Ostatnie wiadomości

Strony: 1 ... 8 9 [10]
91
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez wd dnia Marzec 13, 2019, 12:16:28 am »
Panie Piotrze,
Mail jest aktualny, tyle ze nie moge go narazie sprawdzic.
Dziekuje za odpowiedz.
92
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr Paweł CYPLA dnia Marzec 12, 2019, 10:32:06 pm »
Panie Krzysztofie, a jednak jeszcze coś dodam…
Do Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich piszą różne osoby i jest ich naprawdę niemało. Niektóre z tych osób tak jak Pan dochodzą do wniosku, że jako organizacja „pro publico bono” zajmująca się tematyką szeroko pojętej Grodzieńszczyzny, powinniśmy np. poprowadzić dla nich darmowe poszukiwania przodków, odnaleźć wszelkie metrykalia i inne dokumenty najlepiej do czasów Chrystusa. Objeździć wszystkie możliwe archiwa na Białorusi, Ukrainie, czy Litwie i zebrać w ramach wolontariatu wszystko, co tylko możliwe. Jedna z osób po przeczytaniu na naszym portalu o teczkach wywodowych grodzieńskiej szlachty w Rosyjskim Narodowym Historycznym Archiwum (RGIA) w St. Petersburgu zażądała wręcz od nas ściągnięcia kilkunastu teczek wywodowych (łącznie ponad 2000 ston). Oczywiście mamy takie możliwości – jest jednak pewne „ale” –  archiwum liczy sobie za skan każdej strony naprawdę niemałe pieniądze. W przeliczeniu na złotówki (wg cennika archiwum ) za zawartość teczek należało zapłacić prawie 10 000 zł!!! Jak Pan myśli, co nam odpisała osoba, która tymi teczkami była zainteresowana gdy dowiedziała się o kosztach? No cóż, też tak jak Pan wspomniała o zasadach wolontariatu, a upominanie się o zwrot kosztów uznała za niemoralne, a wręcz bezczelne z naszej strony. Jestem ciekawy Pańskiego zdania – czy tego rodzaju „prośby” też powinniśmy realizować, żeby nie narazić się na opinię „materialistycznie nastawionych” ?
93
Dialogi / Odp: Jak najlepiej robić Słownik Posłów Grodzieńskich?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 12, 2019, 10:05:46 pm »
94
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez A. Rybalko dnia Marzec 12, 2019, 10:03:12 pm »
Po dłuższym namyśle nie mogę dopatrzyć się niczego nagannego w tym, że SRG udostępnia skany ze swoich zbiorów w zamian na datek, który nie jest opłatą, tylko właśnie dobrowolnym datkiem. Cennika przecież tu nie ma. Ta forma wspierania organizacji społecznej jest, moim zdaniem, zupełnie w porządku. Nie ma tu o co kruszyć kopii.
Należałoby też konkretnie określić warunki korzystania ze skanów, np. czy odbiorca ma prawo je dalej przekazać, opublikować w sieci itd.

Pozostaje tylko życzyć SRG wielu zgłoszeń od osób zainteresowanych tymi skanami. Z mego skromnego doświadczenia wynika, że takich osób może być naprawdę niewiele, nawet w wypadku darmowej oferty…
95
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr Paweł CYPLA dnia Marzec 12, 2019, 09:54:39 pm »
Szanowny Panie Krzysztofie,

