Autor Wątek: Parafie unickie dekanat grodzieński - spis parafii i miejscowości 1823-1824 r.  (Przeczytany 5976 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ata

  • Jr. Member
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Karma: +2/-0
Parafie grecko-katolickie (unickie) dekanatu grodzieńskiego 1823-1824 r. Wykaz parafii i miejscowości do nich należących.

Wykaz wykonany został na podstawie spisu parafian kościoła grecko–katolickiego (unickiego)  dekanatu grodzieńskiego z lat 1823-24.
https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QSQ-G9G3-1LXQ?i=459&cat=1116716

Po myślniku podana jest informacja o właścicielach miejscowości, o ile była umieszczona w księdze i była czytelna.
W nawiasie podana uaktualniona nazwa miejscowości w zapisie zawartym na mapach zamieszczonych na kami.net.pl

1. Cerkiew wiercieliska:
Wiercieliszki – wieś dziedziczna Swietczynów;  Hołownicze – dziedziczna Swietczynów; Piluki – księcia Lubeckiego; Dworce – skarbowa; Rydziele – dziedziczna Swietczynów; Kołobyszki – Kandyby; Zabohonniki – dziedziczna Swietczynów; Szczeczynowo – dziedziczna Swietczynów; Kazimierówka – dziedziczna Karmelitów Bosych; Sobolany – skarbowa; Bojary – dziedziczna Glindzicza.

2. Cerkiew jezierska:
miasteczko Jeziory – Michała Walickiego; wieś Łokno  (Łakno) – Michała Walickiego; Liszczyce – Michala Walickiego; Będnarze (Bondary?) – Michała Walickiego; Stryjówka – Michała Walickiego, Strzelce – Michała Walickiego; Łazy (Łozy) – Walickiego; Prut (Prudy) – Michała  Walickiego; Koniewicze (Kaniewicze) – Michała Walickiego; Pyra – Michała Walickiego; Uroczysko – miejscowość mieszkańców Straży Leśnej Skarbowej Michała Walickiego.

3. Cerkiew hubińska:
wieś Hubinka – Idziego Obuchowicza; Masztalerze (Masztalery) – wieś skarbowa.

4. Cerkiew hołowacka:
wieś Hołowacze – Hipolita Wołkowyskiego; wieś Zalesianie (Zalesiany) – dziedziczna Hipolita Wołowyskiego, wieś Koniuchy – dziedziczna Kalickiego; wieś Osoczniki – księżnej Czetwertyńskiej; Uroczysko Chwiękowo Strzelcy (Chwienkowo) – skarbowa.

5. Cerkiew dubieńska:
wieś Dubno – skarbowa; wieś Suchinicze (Suchynicze) – skarbowa; Zapole – skarbowa; Knieżawodzce (Knieżawodce) – skarbowa; Czarlonka (Czerlonka), Zelwiany – dziedziczna Krzywickiego, Tupiczany – skarbowa; Bobry – dziedziczna Muczyńskiego; Ułazy – Eysymontowej -Wojskiej; Żarobiły (Żarebiły) – skarbowa.

6. Cerkiew radziwonowicka:
Radziwonowicze – Muczyńskiego; Nowosiółki – Muczyńskiego; Sućki – Muczyńskiego; Koziejki – Krzywickiego; Zahorany (Zagórzany) – Krzywickiego; miasteczko Wola – dziedziczne Krzywickiego; Żelezki  (Zaleski?) – Krzywickiego; Dubrowlany – dziedziczna Kamieńskiego; Miniewicze – Kamieńskiego; Miesięczniki (Mieszetniki?) – dziedziczna Lachnickiego;  Skrabały – wieś dziedziczna Eysymontta; miasteczko Łonna (Łunna) – dziedziczne Czechowskich; wieś Kamięczany (Kamieńczany) – dziedziczna Czechowskich; Żylicze – Czechowskich; Strzelce – Czechowskich.

7. Cerkiew massalańska:
Massalany – dziedziczna  Antoniego Wojczyńskiego, Piaski – Antoniego Wojczyńskiego; Wołotyń – Michała Dziekońskiego; Rymuciewicze (Remuciowce) – Michała Dziekońskiego; Kojeniowce (Kajoniowce) – Dziekońskiego; Trzeciaki – Morozowskiej; Złobińce – Mazewskiego, Miesztuny – Mazewskiego.

8. Cerkiew golniewska
wieś Golnie – własność dziedziczna Kajetany z Jelskich Oskierczyny; Wierzchowlany – wł. Kajetany Oskierczyny; Kordziki – Antoniego Korsaka oraz Jana Eysymonta, Jana Zalewskiego  i innych.

9. Cerkiew olekszycka:
Olekszyce – wieś dziedziczna Jundziłłówny; Żukiewicze – Jundziłłówny; Nowosiółki – Andrzejkowicza; Kubielniki – Andrzejkowicza; Jarmolicze – Lachnickiego; Pychowczyce – Dziakońskiego.

10. Cerkiew łaszańska:
wieś Łasza – Buchowieckich; plebania łaszańska; Sucha Dolina – Borzęckiego;  Kaleniki – Borzęckiego; Litwinki (Litwinka) – Pusłowskiego; Balicze – Pusłowskiego; Kuncowszczyzna (Kuncewszczyzna) – Pusłowskiego, Kowalicze Wielkie – Pusłowskiego wespół z bojarami, Mohilany (Mogilany) – Pusłowskiego, Michalino (Michalny) – Lachnickiego; Bobrowniki – Lachnickiego; Rohacze (Rogacze) – Lachnickiego; Bielawo (Bielewo) – Lachnickiego; Łuckowlany – Lachnickiego; Kruchlik (Kruhlik) – Lachnickiego;  Żarnówka – Lachnickiego; Odła – Lachnickiego, Suniejki – Lachnickiego; Kowalicze Małe – Lachnickiego; Zarubicze – Lachnickiego; Ogrodniki – Lachnickiego, Doroszewicze – Lachnickiego; Likówka – Aleksiejowej; Baranowo – Aleksiejowej; Kruchlany (Kruhlany) – barona Lassego; Kozły – Dziekońskiego; Sukowicze – Dziekońskiego; Koniuchy – skarbowa; Żarnówka Królewska – skarbowa; okolica Hlebowicze, okolica Chlistowicze.

11. Cerkiew dereczynkowska:
wieś Ponizany (Poniżany) – Kamińskiego; Hledowicze (Gladowicze?) – Czechowskiego; Sczerbowicze (Szczerbowicze) – Czechowskiego, Dakałowicze (Dekałowicze) – Buchowieckiego; Chomiki – Pusłowskiego; Świsłocz – Posłowskiego; Nieciecze (Nieciecza) – Pusłowskiego; Rudawice (Rudawica) – Pusłowskiego; Korozicze – Pusłowskiego; dwór Świsłocz – Pusłowskiego.

12. Cerkiew kopciowska:
wieś Kopciowszczyzna (Kopciówka) – Wolmera; Byczki – Wolmera; Rywki (Grzywki?) – Wolmera; Hornica – de Lassego; Czeszejki – Lisowskiego; Czeszejki – Jezierskiego; Połotkowo – de Lassego; Suchmienie – de Lassego; Korzeniewicze – de Lassego; Słomianka – de Lassego.

13. Cerkiew spasko-komotowska:
wieś Komotowo – księżnej Czetwertyńskiej; Ogrodniki – Czetwertyńskiej; Pużyce (Puzyce) – Cztwertyńskiej; Kurpiki – Czetwertyńskiej; Pławy – Czetwertyńskiej; Obuchowo – Czetwertyńskiej; Zahorce (Zagórce) – bernardynek grodzieńskich; Sieluki – bernardynek grodzieńskich; Nowosiółki – bernardynek grodzieńskich; Migów (Migowo) – Obuchowicza; Siewków – Swietczyna; Horny – Lassego; Kołpaki – Owczynnikowej; Pieski (Piaski) – Obuchowicza; Wieki – Obuchowicza; Doroszewicze – Lachnickiego.

14. Cerkiew żydomlańska:
Żydomla – Parczewskich; Sawoleska (Sawalówka?) – Parczewskich; Zawadzicze (Zawadycze)– Parczewskich; Strupin – Lenkiewiczów, Bylczyńskich, Puciłowskiego; Obuchowo – Czetwertyńskiej;  Kopce – Czetwertyńskiej; Tołoczki – Brzozowskich, Konstantynowiczów, Tołoczki.

15. Cerkiew kryńska:
miasteczko Krynki – Pawła Dywowa i Stowołowa; Żopowicze (Rzepowicze?)– Ihnatowicza; Kudrycze – Wiryjona; Liszki – Wiryjona; Petraszewicze – Wiryjona; Siemieniowka/Siemienowka – Anzelma Eysymonta; Łapicze – Sokołowa; Saniki (Sanniki) – Sokołowa; Zylicze – Sokołowa; Stuszki – Sokołowa; Jemasze (Jamasze) – wieś skarbowa; Białohorce (Białogórce) – Baranowskich; Kruszyniany – Tatarów; Wielkie Ozierany – skarbowa; Małe Ozierany – Swiczyna; Trejgle – Swiczyna; Łużany – Daszkiewiczowej; Ciumicze – Daszkiewiczowej; Ostapkowszczyzna – Eysymonta; Porzecze – wieś skarbowa;  Geniusze (Gieniusze) – Wołkowyskiego.

16. Cerkiew hołyńska:
miasteczko Hołynka – Potockich, wieś Chomątowce (Chomentowce) – Potockich, Rudowlany – Potockich; Rudaki – Potockich; Łosiniany – Potockich; Klukowce – probostwa brzostowickiego; Jodycze – Kossakowskiego; Kule – Kossakowskiej; Nieprożnowce (Nieporożniowce) - Kossakowskiego; Bobrowniki – Kossakowskiej; Zaścienniki.

17. Cerkiew ciecierowska:
Ciecierówka – Kossakowskiej; Narejki – skarbowa, Jaryłówka – Kamińskiego; Gobiaty – Bohuszewicza; Minczuki (Mińczuki) – dominikanów grodzieńskich.

18. Cerkiew mostowlańska:
wieś Mostowlany – Radowickiego; Skroblaki – Switczyna; Zaścienniki – skarbowa starostwa  wołpiańskiego; Grzybowce – skarbowa; Zubry – skarbowa; Świsłoczany – skarbowa; Zubki – skarbowa, Straszewo – Krzywickiego; Dublany – Radowickiego; Bursowszczyzna – Wińskiego; Kołosy – Budkiewicza.

19. Cerkiew małobrzostowicka:
wieś Brzostowiczanie (Brzostowiczany) – niedziedziczna Wołkowickiego; Brzostowica Mała – Wołkowickiego; dwór Mała Brzostowica – Wołkowickego; Sieńki – dziedziczna Wołkowickiego;  Żukiewicze – Wołkowickiego; wieś Doniłki (Daniłki)– Wołkowickiego, Daubienki (Dołbianki) – Wołkowickiego; Konczany (Kończany) – Wołkowickiego; Chylaki (Chilaki) – Wołkowickiego; Kamiąka (Kamionka) – Wołkowickiego; Kowale – Jundziłły; Koleśniki – Jundziłły; Podbohoniki (Podbohonniki)– Jundziłły; Piotrowce – kościoła małobrzostowickiego; Dublany – kościoła wielkobrzostowickiego; okolica Eysymonty (Ejsymonty) – Jakuba Eysymonta; dwór małobrzostowicki – Jundziłły.

20. Cerkiew skidelska:
miasto Skidel – Czetwertyńskiej, Kaszubińce – Bogatki; Huszczyce – Bogatki; Mazanowo – Walickiego; Łaszewicze (Łoszewicze) – Walickiego; Birulicze – Lubeckiego; Niekrasze – Czetwertyńskiej, Suchowlany – Czetwertyńskiej; Chwaty – Czetwertyńskiej; Strzelcy (Strzelce) – Łaszkarowa; Rusinowce – Lubeckiego; Bubny – Parczewskich; Ośniki – Parczewskich; Achrymowce (Ochrymowce) – Parczewskich; Prystupicze (Przystupicze) – Parczewskich; Żołobaty – Parczewskich; Horoszki – Parczewskich; Rewki (Rowki) – Parczewskich; Pieszczanka – Parczewskich; Chwojniany – Kochowskiego; Puzewicze – Kochowskiego; Kouszewo (Kowszowo) – Kochowskiego; Brzoszkowszczyzna (Zbroszkowszczyzna) – Dziakońskich; Tarasiuki – Parczewskich; Karaszewo – Czetwertyńskiej; Ryski – Czetwertyńskiej; Bielakowszczyzna – Czetwertyńskiej; Hliniany (Gliniany) – Czetwertyńskiej; Kotra Szlachecka; domy szklacheckie w Łaszewiczach (Łoszewiczach), Pieszczance i Kotrze Szlacheckiej.

