Autor Wątek: Krótkie opisy parafii grodzieńskich  (Przeczytany 20085 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jgniedziejko

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 8
 • Karma: +0/-0
 • Joanna Gniedziejko
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 31, 2019, 07:40:23 pm »
Pani Alicjo,
z tego, co mi wiadomo, to Baehrowie z parafii Sidra i Suchowola to ci sami. Najpierw mieszkali w Dworze w Grodzisku, a później przenieśli się do Makowlan, które przejęli po Rembielińskich. Po 1852 r. Makowlany należały do rodziny Baehrów – najpierw Ottona seniora (zm. w 1872 r.), marszałka szlachty powiatu sokólskiego, zwolennika uwłaszczenia chłopów, a następnie do Ottona juniora (zm. w 1907 r. w Makowlanach), powstańca 1863 r. i sybiraka, znanego sadownika. Później dobra były własnością Mariana (zm. 1943 r.), naczelnika powiatu sokólskiego (w 1918 r.), a od 2 maja 1928 r. należały do Stanisława Baehra (do 1939 r.), który odziedziczył je po ojcu – Henryku Adamie Baehrze.  (szerzej o Makowlanach http://www.ogrodowy.minigo.pl/index.php/page/makowlany)

Wspomniany Henryk Baehr h. Ursus (1880-1914) był najmłodszym synem Ottona juniora i Zofii z Kleczkowskich h. Cholewa (której ojciec Erazm był uczestnikiem powstania listopadowego i zesłańcem, a sama Zofia urodziła się na zesłaniu) oraz wnukiem Ottona seniora i Katarzyny z Hoffmanów.  Bracia Henryka to właśnie:
- Marian Baehr (1879-1943), architekt, właściciel majątku Mościcha (pow. sokólski) który był mianowany starostą sokólskim (co najmniej do lutego 1921 r.). Następnie był starostą w Bielsku Podlaskim (co najmniej październik 1921–kwiecień 1923 r.) oraz w okresie od listopada 1923 r. do listopada 1929 r. i starostą szczuczyńskim w Grajewie. Był żonaty z Ireną Skarbek-Kiełczewską (ur. 1893 r., zm. 1984 r.), z którą miał dwóch synów: Olgierda (ur. 1927 r.) prawnika i Wacława (ur. 1928 r.). (https://www.grajewiak.pl/index.php/biogramy/4-baehr-marian)
- Wacław Baehr (1876-1939), wybitny biolog-genetyk nominowany nawet do nagrody Nobla. źródło: (https://pl.wikipedia.org/wiki/Wac%C5%82aw_Baehr)

Odnośnie Pani przodka, to trudno mi powiedzieć. Zakładając jednak, że to prawda, to w spisie z 1864 w Suchowoli w domu moich przodków Busłowskich pod nr 37 mieszkała siostra wspomnianego przez Panią Jana - Teofila Karpowiczówna. W spisie występuje jakiś Jan Karpowicz z Suchowoli z żoną Krystyną, ale raczej nie o niego chodzi, bo miał lat 56, a żona 30, w domu po nr 150 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BH-573J-D?i=803

Panie Albinie,
stworzenie opisu nie było tak dużym problemem po indeksacji. Część materiału miałam już po opisie przygotowanym dla Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego, a resztę łatwo zanalizować posiadając wszystko w Excelu. Magisterki bym nie mogła z tego napisać, bo skończyłam logistykę ;), a doktorat robię z zarządzania (logistyką i transportem kolejowym), więc też nie po drodze. Chociaż przyznam, że kiedyś czytałam porządny doktorat z historii napisany właśnie na podstawie analizy metryk z kilku parafii z odniesieniami również do wybranych podlaskich parafii. Można byłoby napisać z tego artykuł, ale dobrze byłoby go oprzeć na dekadach i porównać, przykładowo, zmieniała się popularność nadawania dzieciom imion w zależności od dekady i okresu w roku.

