Nasze Forum - Materia ogólna > Listy do Ekonomów Forum

Aktualny stan indeksacji 2017

(1/8) > >>

A. Rybalko:
Moi drodzy Ekonomowie,

bardzo przydalaby sie regularnie odnawiana informacja o aktualnym stanie indeksacji. W tej chwili trzeba jej szukac po roznych watkach i tematach. Konieczne jest rowniez zaznaczenie autora indeksacji. Mogloby to wygladac np. nastepujaco:
Dek. Grodno, par. WE, sluby 1827-1850 - indeks. Slawomir Olczyk, dostepne w temacie "Indeksy parafialne i USC"
Dek. Wolkowysk, par. Repla, chrzty 1797-1818 - indeks. A. Rybalko, vnukinga, dostepne w portalu genealodzy.pl
Dek. Wolkowysk, par. Szydlowicze, chrzty 18xx-18xx - w trakcie indeksowania (N.N.)

Wiele osob indeksuje, to mozolne zajecie. Ale czasem warto wiedziec, kto i co robi, albo przynajmniej ma zamiar zrobic.

W jaki sposob zorganizowac to stale odnawianie informacji, a rowniez w ktorym miejscu na forum powinna sie ukazywac - o tym mozna podyskutowac. Moim zdaniem, nie powinien to byc zaden regularny watek ani temat, przy ktorych zaraz pojawiaja sie "odrosty" odpowiedzi. Indeksy nie musza byc dostepne online, ale fakt ich istnienia, lokalizacji i autorstwa moglby byc podany na forum do wiadomosci ogolnej.

Inna kwestia - to jeszcze zmudniejsza niz indeksowanie kontrola jakosci indeksow. Nasi przodkowie mieszkali na terenach wielu narodow, nazwiska w WXL sa znacznie trudniejsze do odcyfrowania dla polskiego oka niz nazwiska w Koronie. Indeksujac, niejako wskrzeszamy nazwiska z martwych. Z pietyzmu dla minionych pokolen, a takze z uwagi na kolejne pokolenia poszukiwaczy korzeni powinnismy unikac przekrecania tych obco brzmiacych nazwisk, niepoprawnie je odczytujac. Idealnie byloby, gdybysmy do kazdej metryki byli w stanie zastosowac zasade "dwoch par oczu". Nawet ta sama para oczu po pewnym czasie odkrywa niemalo bledow we wlasnych indeksach. Do kontroli nikt nie moze nikogo zmusic ani zobowiazac. Jednak warto przynajmniej zastanowic sie nad jej przymiotami.

Pozdrowienia,

Alicja

vnukinga:
Doskonaly pomysl Alicjo.
Oficjalny grafik indeksacji z pewnoscia pomoglby nam wszystkim.
:)

Piotr Paweł CYPLA:
Szanowne Panie – Alicjo i Kingo,

Oczywiście macie Panie w 100% rację – grafik indeksowania parafii interesujących nas dekanatów jest konieczny z wielu przyczyn. Pragnę jednak przypomnieć, że takie próby były już czynione, jednak z efektem miernym. Możliwości rozwiązania tego problemu jest wiele, jednak podstawą do ich realizacji jest zrzeszenie się w bardziej zorganizowaną formę. Kolejny raz powrócił temat stworzenia organizacji pożytku publicznego tj. „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich” – pod tym pojęciem należy rozumieć nie tylko Dekanat, czy parafie, ale całą Ziemię Grodzieńską, jako nierozerwalną cześć dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. O ile stowarzyszenie powstanie (a mam wielką nadzieję, że tak się stanie) nasze działania muszą zostać sformalizowane również w zakresie wykonywanych przez nas prac, w tym indeksowania ksiąg metrycznych i tym podobnych działań. Podstawa to opracowanie jednolitego frontu działań, gromadzenie w jednym miejscu wszystkich wykonanych indeksów, wola indeksujących do podporządkowania się pewnym zasadom i jedna osoba odpowiedzialna za dany projekt.

Na portalu rodygrodzienskie.pl (nie na forum) jest założony dział „Metrykalia rzymsko-katolickie” http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=431 jak również „Metrykalia greko-katolickie (unickie)” http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1324 Tam właśnie staramy się zbierać informacje, który mają największy wpływ na badanie historii Rodów Grodzieńskich.