21. Cerkiew wielkobrzostowicka:
miasto Brzostowica Wielka – Ludwiki Kossakowskiej z Potockich; Brzostowiczany – Kossakowskiej; Eminowce (Ejminowce) – Kossakowskiej; Niewojny – Kossakowskiej; Starzyńce – Kossakowskiej; Liśniewicze (Leśniewicze)– Kossakowskiej; Kowale – Kossakowskiej; Pluskałowce – Kossakowskiej; Szelepki – Kossakowskiej; Lepiosy (Lepiesy) – Kossakowskiej; Spudzwiły (Spudwiły) – Jundziły; Kurkieży (Kurkieże) – Jundziły; Bahdziuki (Bohdziuki) – Jundziły; Kamińce/Kamieńce (Kaszyńce?) – Jundziły; Żomojdzie – Jundziły; Parchimowce – Jundziły; Żebry – Kluczewskiego.

22. Cerkiew w Grodnie:
wieś Małachowicze – skarbowa; Olszanka Wielka – skarbowa; Olszanka Mała – skarbowa; Prychodzicze (Przygodzicze) – funduszowa Panien Brygidek Grodzieńskich; Kochanowo – funduszowa Panien Brygidek Grodzieńskich;  Żydowszczyzna –  funduszowa Panien Brygidek Grodzieńskich.

23. Cerkiew w Jałówce:
miasto Jałówka – skarbowe; wieś Budy – skarbowa; wieś Bahniuki (Bagniuki) – skarbowa; wieś Bądary (Bondary)– skarbowa; Rybaki – skarbowa; Suszcza – skarbowa; Kruhły Lasek – skarbowa; Maciejkowa Góra – skarbowa, Odnoga – skarbowa, Juszków Hrud (Juszkowy Gród) – skarbowa; Kolesna (Kolesne) – skarbowa; Supruny – skarbowa; Biędziuha (Bindziuha)– skarbowa; Lasoty – skarbowa; Łuianka (Łuplanka)– skarbowa; Tajnica (Tanica) Mała – skarbowa, Tajnica (Tanica) Większa – skarbowa; Rudnia – skarbowa; Bachurowszczyzna – skarbowa; Wiejki – skarbowa; Ciwoniuki – skarbowa; Podozierany – skarbowa, Bołtryki – skarbowa; Zaleszany – skarbowa; Szymki – skarbowa; Nowosady – skarbowa; Dreczany – skarbowa; Leonowicze – skarbowa; Ryboły – skarbowa; Auruki?Sturuki? – skarbowa; Kądratki (Kondratki) – przedmieście skarbowe; Dziehele (Dziegiele) – przedmieście skarbowe; Krasna (Kraśna) – wieś Radowickiego; Stoki – Laskowskiego; Hanczary – Krzyżanowskiego; Łukowicze – Budkiewicza; Rakowszczyzna – Laskowskiego; Kieturyki (Kituryki) – Oszmieńca.

24. Cerkiew dobrowolska:
wieś Dobrowola – Tyszkiewicza; Niezbodzicze – Tyszkiewicza; Kaczki – Tyszkiewicza; Hrynki Małe – Tyszkiewicza; Hrynki Wielkie – Tyszkiewicza; Romanowce – Tyszkiewicza; Kołonna – Tyszkiewicza; Rudnia – Tyszkiewicza; Michałki – Tyszkiewicza.

25. Cerkiew jatwiska/jatwieska:
wieś Lichosielce – wieś lenna Jacka Laskowskiego; Hłuszki – Jacka Laskowskiego; Bezwodniki – Jacka Laskowskiego; dwór i miasteczko Jatwisk (Jatwiesk); wieś Oszywki; dwór Jakuszówka – Piotra Radowickiego.