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2019, 07:52:22 pm wysłana przez jgniedziejko »
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Gniedziejko

Offline Albink

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 179
 • Karma: +1/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 31, 2019, 08:23:05 pm »
Nie o opis mi chodziło, tylko ogrom pracy przy indeksacji. Przeczytać i przeanalizować tyle materiału nie jest rzeczą prostą, tym bardziej mając takie zasoby, często nieczytelne, z brakami, różnymi charakterami pisma, często radosną twórczością itd. Rozumiem, że skromność  :D jest pozytywną cechą charakteru, ale ci co indeksują wiedzą o czym piszę. Ja za kilka dni wysyłam do geneteki indeksy z Dąbrowy z lat 1837-1848, niestety nie tak "treściwe", tylko z podstawowym informacjami. Szkoda mi czasu na odcyfrowywanie tych w wielu przypadkach niezbyt czytelnych danych. Za ten czas zindeksuje się większą ilość metryk. A zainteresowani będą mogli przy okazji zobaczyć, jak wyglądała kiedyś metryka po kilkakrotnym kliknięciu w klawiaturę komputera. A tak tylko przepisują gotowca z indeksów i w ciągu kliku godzin mają swoje drzewo genealogiczne, nie wiedząc jak wygląda nawet księga metrykalna. No i z naszych indeksów korzystają również tzw. zawodowi genealodzy przy okazji kasując niezłe kwoty za swoje usługi, szczególnie dla zagraniczniaków. A my naiwniacy i frajerzy zostajemy ...no nic, idę szykować petardy  ;D
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Grudzień 31, 2019, 08:24:55 pm wysłana przez Albink »
Pozdrawiam
Albin

Offline Gordian

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 35
 • Karma: +0/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 01, 2020, 12:39:15 am »
Pani Joanno
Tak jak inni jestem pełen podziwu dla pani pracy.
Mam pytanie: Z parafii Suchowola pochodził ks. Konstanty Kretowicz - proboszcz w Wlk. Eysymonttach. Urodził się podobno w miejscowości Dubaśne? a zmarł w Wlk. Eysymonttach w 1924 roku po zakończonym nabożeństwie maryjnym.
Czy w metrykach suchowolskich trafiła Pani na to nazwisko? Bratem Konstantego był Jan Kretowicz również ksiądz - zmarły bodaj w 1953 roku w Wilnie
Pozdrawiam z Nowym Rokiem
Gordian

Offline Albink

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 179
 • Karma: +1/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 01, 2020, 09:33:00 am »
Może ja odpowiem na zadane pytanie, p. Joanna najwyżej coś uzupełni. W kol. Dubasiewskiej żyło kilka rodzin Kretowiczów. Można wejść na genetekę i tam pokazuje się nazwisko Kretowicz w parafii Suchowola. W jakim wieku byli zmarli księża? To zawęziłoby ewentualne poszukiwania ich metryk chrztu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2020, 09:44:04 am wysłana przez Albink »
Pozdrawiam
Albin

Offline A. Rybalko

 • Test
 • Sr. Member
 • *
 • Wiadomości: 492
 • Karma: +1/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 01, 2020, 12:09:35 pm »
Pani Alicjo,
(...) Odnośnie Pani przodka, to trudno mi powiedzieć. Zakładając jednak, że to prawda, to w spisie z 1864 w Suchowoli w domu moich przodków Busłowskich pod nr 37 mieszkała siostra wspomnianego przez Panią Jana - Teofila Karpowiczówna. W spisie występuje jakiś Jan Karpowicz z Suchowoli z żoną Krystyną, ale raczej nie o niego chodzi, bo miał lat 56, a żona 30, w domu po nr 150 https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-C9BH-573J-D?i=803
(...)

Witam wszystkich już w Nowym Roku!
Pani Joanno, żeby było śmieszniej: istniał też Jan Karpowicz z żoną Anną i to akurat w Kuźnicy, gdzie mój prapradziad tymczasowo zamieszkiwał. I nawet wiekowo pasujący. Męczymy się z tą rodziną już od dobrych 10 lat, ale mimo wydatnej pomocy znawców tych okolic, jak pan Albin, nie znaleźliśmy dotąd metryki ślubu Jana Karpowicza i Franciszki z domu Chorąży, tak gdzieś około 1857-1858 roku. Jedyne co mamy, to obie metryki zgonu w parafii Kundzin oraz nagrobek Jana Karpowicza na cmentarzu w Sokółce, liczący się do najstarszych zachowanych (1892). Tylko metryka ślubu może nas przenieść o pokolenie i potwierdzić przypuszczenia.