W dziale „Metrykalia rzymsko-katolickie” na chwilę obecną wymienione są 3 Dekanaty: grodzieński, sokólski i wołkowyski, a w nich parafie, które wchodziły w skład tych dekanatów. Wraz z zespołem zajmowałem się (i dalej to czynię) parafią Jeziory (Dekanat Grodzieński). Plan indeksacji oraz to co zostało zrobione jest zamieszczane jest na stronie http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1950
W ramach indeksacji danej parafii wykonywany jest opis parafii, danego kościoła, analizy zindeksowanych aktów oraz indeksy w formie skróconej każdego rocznika w zakresie chrztów, ślubów i zgonów. Indeksy zamieszczane są jako udostępnione na dysku Google. Niestety nie jestem zwolennikiem publikowania całych indeksów w geneteka.genealodzy.pl. Jak życie pokazało do korzystania z dobrodziejstw wykonanej pracy są dziesiątki, jak nie setki chętnych, ale do wykonania żmudnej pracy indeksowania zaledwie garstka.

Moim zdaniem wykonane do tej pory indeksy powinny przynosić korzyść portalowi rodygrodzienskie.pl lub Stowarzyszeniu Rodów Grodzieńskich, które być może uda się założyć. Wykonane indeksy powinny być udostępniane w całości, ale tylko tym, co biorą aktywny udział w naszej pracy.  Zrzeszenie się w formę prawną (Stowarzyszenie) pozwoli nam na pozyskiwanie środków finansowych, które umożliwią realizację celów podstawowych, którym przede wszystkim będzie kultywowanie tradycji i ocalenie od zapomnienia historii naszych przodków.

Proponuję następujący plan działania:

1.   
Powołanie jednego (jednolitego) „Zespołu Indeksacyjnego Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich” (ZI SRG) – zespół indeksujący wszystkie księgi metrykalne parafii poszczególnych Dekanatów oraz inne dokumenty, których indeksacja wydaje się zasadna (plan indeksacyjny tych dokumentów zostanie opracowany w najbliższym czasie)
2.   
Każda osoba, która chce być członkiem „ZI SRG” powinna:
- zgłosić taki akces podając: imię i nazwisko, adres e-mail, ewentualnie telefon kontaktowy oraz zakres swoich zainteresowań genealogicznych  (na adres rody.grodzienskie@gmail.com)
- przesyłać informację, co do tej pory zrobiła oraz na własnym dysku google  zamieścić wykonane indeksy oraz skany poszczególnych roczników indeksowanych ksiąg
- udostępnić link do tego zasobu i przesłać go na adres e-mail rody.grodzienskie@gmail.com
3.   
Funkcjonowanie „ZI SRG” powinno opierać się na następujących zasadach:
- wykonane indeksy ksiąg metrykalnych i innych dokumentów związanych z dokumentowaniem historii „Rodów Grodzieńskich” powinny stać się dobrem wspólnym (kapitałem) tworzonego „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich”
- upublicznianie indeksów całościowych i innych opracowań powinno odbywać się za gremialną zgodą ZI SRG lub „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich”, gdy takowe powstanie
- w celu indeksacji należy korzystać z jednolitych formularzy (do ustalenia pozostaje ich zakres)
- celem indeksacji powinno być stworzenie komputerowej „Bazy Rodów Grodzieńskich” (temat opisany pod adresem http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=236)
- w ramach ZI SRG należy wyłonić tzw. „grupę kontrolną”, której zadaniem byłoby weryfikowanie poprawności wykonanych indeksów
- z pełnych indeksów powinno się wykonywać  indeksy skrócone oraz analizy, które następnie zamieszczone będą na stronach ttp://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=431h lub http://www.rodygrodzienskie.pl/?page_id=1324
4.   
W sytuacji, gdy wyniki prowadzonych prac indeksacyjnych miałyby być przedmiotem odpłatnej działalności pożytku publicznego „Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich”, każdy członek Zespołu Indeksacyjnego będący członkiem stowarzyszenia uzyskiwałby prawo do:
- umownego wynagrodzenie za swoją pracę
- korzystania dla własnych potrzeb genealogicznych z wszystkich pełnych indeksów, związanych z tym baz danych oraz opracowań wykonanych przez zespół

To jest na chwilę obecną propozycja do przemyślenia. Stworzenie jednolitego Zespołu Indeksacyjnego jest pod każdym względem zasadne i może przynieść tylko korzyści. Pozostaje mi oczekiwać jedynie na Państwa zgłoszenia.

W imieniu "Ekonomów" rodygrodzienskie.pl
Piotr Paweł CYPLA

heniedz:
Plan działania jest przekonywujący , zat
em proszę stosować się do ...

Rafał Jurowski:
Witajcie,

Myślę, że założenie Stowarzyszenia Rodów Grodzieńśkich dzięki aktywności Piotra stało się obecnie bardzo prawdopodobne, w zasadzie jestem pewny że w przeciągu kilku miesięcy powstanie. Co do indeksacji myślę, że nasza propozycja po przedyskutowaniu i ewentualnych zmianach spotka się z zainteresowaniem potomków szeroko rozumianych Rodów Grodzieńskich, choć może nie tylko !

Pozdrawiam
Rafał

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej