Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Odp: Aktualny stan indeksacji 2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wd dnia Lipiec 16, 2018, 10:26:02 am »
Do uprzednio wymienionych metryk z parafii kuźnickiej dołączamy:

Chrzty: rok 1862
Zgony: lata 1859 do 1861

Dane udostępniam na życzenie.
12
Książki i publikacje / "Przewodnik po Guberni Grodzieńskiej" Ryszard Maliszewski, 1919
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ata dnia Lipiec 15, 2018, 04:23:54 pm »
Książka "Przewodnik po Guberni Grodzieńskiej. Zarys statystyczno-opisowy" Ryszard Maliszewski, Warszawa, 1919
http://pbc.biaman.pl/Content/671/126363.pdf
13
Ważne linki / Linki wewnętrzne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Rafał Jurowski dnia Lipiec 14, 2018, 06:13:52 pm »
Wszystkie poniższe linki prowadzą do różnych interesujących i potrzebnych miejsc strony Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich. Szybki dostęp z forum do zgromadzonych tam zasobów będzie na pewno mile widziany przez forumowiczów. Podkreślamy, że to tylko niewielki wybór, ale powinien zachęcić do dalszego szperania!

Strona Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich:

http://www.rodygrodzienskie.pl/

Opracowania dotyczące Grodzieńszczyzny, z wieloma zestawieniami miejscowości i nazwisk

http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=16

Indeks kościołów, po części z opisami i zdjęciami

http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1634

Popisy wojsk i szlachty

http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=3589

Statut Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich

http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=3640
14
Inne źródła / Odp: Akta wizytacji szkół w guberni wileńskiej w 1822 r.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 08, 2018, 11:05:15 pm »
Po części przeczytałam, po części tylko przerzuciłam księgę raportów o szkołach z roku 1822 – bardzo interesująca to lektura, polecam szczególnie dla nauczycieli. Straszliwa jest szczerość wizytatorów, którzy oceniali nie tylko postępy uczniów, ale i pracę nauczycieli, nie wyłączając ich zdolności, pracowitości czy nawet stanu zdrowia. Roi się tu od określeń: „zdolności miernych”, „nauki mało”, „usposobienie niedokończone”, albo jeszcze gorzej „niedługo prace jego będą użyteczne, umrze”. Swoją drogą coś w tym jest pociągającego, lepiej szczerze, wprost, niż drogą pantoflową.
 
Raporty dotyczą przede wszystkim szkół z terenów dzisiejszej Litwy, w tym Kowna. W kowieńskiej szkole powiatowej uczył przecież Adam Mickiewicz. Wiadomo, że po dwóch latach otrzymał urlop roczny ze względu na stan zdrowia, tzn. w roku szkolnym 1821/1822 zastępował go inny nauczyciel. Proszę bardzo, oto on: „Nauczyciel literatury polskiej i łacińskiej, dziejów i prawa jaśnie pan Mikołaj Kozłowski wieku lat 27, w obowiązku rok 1. Przyjechał do szkoły i wszelką znalazł gotowość w wypracowanych umiejętnie seksternach przez poprzednika swego Adama Mickiewicza. Żadnej swojej litery nie dał i nie pracował, przez co nie zawsze dostatecznie lekcje uczniom tłumaczył; nie ma miłości uczniów, pragnie najgoręcej zmiany.”

Zważywszy klimat panujący w zespole nauczycielskim (walka o stołek dyrektora) wcale nie dziwi mnie chęć poety, żeby uciec z tego miejsca pracy gdzie pieprz rośnie!
15
Indeksacja parafii Grodzieńskich / Aktualny stan indeksacji 2018 - 07.07.2018
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 07, 2018, 10:07:25 pm »
Witam serdecznie,

Lato, lato, co z nami robisz!... Upały, wakacje, rozleniwienie ogólne gdzieś na plaży, nad rzeczką, pod krzaczkiem. Jakie tam indeksy. Do tego jeszcze mistrzostwa świata w piłce nożnej rozpraszają naszą uwagę do reszty. Zrozumiałe, że w takiej sytuacji nie można się spodziewać wielu nowości.
Dziś zostały opublikowane dalsze indeksy z Krynek - dzięki, Margaret! Praca na tym odcinku będzie na pewno postępowała dalej, mimo lata, mundialu i upałów. Cieszą też nowe indeksy z Suchowoli.