Teofila Karpowiczówna - to nawet pasuje, jedna z córek Jana i Franciszki miała na imię Teofila.

Projekt indeksacji parafii grodzieńskich w moim wykonaniu (po 5 lat z każdej) powstał niegdyś z tej niemożności znalezienia przodków Jana Karpowicza i Franciszki Chorąży. Planowałam wyłonić "gniazda" , a potem przeszukać wybrane parafie. To dosyć pracochłonny zamiar, ale wiedziałam, że przy okazji powstanie piękny zbiór danych, który można wykorzystać również na inne sposoby. Robota mnie wciągnęła do tego stopnia, że właściwie zapomniałam o pierwotnym celu. Liczę jakoś na to, że inni dla mnie sprawę wyjaśnią, podczas gdy ja dobrze się bawię wyjaśniając sprawy dla innych. Czyli: każdy je to co lubi, jak powiedział Miś Uszatek.
   
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2020, 05:26:51 pm wysłana przez A. Rybalko »

Offline A. Rybalko

 • Test
 • Sr. Member
 • *
 • Wiadomości: 492
 • Karma: +1/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 01, 2020, 12:17:20 pm »
Pani Joanno,

dziękuję za tyle danych o rodzinie Baehr. Ta rodzina zasługuje na osobny wątek na forum. Dodam jeszcze moje trzy grosze. Przeglądałam kiedyś listę dawnej szlachty westfalskiej. Okazało się, że dwa rody mają coś wspólnego z Grodzieńszczyzną: to Bisping i Baehr. Hannover nie jest daleko od Westfalii, pewnie były to różne odnogi jednego rodu.   

Offline jgniedziejko

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 8
 • Karma: +0/-0
 • Joanna Gniedziejko
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #66 dnia: Styczeń 01, 2020, 12:19:52 pm »
Odniesienia do księdza Jana Kretowicza (którego nazwisko w opracowaniu pisane było również jako Krestowicz) znalazłam w książce BOJOWNICY KAPŁANI  ZA SPRAWĘ KOŚCIOŁA I OJCZYZNY CZĘŚĆ DRUGA. DAWNA LITWA I BIAŁORUŚ opracowanej przez biskupa Pawła Kubickiego i wydanej w Sandomierzu w 1936. (dostęp http://pbc.biaman.pl/Content/41275/92293.2%20t.2.pdf)

Cytuj
Ks. kan. Jan Kretowicz, prob. par. pobernardyńskiej w Wilnie, nie tylko łaskawie użyczył nam księri, o której wyżej jest mowa, ale nadto nadesłał pewne szczegóły, dotyczące tej smutnej, prześladowczej historii, które podajemy tu w dosłownym ich brzmieniu: 1 „W roku 1895, zaraz po wyświęceniu na kapłana, zostałem naznaczony na wikariat do Ostrejbramy, wówczas rozległej parafii, a byliśmy tam tylko we dwóch: proboszczem ks. Wiktor Frąckiewicz, kapłan wielkich zasług i cnót i ja, któremu. wypadło od pierwszej chwili objąć prawie samodzielnie część duszpasterstwa, jak: śluby, chrzty, akta Urz. St. C. itd .. .
s. 359
Cytuj
„ W r. 1899 zostałem przeniesiony z Ostrej bramy na stanowisko proboszcza parafii pobernardyńskiej w Wilnie i tu wraz z aktami kancelarii Urz. St. C. znalazłem księgę alfabetyczną z nazwiskami uporstwujuszczych.
s. 360

W Słowniku Biograficznym sporządzonym na końcu Dzienników ks. Jerzego Matulewicza, w których ks. Kretowicz jest kilkukrotnie wspominany, (dostęp https://matulaitis.weebly.com/uploads/9/7/1/1/9711567/dziennik.pdf) można znaleźć następujący biogram
Cytuj
Kretowicz Jan (1871-1956), proboszcz parafii św. Franciszka w Wilnie, wicedziekan.
s. 287

Przyznam jednak, że nigdzie nie znalazłam potwierdzenia, przynajmniej na przejrzanych stronach internetowych, że księża Kretowicze pochodzili z parafii Suchowola.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Gniedziejko

Offline wd

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 64
 • Karma: +1/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #67 dnia: Styczeń 02, 2020, 01:13:05 am »
No i z naszych indeksów korzystają również tzw. zawodowi genealodzy przy okazji kasując niezłe kwoty za swoje usługi, szczególnie dla zagraniczniaków. A my naiwniacy i frajerzy zostajemy ...no nic, idę szykować petardy  ;D
Pozdrawiam

----------------

Wydaje mi się, że powyższe zjawisko dałoby się ograniczyć. Poprzez publikację indeksów ograniczonych do imienia i nazwiska oraz miejsca i roku, w którym zaistniał odpowiedni fakt. Wtedy lenie i "zawodowcy" musieliby sięgnąć sami do źródeł. Ale pewnie tak się nie stanie...

Offline Gordian

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 35
 • Karma: +0/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #68 dnia: Styczeń 02, 2020, 02:08:29 am »
Może ja odpowiem na zadane pytanie, p. Joanna najwyżej coś uzupełni. W kol. Dubasiewskiej żyło kilka rodzin Kretowiczów. Można wejść na genetekę i tam pokazuje się nazwisko Kretowicz w parafii Suchowola. W jakim wieku byli zmarli księża? To zawęziłoby ewentualne poszukiwania ich metryk chrztu.
Konstanty Kretowicz to rocznik 1882, Jan Kretowicz to rocznik 1871 - w genetece tych roczników nie ma.
W bibliotece Wróblewskich pod sygn. F342-7888 (Fond 342 to Vilniaus kunigų seminarijos fondas) jest dzieło:
Опись документов крестьянина Гродненской губ. Сокольского уезда Трофимовской вол. Ивана Викентьева Кретовича. z 1891 roku
Czyli wtedy starszy z Kretowiczów poszedł do seminarium.
Jest też info po litewsku:
Kretovičiaus Ivano, stojančio į Vilniaus kunigų seminariją, dokumentai, tame tarpe: išrašas iš Suchovolsko bažnyčios metrikų knygos, Gardino gubernatoriaus raštas apie politinį lojalumą, Siedlecko vyrų gimnazijos liudijimas, stojamųjų egzaminų lapas
Z tego to ja tylko zrozumiałem że metryka chrztu jest z Suchowoli
Natomiast o Konstantym jest dzieło F342-18151 Опись документам Константина Кретовича
info po litewsku mówi:
Konstantino Kretovičiaus, stojančio į Vilniaus kunigų seminariją, asmens byla: krikšto metrikų išrašas iš Suchovolės bažnyčios metrikų knygų, pasas, susirašinėjimas dėl karo prievolės atidėjimo, vaistininko padėjėjo mokslo liudijimas.
Z tego to zrozumiałem tylko że ochrzczony został w Suchowoli.
Pozdrawiam
Gordian

Offline Albink

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 179
 • Karma: +1/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #69 dnia: Styczeń 02, 2020, 11:09:44 am »
Jeżeli komuś to potrzebne, to będąc w Białymstoku mogę sprawdzić w AA, czy w podanych latach są te metryki chrztów Kretowiczów.
Pozdrawiam
Albin

Offline Gordian

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 35
 • Karma: +0/-0
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #70 dnia: Styczeń 02, 2020, 06:15:00 pm »
Panie Albinie proszę się nie trudzić. Do AA mam bardzo blisko - tylko wolnego czasu nie mogę znaleźć
Pozdrawiam
 

Offline Sławomir Olczyk

 • Global Moderator
 • Sr. Member
 • *****
 • Wiadomości: 323
 • Karma: +4/-0
  • Rody Grodzieńskie
Odp: Krótkie opisy parafii grodzieńskich
« Odpowiedź #71 dnia: Styczeń 02, 2020, 06:20:25 pm »
Dzisiaj jest rocznica urodzin nie tylko Józefa Jodkowskiego, ale i Józefa Klukowskiego z par. Repla. Ciekawe czy ostały się akty chrztów tej rodziny. Mieszkali w folwarku Suhaki.

Pozdrawiam serdecznie.