Być może z obydwu stron padło wiele niepotrzebnych słów. Początkowo – proszę mi wybaczyć szczerość tej myśli – odebrałem Pana, jako pieniacza, który szuka wrażeń, dla którego każdy powód do awantury jest dobry. Widzę jednak, że moja początkowa ocena mocno minęła się z prawdą. W Pańskich postach jest na pewno wiele mądrości i przemyśleń człowieka inteligentnego i doświadczonego w wielu kwestiach. A z mądrym to i miło nawet się pospierać troszkę…
„Pro materialne spojrzenie na świat” – Stowarzyszenie takiego spojrzenia nie posiada – gdyby tak było, to raczej przyjęlibyśmy inną formę prawną. Szukanie sponsorów, darczyńców i innego rodzaju wpływów jest zwykłą koniecznością. Z samych składek członkowskich przy stowarzyszeniu liczącym ledwie 30 osób (z czego część to członkowie wspierający nie płacący składek) raczej zbyt wiele się nie zrobi. Udostępnienie za darowiznę – oczywiście można dyskutować czy to moralne, czy nie moralne. Moim zdaniem niemoralne byłoby żądanie konkretnej zapłaty – nawet takiej, jak to Pan napisał „nie mniejszej niż grosz”. W takim kontekście będzie to jednak zapłata. Darowizna na cele statutowe jest formą dobrowolną – czy ktoś da grosz, czy 100 zł, to i tak dostanie to, co chce dostać.
Kolejna kwestia – wolontariat… Ten termin nie ma raczej żadnego odniesienia do kwestii udostępniania zasobów. Ma natomiast odniesienie do ich pozyskania, ponieważ członek Stowarzyszenia – wolontariusz, jedzie własnym samochodem, za własne pieniądze na Grodzieńszczyznę i poświęcając swój wolny czas, własnym aparatem robi dziesiątki tysięcy zdjęć grobów, żeby zachować je w pamięci przyszłych pokoleń. Ten lub inny członek Stowarzyszenia pojedzie na zapomniany przez Boga i ludzi cmentarz i uprzątnie tam kilka mogił, zapali kilka świeczek. Kto inny znowu zamiast opalać się nad Bałtykiem, pojedzie w ramach swojego urlopu do Grodna, Mińska lub Wilna i spędzie tam dziesiątki godzin próbując odnaleźć materiały, które opowiadają o historii Grodzieńszczyzny i jej mieszkańców. To jest proszę Pana wolontariat w naszym rozumieniu…
A teraz może o naukowcach o których Pan wspomina… może żaden z nas nie jest naukowcem, a jedynie entuzjastą danej tematyki, ale też, tak jak wspomniani „nie jedną godzinę spędzamy w bibliotekach, archiwach” i też wydajemy pieniądze (własne) na noclegi, przejazdy, wyżywienie, materiały piśmienne, etc. etc.  Też, tak, jak wspomniani naukowcy publikujemy i udostępniamy (za darmo). Jest tylko jedna zasadnicza różnica – naukowcy w swoich „Uniwersytetach, ośrodkach badawczych” mają pracodawcę, który im płaci. Nam nikt nie płaci…
I na koniec o OPP – „raczej moralnie to nie przejdzie” – tu Pan chyba bardzo mocno przesadził i pozostawiam to bez dalszego komentarza.
96
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez klocekoi dnia Marzec 12, 2019, 09:09:32 pm »
Zacznę od słowa darowizna. Nie można, nie powinno się nazywać darowizną czegoś, czego obejść nie można. Jest to zawoalowana forma opłaty, bez określenia dokładnej kwoty. Powinien Pan napisać, udostępniamy za opłatą nie mniejszą niż 1 grosz. Wówczas będzie to prawidłowe.

Co ja zrobiłem dla propagowania ? Praktycznie nic. Posiadam zdjęcia z różnych cmentarzy i kto chętny może napisać prośbę o sprawdzenie. Jeśli nie mylę się, zawarłem to w jednym poście sprzed kilku lat na genealodzy.pl
Miałem kontakt przed kilku laty z Panem Rafałem Jurowskim. Na pytania odpowiedziałem, niczego nie tając.
Proszę nie dopowiadać rzeczy, których nie było, gdyż jest to nie uczciwe. Nie mam roszczeniowego sposobu bycia i nie czekam aż ktoś coś opublikuje "za friko". Po prostu irytuje mnie promaterialne spojrzenie na świat. Poza tym nie neguję sprzedaży różnych treści wydanych i wytworzonych przez Stowarzyszenie, te czy inne.
W mojej opinii, jeśli Stowarzyszenie R.G. ma w statucie propagowanie genealogii Grodzieńszczyzny, czy szerzej Kresów, to powinien robić to jak najbardziej w formie wolontariatu. Wiedza, którą ktoś może nabędzie poprzez materiały udostępnione przez Was, może być dopingiem do samodzielnego poszukiwania i również publikowania publicznie swoich wyników. Ale jeżeli ktoś czeka na odpowiedzi, samodzielnie nie szuka, to mu znudzi się i zapomni o genealogii. Mnóstwo jest takich ludzi, którzy przeminęli z wiatrem.

A widzi Pan. Tutaj błąd. W spisie udostępnień są materiały dla mnie ale ciekawe to były kilka lat temu. Co by było gdyby.

