Autor Wątek: Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович  (Przeczytany 43630 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tadeusz

• Full Member
Odp: Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 26, 2019, 11:14:45 am »
Na podstawie materiałów, dk których mam dostęp wypracowałem następujący układ rodzin Bohatyrów/Bohatyrowiczow, Bohaterewiczow mieszkających w prafii Zabłocie, w lidzkim powiecie.
Pierwsza rodzina.
!. Nieznany z imienia Bohatyrow lub Bohatyrowicz, którego żoną byla Krystyna - jej nazwisko panieńskie nieznane. Ta Krystyna w roku 1829 trzymała do chrztu Tomasza Pieczurczyka ze wsi Chodziłonie urodzonego 12.02.1829 roku (akt 117) a w roku 1845trzymała do chrztu urodzonego w Chodziloniach w roku 1845 Kazimierza Szyłko ur. 27.03.1845 roku. W obu zapisach w księdze metrykalnej  Krystynę nazywano Bohatyrowiczową - była więc żoną Bohatyrowa lub Bohatyrowicza i mieszkali w Chodziłoniach..
1.1. być może córką tego małżeństwa była Krystyna Bohatyrowicz, która w roku 1850 była już mężatką. Jej mężem był Antoni Utowko. ich syn urodził się w roku 1850 we wsi Ryski.
1.1.1. Kazimierz Utowko s. Antoniego i Krystyny Bohatyrowicz ur we wsi Ryski w roku 1850,
1.1.2. Krzysztof Utowko s. Antoniego i Krystyny Bohatyrowicz ur w roku 1857 we  wsi Wężowszczyzna.
1.2. Być może kolejnym dzieckiem tego małżeństwa był syn Jan Bohatyrowicz, którego żoną była Krystyna Nowik. Mieszkali w e wsi Chodziłonie. W roku 1855 urodziła się ich córka
1.2.1. Magdalena Bohatyrewicz c. Jana i Krystyny Nowik urodzona w Chodziłoniach w roku 1852
Rodzina druga.
2. Symon Bohatyrow, jego żoną była Prakseda Tonkiewicz/ Tomkiewicz. W roku 1833 mieszkali we wsi Puciłowce. Tu urodziły się ich dzieci.
2.1. Wincenty Bohatyrow syn Symona i Praksedy ur we wsi Puciłowce w roku 1833
2.2. Tomasz Bohatyrow s. Symona i Praksedy Utyrow ( być może Symon był dwukrotnie żonaty i dryga jego żona też miala na imię Prakseda) urodził się we wsi Pucilowce w roku 1838.
2.3. Szymon Bohaterowicz , jego żoną byla Krystyna Filipczyk. mieszkali w Chodziłoniach i tu rodziły się ich dzieci.
2.3.1.Marianna Bohaterowicz  c. Szymona i Krystyny Filipczyk, ur w Chodziłoniach w roku 1857. Przed rokiem 1884 poślubiła
 Jana Łuckiego i mieszkali we wsi Pierowce. Ich dzieci:
2.3.1.1. Adam Łucki s. Jana i Marianny Bohaterowicz urodził się we wsi Pierowce w roku 1884.
2.3.2. Piotr Bohaterowicz s. Szymona i Krystyny Filipczyk urodził się we wsi Chodziłonie w roku 1862 oraz jego brat bliźniak
2.3.3. Pawel Bohaterowicz s. Szymona i Krystyny Filipczyk ur we wsi Chodzilonie w roku 1862. Jego żoną była Anna Golec. Mieszkali we wsi Chodziłonie Ich dzieci:
2.3.3.1. Marianna Bohatyrewicz córka Pawła i Anny Golec (Holc?) ur we wsi Chodziłonie w roku 1885.
Trzecia Rodzina.
3. Kazimierz Bohatyriow i jego żona Marianna (jej nazwisko panieńskie nieznane). Mieszkali w Chodziłoniach. Tu rodziły się ich dzieci.
3.1. Antoni Bohatyrow syn Kazimierza i Marianny ur Chodziłoniach w roku 1839.
3.2. Być może ich córką była Marianna Bohatyrowicz, ktora przed rokiem 1884 poślubila Jana Łuckiego i mieszkala z nim we wi Pierowce. Tu urodzil się ich syn.
3.2.1. Adam Łucki s. Jana i Marianny Bohatyrowicz ur. w roku 1884.