Następujące zmiany zostały już dodane do zestawienia:


Dekanat Grodno

Krynki
Chrzty 1802-1811      dostępne w portalu genealodzy.pl   M. Stasikowski


Dekanat Sokółka

Suchowola
Śluby 1850   dostępne w portalu genealodzy.pl   E. Witkowska
Pozdrawiam serdecznie,

Alicja
16
Inne źródła / Odp: Akta wizytacji szkół w guberni wileńskiej w 1822 r.
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A.Markiewicz dnia Lipiec 05, 2018, 11:17:47 am »
Wizytacje szkół w guberni wileńskiej w 1826 r.
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/400264/edition/528261
17
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 05, 2018, 07:39:00 am »
O zasobach metryk z terenów Wołynia nie mam praktycznie żadnego pojęcia. Jeżeli chodzi o samo nazwisko "Puszkiewicz" to dobrze się stało, że zacząłeś ten wątek. Może ktoś się odezwie, to się zdarza nawet po latach. Proszę więc, zaglądaj tu od czasu do czasu.
18
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Beargulf dnia Lipiec 03, 2018, 10:38:43 pm »
Nie jestem w stanie znalezc zadnych wzmianek starszych niz 1850r z Krzemienica ale tez nie wiem czy nie sa one w metrykach internetowych niedostepne a gdzies na papierze w orginale sa. Jednak jak by sie do nich dostac...? Jedyne starsze informacje z Wolynia to udalo mi sie znalezc odnosnie innej galezi rodzinnej szlacheckiej gdzie na pewno szybciej/dokladniej prowadzono spisy ale to tez poczatki 1700r.
Tak dla ciekawostki to moj pradziad urodzil sie jako Polak we Wladywostoku chociaz rodzina pochodzi podobno z okolic Klodawy pod Poznaniem. Dowiedzialem sie miejsca jego urodzin dopiero jak odebralem akt zgonu :P Wiec zgadzam sie, ze ciezka z ta migracja czasem sie polapac.
19
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Lipiec 03, 2018, 09:50:47 pm »
Dziękuję za link - ciekawe. Przede wszystkim jednak dziękuję za zwrócenie uwagi na tę część Grodzieńszczyzny, leżącą na północny zachód od Grodna, która jakoś umknęła naszej - indeksujących - uwadze.

Czy przeglądałeś księgi krzemienieckie starsze niż 1871? Czy są w nich jakieś inne ślady Jana i jego rodziny? Rodzina musiała tam przecież mieszkać przez dłuższy czas. Może te informacje pozwoliłyby trafić na jakiś ślad. Ale generalnie rzecz biorąc niełatwo jest znaleźć rodzinę, która migrowała w XIX wieku. Sama mam podobne problemy, dlatego też zajęłam się indeksacją Grodzieńszczyzny, bo może akurat uda mi się natrafić na poszukiwanych.   
20
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Beargulf dnia Lipiec 03, 2018, 07:45:02 pm »
Najstarsze informacje jaka mam pewna to Jan Puszkiewicz zmarly w okolicach Krzemienca 1871 ktory zyl lat 86 nie znam dokladnej daty ani miejsca urodzenia mial zone Katarzyne Puszkiewicz nie znam panienskiego. Geneza nazwiska z koncowka -wicz jesli sie nie myle jest bialorusko/litewska? Gdzies w internecie znalazlem te informacje jakoby ludzie spod grodna przenosili sie na wolyn ale nie moge teraz tego znalezc.  Nazwisko Puszkiewicz jest bardzo popularne na Mazurach i w Kujawsko-Pomorskim niestety wszystko co mam jest tylko spekulacja. Generalnie ciezko znalezc informacje z XVIIIw przynajmniej takie sa moje doswiadczenia. Jak masz jakas propozycje jak i gdzie szukac to prosze daj mi znac. Informacje mam z ksiag metrykalnych z wolynia - Krzemieniec jednak nie mam nic starszego niz Jan ktory z tego co jest tam zapisane byl chlopem.
Tutaj mam wzmianke o soltysie w Lojkach? o nazwisku Puszkiewicz - https://kresy24.pl/przewodnik-wedrowki-po-grodzienszczyznie-szlak4/ Jest tez wies Puszkary oraz rzeczka Puszkarka.
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10