26. Cerkiew świsłocka:
miasto Świsłocz – Tadeusza Tyszkiewicza; wieś Roszki (Rożki) – Tadeusza Tyszkiewicza; Raniewicze – Tadeusza Tyszkiewicza, Hrycki – Tadeusza Tyszkiewicza; Zańki – Ślizieniowej; Ogrodniki – Tadeusza Tyszkiewicza;  Hańczary (Honczary) – Budkiewiczowej; Pacuje - Budkiewiczowej; Prazniki (Prazdniki) – Tyszkiewicza; Juszkiewicze – Tyszkiewicza;  Łoszewicze – Horajnowej; Jaskułdy – Forsewicza; Dworczany – Michała Bułharyna; Kowale – Tyszkiewicza; Michałki – Tyszkiewicza; Rudawka – Stanisława Bułharyna; Dudzicze – Stanisława Bułharyna.

27. Cerkiew klepacka:
wieś Klepacze – Tadeusza Tyszkiewicza; Hrycewicze – Tyszkiewicza; Pawluszki – Tyszkiewicza; Dziewiątki – Tyszkiewicza.

28. Cerkiew lewszowska:
wieś Czaplice – Aleksandra Oleńskiego; Syrojeżki – Oleńskiego; Zarzeckie (Zarzeczany) – Oleńskiego; Horbacze – Oleńskiego; Kozakówka – Wołkowyskiego; Jatołty (Jatowty) – Stanisława Milkiewicza; Mieńki – Stefana Radowickiego; Kwatery – wieś księży kanoników regularnych krzemienickich; Żylicze – skarbowa; Miżewicze.

29. Cerkiew kozłowicka:
wieś Toboła – Swietczyna, Skołubowo – Swietczyna; okolica Eysymonty (Ejsymonty)– Józefa Jurewicza; okolica Olenicze – Stanisława Siemaszki; okolica Kozłowicze – Stanisława i Antoniego Jodłuckich, Józefa i Anny Lisowskich.

30. Cerkiew czerlońska:
wieś Czerlona – Lubeckiego; Charcica (Charczyca) – Lubeckiego; Ławna – Lubeckiego; Chaniewicze – Borzeńskiego; Soroczyce (Saroczyce) – Borzeńskiego; Kozakowce – funduszowa księży bazylianów klasztoru czerlońskiego; Mikłaszowce – funduszowa księży bazylianów klasztoru czerlońskiego; Liski (Ryski?) – funduszowa księży bazylianów klasztoru czerlońskiego; Grobelka – Politańskiego.

Pozdrawiam Ata

« Ostatnia zmiana: Grudzień 05, 2021, 09:23:55 am wysłana przez Ata »
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Offline Ssfomane

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Karma: +0/-0
Odp: Parafie unickie dekanat grodzieński - spis parafii i miejscowości 1823-1824 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2018, 12:21:13 pm »
I am very pleased to be a member here. In order for me to access the data fully.

Offline Tomasz

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Karma: +0/-0
Odp: Parafie unickie dekanat grodzieński - spis parafii i miejscowości 1823-1824 r.
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2018, 03:54:20 pm »
Dziękuję za wiadomość, wlaśnie nie dawno temu byłem ciekawy czy taka lista istniała!

Offline ALEKSANDRA

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 1
  • Karma: +0/-0
Odp: Parafie unickie dekanat grodzieński - spis parafii i miejscowości 1823-1824 r.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 01, 2020, 10:52:24 am »
Witam czy jest to dostepne on line?Mozna zajrzec do tych parafi jakies ksiegi sa gdzies dostepne chodzi mi o parafie unicka Jolowka,Narew,Bialowiez,szukamy naszych przodkow byli unitami z Teremisek kolo Bialowiezy widnieja w inwentarzu 1834 odnalezionym w Bibliotece Wroblewskich i w ksiegach unickich 1818-1827 Wiszniewscy.
Czy moge prosic o pomoc gdzie szukac dalej?

Offline Rafał Jurowski

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 822
  • Karma: +1/-0
Odp: Parafie unickie dekanat grodzieński - spis parafii i miejscowości 1823-1824 r.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 11, 2020, 10:50:01 pm »
Witam,

Może jeszcze jakieś księgi Unickie z tych terenów są w RGIA w Sankt Petersburgu?

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=376.msg919#msg919

Pozdrawiam
Rafał