Nie wiem do ktorej rodziny przyłączyć.
4. Jana Bohatyrowicza i jego żonę Krystynę Wojciechowicz, którzy mieszkali we wsi Chodziłonie i tu rodziły się ich dzieci.
4.1. Jan Bohatyrowicz s. Jana i Krystyny Wojciechowicz ur. w Chodziłoniach 18.12.1844 roku(akt 159)
4.2. Helena Bohatyroeicz c. Jana i Krystyny Wojciechowicz ur 04.01.1847 (akt nr 3).
4.3. Anna Bohatyrowicz c. Jana i Krystyny Wojciechowicz  urodzona w Chodziłoniach w roku 1855. Być może ta Anna przed rokiem 1884 poślubiła Jerzego Lewickiego i zamieszkala we wsi Kozlany/ Koźlany. Tu rodziły się ich dzieci.
4.3.1. Lewicka Stefania c. Jerzego i Anny bohatyrowicz ur. w Kozlanach w roku 1884  (Akt 5)
4.3.2. Marianna Lewicka c. Jerzego i Anny bohaterowicz ur w ro 1886 (akt nr 86)

Pozostaje jeszcze kwestia  skąd Bohatyry - Bohatyrowicze znaleźli się w parafii Zabłoć? Być może mieszkali tam już w XVIII wieku ale byli Unitami i nie notowano ich w metrykach kościoła rzymsko - katolickiego. i dopiero w wyniku nacisku władz rosyjskich pod koniec lat 20 - tych i na początku 30. przeszli na Katolicyzm.
A być może przybyli do tej parafii po rozbiorach Polski.
Inną hipotezą może być fakt iż ci Bohtyry/ Bohatyrowicze to potomkowie Iwana/ Jana Bohatyrewicza, który jeszcze w 1659 roku za zasługi wojenne został Nobilitowany i nadano mu dwie wsie - Holeny i Herbowicze w powiecie mohylowskim. Wspomina a o nim Seweryn Uruski i Adam Boniecki oraz Stanisław Dziadulewicz, który w Herbarzu rodów Tatarskich pisze, że ten Jan (Tatar) /Iwan po przeniesieniu się do pow. mohylowskiego zruszczył się i zaczął nazywać się Bohatyrow. Być może jego potomkowie nie potrafili udowodnić swego szlacheckiego pochodzenia, zubożeli i zostali zaliczeni do chłopów i w jakiś sposób, przez ożenki trafili do parafii Zabłoć.
 Ale to są moje domysły nie poparte dokumentami. Mogę więc się mylić.
Może ktoś naniesie poprawki do tego mojego rozumowania lub uzupełni jakimiś szczegółami?
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Offline Tadeusz

• Full Member
Pytanie do Pana RW.
Czy może Pan podać numer pułku, w którym służył gen. B. Bohatyrewicz. to był chyba jakiś pułk zawiadowców?
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Offline RW

• Newbie
  • *
Panie Tadeuszu,
generał w zaborze rosyjskim całą służbę spędził w 103. Pietrozawodzkim Pułku Piechoty.
Pozdrawiam

Offline Tadeusz

• Full Member
Panie RW.
Dziękuję za nr pułku. Niestety nie mogę znaleźć szlaku bojowego tego pułku. Znalazłem jedynie guziki z nr 103. Ale w ich opisie napisano, że w latach 1831 - 1833 pułk ten nazywano "Lublinskij jegirskij połk". dalszych zamian w pułku nie znalazłem w internecie.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Offline RW

• Newbie
  • *
Panie Tadeuszu,
Ma Pan na myśli szlak bojowy pułku w trakcie I wś? Jeśli tak to postaram się wrzucić listę miejsc gdzie walczył generał (oczywiście do momentu wzięcia go w niewolę), gdyż sam stworzył taką listę (a raczej listy). Na marginesie trzeba jednak przyznać, że czasami różnią się one między sobą.

Offline Tadeusz

• Full Member
Witam.
Tak. Chętnie zapoznam się z tym szlakiem.
Pozdrawiam Tadeusz.

Offline RW

• Newbie
  • *
Panie Tadeuszu,
jako załącznik wstawiam zdjęcie ekranu (niestety tylko w takiej formie otrzymałem dokumenty), ale jest w miarę czytelne. Lista ta jest najbardziej kompletna ze wszystkich jakie znalazłem.
Pozdrawiam

Offline Tadeusz

• Full Member
Do RW. Dziękuję.
Odczytałem Teraz pozostaje tylko nanieść na mapę ten szlak ciągłego wycofywania się bojem Z Mazur przez Warszawę do Kutna. Trochę wątpliwe jest to przedstawienie na awans z kapitana na podpułkownika. Ale to była wojna i chyba było możliwe.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Offline Tadeusz

• Full Member
Tym razem poszukuję informacji o rodzinach Bohatyrewiczów, którzy w roku 1824 mieszkali we wsi Łapewicze i częściowo byli unitami parafii skidelskiej.
Są to: Jan Bohatyrewicz - kobiety rzymianki, Jakub Bohatyrewicz - kobiety rzymianki, Piotr Bohatyrewicz - kobiety rzymianki. Nic więcej o nich nie wiem. Myślę, że ktoś uzupełni tę listę.
Pozdrawiam.
Tadeusz.