syna Jana i Joanny z Plaskowskich, komorników ziemi warszawskiej [ camerarius terra varsawiensis].
W dalszych metrykach i dokumentach występuje jako Wincenty.

W sierpniu 1799 roku, również we dworze Zubowszczyzna, narodzila im się córka, która na chrzcie otrzymała imiona Ludwika Franciszka. Ojciec dziecka w akcie zapisany został jako komornik ziemi drohickiej. Chrzestnymi byli; Stanisław Potocki, choraży ziemi zambrowskiej [vexillifer terra zambroviensis] i Barbara Sawiczowa, komornikowa słonimska [ camerarisa districtus slonimensis]. Niestety, dziecko zmarło po kilku dniach.
Wincenty Paweł s. Grzegorza i Marianny został komornikiem i regentem granicznym wołkowyskim.
Kuryer litewski z 1825 roku donosił

https://books.google.co.uk/books?id=tG5lAAAAcAAJ&pg=PT417&dq=wierci%C5%84ski+graniczny&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=wierci%C5%84ski%20graniczny&f=false

Wincenty był poproszony  przez Antoniego i Konstancję Kmitów aby został ojcem chrzestnym małego Józefa Kmicica. Matką chrzestną była JP Zofia Korczycowa. Uroczystość odbyła się we dworze Terespol w 1822 roku. Nazwisko Kmitów herbu Chorągwie Kmitów rozsławił Henryk Sienkiewicz, nadając je jednej z postaci Potopu, chorążemu orszańskiemu Andrzejowi.
Dnia 28 maja 1832 roku w kosciele w Słonimiu Wincenty, kawaler z folwarku Krzysiewicze, wszedł w związki małżenskie z Zofia Skibińska, przybrana córka Piotra i Marii z Zarembów Skibińskich. Świadkami byli; Piotr Skibiński, ojciec tytularny, Paweł Downarowicz i regent Ignacy Terajewicz. Ślubu udzielił dziekan i proboszcz Słonimski ks. Wincenty Hryniewicz.
Wincenty pozostal w majatku po matce.
Marianna z Wołłodkiewiczów Wiercińska odeszła do Pana 11 maja 1802 r. we dworze Zubowszczyzna par. Szdłowicze w wieku lat 28.
Dnia 13 maja 1805 roku w parafii Repla Grzegorz [ok. 1770 - ok.1850] ponownie wstapil w związek małżenski. Wybranka została Teresa Downarowicz [ w akcie ślubu On Jerzy, Ona Teresa Dejnarowicz]. Był  wówczas posesorem  lub dziedzicem folwarku Truńce.
W dniu  04.04.1818 w parafii Repla ochrzczono Zofię, córkę Grzegorza i Teresy Downarowicz. Kolejnym dzieckiem była Emilia, * Truńce k. Izabelina, par. Międzyrzecz, pow. Wołkowyski. Emilia w dniu 11.11.1837 r. oddała w Międzyrzeczu k. Wołkowyska rękę Stanisławowi Kamińskiemu. Związek błogosławił ks. Lucjan Wierciński, wikary z parafi Roś. W roku 1820 Grzegorzowi i Teresie narodził się Antoni. Miało to miejsce we dworze Terespol. Rodzicami chrzestnymi niemowlęcia zostali Ignacy Wierciński z Zofią Martynowicz.
Grzegorz to prawdopodobnie stryj dla Ignacego.
Ignacy [ok. 1790 -1870], chorąży [grodzieński, drohicki ?] & Cyrylla Elżbieta Pieńczykowska h. Korab. Pobrali się w parafii Repla dnia 15.11.1817 roku.  Błogosławił ks. Michał Rajkiewicz. Świadkami tego wydarzenia byli Andrzej Eysmontt i Józef Wiercieński. Proboszczem w Repli był wówczas Marcin Wiercieński. Proboszcz replański był blisko spokrewniony z panem młodym. Ks. Marcin Wierciński zmarł we dworze Kulowszczyzna dnia 26.09.1833 roku w wieku 70 lat. Zatem mógł być bratem Grzegorza oraz Antoniego z Kulików.
Ignacy z Cyryną początkowo mieszkali we dworze Kulowszczyzna. Tam też narodziła się w 1828 roku Julia Emilia. Następnie zamieszkali we dworze Truńce w parafii Międzyrzecz, powiat Wołkowysk.  W Truńcach, jak już wspomnialem, posesorem lub dziedzicem był Grzegorz Wierciński żonaty z Teresą Downarowicz h. Przyjaciel. Po 1830 roku spotykamy Ignacego i Cyryllę, jako dziedziców majątku Jurgowo k. Izabelina.


5
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Aktualny stan indeksacji 2018 - 19.07.2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 19, 2018, 04:22:41 pm »
Witam serdecznie,

nadal lato w pełni, upały zapraszają do relaksu. Dla naszych indeksiarzy to wszystko się nie liczy. Dzięki ich wytężonej pracy możemy się radować z nowych wyników.
Przybył nam nowy członek małego zespołu, zajmującego się Sokółką. To duża czy nawet bardzo duża parafia, w roku 1822 ochrzczono w niej ponad 300 niemowląt. Pan Puka bardzo mnie zmotywował do wydobycia z szuflady moich indeksów i przygotowania ich do publikacji. Pozostało nam tylko mierzyć siły na zamiary!
Pan Albin, pani Margaret i wd przybliżyli po cichu nasz cel indeksacji całkowitej Odelska, Krynek i Kuźnicy. Nowe indeksy grodzieńskie pojawią się wkrótce dzięki Małgorzacie Wróblewskiej.
No i Łopienica. Nazwa ta kojarzy mi się ostatnio z łatami (po litewsku „łopas”). Jako samodzielna parafia istniała pewnie niedługo. Indeksując Wołkowysk natknęłam się na odpisy metryk łopienickich, dodane do wołkowyskich. Cytuję proboszcza: „Liczba ochrzczonych w kościele łopienickim u ks. franciszkanów parafian wołkowyskich z przyczyny zręczniejszego i bliższego miejsca w miesiącach i roku, za wiadomością i pozwoleniem miejscowego wołkowyskiego plebana z ksiąg metryk wyrażonego łopienickiego kościoła wypisana.” Siłą rzeczy zindeksowałam te dwa lata 1797-98, tym bardziej, że niewiele tego było. Małgorzata dodała do tego indeksy z lat trzydziestych, kiedy po zamknięciu parafii w 1832 parafian przejął Porozów.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:

Dekanat Grodno

Grodno fara
Śluby 1869   w trakcie opracowania         M. Wróblewska

Krynki
Chrzty 1812-1813   w trakcie opracowania   M. Stasikowski


Dekanat Sokółka

Kuźnica
Chrzty 1862            wd
Zgony 1859-1861         wd

Odelsk
Chrzty 1808-1814      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Śluby 1808-1814      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski
Zgony 1784-1798      dostępne w portalu genealodzy.pl   A. Kożuchowski

Sokółka
Chrzty 1821-1822      dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Puka


Dekanat Wołkowysk

Łopienica
Chrzty 1797-1798   w trakcie opracowania   A. Rybałko
Chrzty 1827-1828   dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Wróblewska
Śluby 1831-1837   dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Wróblewska

Kościół w Łopienicy został zamknięty w grudniu 1832 r., ale księgi z oddzielną numeracją dla parafian łopienickich były prowadzone dłużej, w parafii Porozów, która przejęła wiernych. Małżeństwa numerowano oddzielnie aż do r. 1837.

Pozdrawiam serdecznie,

Alicja
6
Rzeczy dziwne i ciekawe / Zbiegli mężowie, zbiegłe żony 1801
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 18, 2018, 04:07:48 pm »
"Stosownie do zalecenia prześwietnego konsystorza rzymsko-katolickiego wileńskiego skłaniając się, osoby niżej wypisane z diecezji rzymsko-katolickiej Kamienieckiej, to jest zbiegli mężowie od żon swoich Michał Olejnikow, Jakub Radziejowski, Wincenty Zmieniański, Walenty Kurkowski i Zofia z Kopcewiczów Michalewiczowa po ogłoszeniu kilkakrotnym w dni świąteczne i niedzielne w kościele parafialnym wołkowyskim że się nie znajdują w parafii Wołkowyskiej niniejszym zaświadczam – ks. Franciszek Chojnowski 1801 maja 11 dnia w Wołkowysku."

https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9M-B9C1-C?i=860&cat=1546497

(pisownia zmieniona zgodnie z dzisiejszą)
7
Inne źródła / Odp: Akta wizytacji szkół w guberni wileńskiej w 1822 r.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Lipiec 18, 2018, 02:50:32 pm »
Wizytacje szkół w guberni wileńskiej w 1826 r.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/399517/edition/536556
8
Ważne linki / Odp: Linki wewnętrzne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heniedz dnia Lipiec 16, 2018, 11:23:33 am »
 :)
9
Ważne linki / Odp: Linki zewnętrzne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez heniedz dnia Lipiec 16, 2018, 11:23:06 am »
 :)
10
Ważne linki / Linki zewnętrzne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Lipiec 16, 2018, 10:54:05 am »
Poniżej zamieszczam kilka linków, które na pewno przydadzą osobom zainteresowanym genealogią Ziemi Grodzieńskiej, niewykluczone są też dalsze strony Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zapraszam do uzupełniania tego zbioru!

Miejscowości:

http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich
http://www.kami.net.pl/kresy/ Baza miejscowości kresowych
http://radzima.net/pl/ podział administracyjny, miejscowości i zdjęcia z terenów Białorusi

Słowniki:

https://genealodzy.pl/name-Latin.phtml wyrazy i zwroty łacińskie ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb genealoga
https://www.frag-caesar.de/ „Zapytaj cezara” – korzystne przy wyszukiwaniu słabo czytelnych wyrazów, wyszukiwarka sugeruje rozmaite formy i wyrazy już po wpisaniu paru liter
http://www.suduva.com/virdainas/ słownik angielsko-jaćwieski

Ważne dla kresowiaków strony genealogiczne:

http://geneteka.genealodzy.pl/ największy zbiór indeksów
http://www.stankiewicze.com/ przyjazna wyszukiwarka nazwisk, wiele indeksów, m. in z Wilna
http://www.ketrzyn.mm.pl/~wastan/index.htm ogromny zbiór dokumentów i linków kresowych
http://genealogia.lt/index.php genealogia Wileńszczyzny, strona Cz. Malewskiego

Archiwa i zasoby:

https://www.familysearch.org/ zasoby mormońskie
http://www.epaveldas.lt/home metryki z terenu Litwy (należy wpisać w okienko „RKB” czyli kościół rzymsko-katolicki)
https://aleph.library.lt/F?func=find-b-0 wyszukiwarka Biblioteki im Wróblewskich w Wilnie, coraz więcej dokumentów (nie metryk!) jest dostępnych jako skany
http://archives.gov.by/index.php?id=12 Archiwa Białorusi, genealogia (w jęz. ros.)

Książki telefoniczne:

http://spra.vkaru.net/names/375/152/  książka telefoniczna Białorusi

Inne:

https://www.heiligenlexikon.de/ niezawodna pomoc przy szukaniu bardzo rzadkich imion świętych; bez uporczywych okienek reklamowych.
Strony: [1] 2 3 ... 10