Autor Wątek: Eysymonty Nadtobolskie  (Przeczytany 2839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Olczyk

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Wiadomości: 277
  • Karma: +3/-0
    • Rody Grodzieńskie
Eysymonty Nadtobolskie
« dnia: Maj 15, 2012, 09:36:55 am »
T a dawna okolica szlachecka została wspomniana w Pomiarze włócznej w latach 60. XVI wieku, nie bezpośrednio, lecz jako grunty bojarów Eysymontów przy wsi Zadziewicze. Oczywiście nie leżą gdzieś pod dalekim Tobolskiem, tylko opodal wsi Tobółki, w parafii Jeziory. Stąd brali swój rodowód liczni Eysymontowie grodzieńscy i wołyńscy, Tołoczkowie (jeden z nich w roku 1556 był spadkobiercą Andrzeja Kunicy Eysymonta), i  zapewne też Konstantynowicze i przodkowie Zapolskich. W późniejszych czasach zamieszkiwali tę okolicę Oleńscy, Olendzcy, Kondraccy, Kamińscy, Parchowscy i inni, których może uda się kiedyś wyliczyć dokładniej.

Piękne słowa okolicy poświęcił pan Wawrzyniec Ejsmont, w swojej książce "Wschodnie opowieści", wspominając ludzi którzy tam zamieszkiwali w latach 30. i 40. XX wieku.  Do dziś pamiętam jego wspomnienie kamienia, który był od wieków przed domem jego przodków, a na którym był wykuty przedwieczny her Eysymontów - Korab.

Ponieważ moją specjalnością są metryki - oto metryka urodzenia najstarszego przodka, na którego powołuje się ta linia - Adama, ożenionego później z Anną z Radziwanowskich, a pradziadka pana Wawrzyńca.

72
Okolica
Eysymonty
Adam
Eysymont
10 sierpnia 1834
Dnia 11 sierpnia 1834 roku w Jezierskim Rzymsko-Katolickim kościele parafialnym ochrzczono z olejów świętych dziecię płci męskiej imieniem Adam, urodzone w Okolicy Eysymonty, tejże parafii dnia 10 sierpnia 1834 roku, z urodzonych Piotra Eysymonta i Katarzyny z Tołoczków ślubnych małżonków, przez ks. Piotra Szadziewcza, proboszcza tejże parafii, z pełnym ceremoniałem przynależnym temuż sakramentowi. Rodzicami chrzestnymi dziecięcia byli urodzeni Antoni Kuźmicki i Marianna Obuchowiczowa. Asystowali Dominik Jurowski i Joanna Oleńska.