Poza tym, jestem ciekawy Pana opinii o naukowcach, którzy publikują online swoje prace. Zapewne nie jedną godzinę spędzili w bibliotece, archiwum. I ich pracodawca (Uniwersytet, Ośrodek badawczy) zgadza się na nieodpłatną publikację. Przecież też musieli wydać pieniądze na przejazd, nocleg, wyżywienie, materiały piśmienne, foto, itp. To jak to jest ? Jak to Pan oceni ?
Z tego co czytałem na początku Waszego Stowarzyszenia, będziecie chcieli być OPP. Raczej moralnie nie przejdzie to.
97
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr Paweł CYPLA dnia Marzec 12, 2019, 07:43:32 pm »
No i na zakończenie tej dyskusji dodam coś jeszcze – osobiście od siebie i adresowane konkretnie do p. Krzysztof Gruchacz. Zapewne gdyby pojawiły się zasoby wybitnie Panu przydatne, chętnie skorzystałby Pan pobierając je za darmo. Bo tak jest najwygodniej – za darmo, bez wysiłku… może ktoś poda na tacy i wykona za nas ciężką i żmudną robotę. Po co się samemu namęczyć, skoro jakiś dureń odda to wszystko „pro bono publico”. A jak nie odda to trzeba zadąć w trąby oburzenia – jak śmiał nie oddać, przecież to mi się należy!!! Rozumiem Pańskie rozżalenie, bo to faktycznie pech – tyle materiałów na tacy i nic dla Pana…
98
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Piotr Paweł CYPLA dnia Marzec 12, 2019, 07:27:04 pm »
Szanowny Panie Krzysztofie,
Oczywiście każdy ma prawo wygłaszać swoje opinie i Pan to właśnie uczynił. Szkoda tylko, że Pańskie opinie są tak nieprzemyślane i krzywdzące. Proszę w takim razie napisać na forum co Pan zrobił dobrego w kwestii propagowania historii Grodzieńszczyzny. W jakim celu jest Pan na tym forum i to od wielu lat? Co Pan przez ten czas udostępnił innym „pro bono publico”? Od 2013 roku napisał Pan 5 postów i w 6 innych się odezwał zdawkowo. Z tych 5 napisanych postów 2 stanowią oburzenie na mój post o udostępnianiu i jeden stanowi oburzenie na post Pana Albina Kożuchowskiego – choć tu akurat się z Panem zgadzam „genealogia wolna od polityki być powinna”.
Stowarzyszenie nie żyje powietrzem, a koszty ponosi. Każdy wyjazd do archiwum w Grodnie, Mińsku, Wilnie, czy nawet w Białymstoku to koszty. Skoro chociaż raz był Pan w jakimkolwiek archiwum poza granicami kraju, to chyba wie Pan o jakiej wysokości kosztach jest tu mowa. Za uzyskanie kopii materiałów (ksero lub skany) również trzeba płacić. Nie wspomnę już o innych kosztach administracyjnych (utrzymanie serwera, strony, powierzchni dyskowej, itp.).
Nie wiem czy Pan zauważył, ale materiały które posiadamy nie są sprzedawane. A proszę sobie wyobrazić, że w ramach „odpłatnej działalności pożytku publicznego” (bo taka proszę Pana również może funkcjonować w wszelkiego rodzaju Stowarzyszeniach działających „pro bono publico”) materiały te mogłyby być odsprzedawane, a więc posiadać konkretną cenę. Udostępniamy efekty naszej pracy (ciężkiej i żmudnej pracy) np. indeksy ksiąg metrykalnych i różnego rodzaju dokumentów historycznych, które ktoś musiał wykonać, poświęcając na to dziesiątki, jak nie setki godzin pracy. UDOSTĘPNIAMY, nie SPRZEDAJEMY i liczymy nie na zapłatę tylko na gest dobrej woli i serca – na DAROWIZNĘ o dowolnej wysokości.  A może jeszcze zamiast się niesłusznie oburzać i krytykować zajrzy Pan na naszą stronę. Czy tam Pańskim zdaniem nie ma nic co promuje historię Grodzieńszczyzny i jest zupełnie za darmo!!! Przykre jest to co Pan napisał, ale w końcu mamy wolność słowa, tak więc również i ja, jako „wywołany do tablicy” pozwoliłem sobie wyrazić swoje zdanie…
99
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez klocekoi dnia Marzec 12, 2019, 06:34:54 pm »
I właśnie korzystam z tego prawa.
Nie mam czasu na udzielanie się w stowarzyszeniach czy fundacjach, tym bardziej na tworzenie. Oczywiście Pani Agnieszko, udzielił się Pani sarkazm, ale to jest naprawdę dość powszechny problem w Polsce.
Rozumiem, że Wasze stowarzyszenie jest niewielkie i młode, ale z takimi ograniczeniami, to można określić ów twór jako Kółko genealogiczne.
W statucie Stowarzyszenia czytamy: R.II, par.6, punkt 6 - Propagowanie genealogii kresowej.
Czy to propagowanie ma być dla wąskiego grona darczyńców, tudzież członków ?
Czytamy dalej, ten sam Rozdział i paragraf ale punkt 21 - promocja i organizacja wolontariatu.
Jak coś takiego można w statut wpisać, jeśli późniejsze działania, choć nie wszystkie - może nawet mniejszość, jest całkowicie sprzeczna z ideą wolontariatu ?
Dlatego powtarzam, nie tędy droga.

Pozdrawiam
Krzysztof Gruchacz
100
Dialogi / Odp: UDOSTĘPNIANIE ZASOBÓW STOWARZYSZENIA
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Agnieszka dnia Marzec 12, 2019, 06:12:19 pm »
Szanowny Panie klocekoi,
może Pan mieć inne zdanie. Może Pan również założyć alternatywne stowarzyszenie które pro bono będzie udostępniać wszelkie materiały. Tylko...do działalności niezbędne są środki finansowe. Jeśli stowarzyszenie jest stosunkowo niewielkie lub ma problem ze ściągalnością składek członkowskich, wtedy niestety trzeba szukać środków finansowych w innych miejscach. I Pan Piotr to właśnie to robi.
Może ma Pan jakiś pomysł na finansowanie działań Stowarzyszenia? Jakieś sugestie i dobre słowo dla pasjonatów?
Strony: 1 ... 8 9 [10]