Autor Wątek: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz  (Przeczytany 187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Beargulf

• Newbie
  • *
Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« dnia: Lipiec 02, 2018, 08:02:52 pm »
Poszukuje jakich kolwiek informacji na temat tego nazwiska, podobno wyemigrowali spod Grodna na Wolyn w okolicach XVII-XVIIIw. Pierwsza wzmianka jaka znalazlem jest o Janie Puszkiewiczu podobno chlop tak w mojej rodzinie sie mowilo spod Krzemienca. Rodzina jednak posiadala jakies gospodarstwo i wrzeniala sie ze szlachta. Ciezko mi dojsc do genezy nazwiska i jedyne co znalazlem to to, ze ludzie z Puszkar z Bialorosi spod Grodna mogli miec takie nazwisko albo Puszkarze od wyrabiania broni. W mojej rodzinie zawsze chodzily sluchy ze my od Tatarow ze wschodu pochodzimy a tatarzy podobno pod Grodnem byli i w XVIw przenosili sie masowo na Wolyn. Mam rowniez zrobione testy genetyczne wskazujace ze mam geny Rosyjskie. Bialoruskie, Ukrainskie, Balkanskie i nawet z Jakucji haplogrupa sarmacka (jak wiekszosc Polakow). Mam nadzieje, ze ktos tutaj moze byc w stanie mi pomoc znalezc troche wiecej informacji bo mi sie juz mozliwosci koncza.
Grodno to moj ostatni trop, dziekuje za jakiekolwiek informacje. Prepraszam za brak Polskich znakow.

Offline A. Rybalko

• Full Member
Odp: Szukam informacji na temat nazwiska Puszkiewicz
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 03, 2018, 10:50:42 am »
Witam serdecznie,

negatywna informacja to też informacja. Nie natrafiłam na to nazwisko przy indeksacji parafii Grodzieńszczyzny (patrz: zestawienie zindeksowanych metryk http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=725.0).
Natomiast istnieje niemało rodzin o nazwisku Puszko, np. w Sokółce i w niektórych innych parafiach. Czy z "Puszko" powstał kiedyś "Puszkiewicz"? Może tak, może nie. Dobrze byłoby, gdyby Pan podał więcej szczegółów o tym, co już wiadomo i - bardzo ważne - skąd wiadomo. Oczywiście plus dokładniejsze daty.

Pozdrawiam,
Alicja
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2018, 10:52:22 am wysłana przez A. Rybalko »

Offline Beargulf

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 03, 2018, 07:45:02 pm »
Najstarsze informacje jaka mam pewna to Jan Puszkiewicz zmarly w okolicach Krzemienca 1871 ktory zyl lat 86 nie znam dokladnej daty ani miejsca urodzenia mial zone Katarzyne Puszkiewicz nie znam panienskiego. Geneza nazwiska z koncowka -wicz jesli sie nie myle jest bialorusko/litewska? Gdzies w internecie znalazlem te informacje jakoby ludzie spod grodna przenosili sie na wolyn ale nie moge teraz tego znalezc.  Nazwisko Puszkiewicz jest bardzo popularne na Mazurach i w Kujawsko-Pomorskim niestety wszystko co mam jest tylko spekulacja. Generalnie ciezko znalezc informacje z XVIIIw przynajmniej takie sa moje doswiadczenia. Jak masz jakas propozycje jak i gdzie szukac to prosze daj mi znac. Informacje mam z ksiag metrykalnych z wolynia - Krzemieniec jednak nie mam nic starszego niz Jan ktory z tego co jest tam zapisane byl chlopem.
Tutaj mam wzmianke o soltysie w Lojkach? o nazwisku Puszkiewicz - https://kresy24.pl/przewodnik-wedrowki-po-grodzienszczyznie-szlak4/ Jest tez wies Puszkary oraz rzeczka Puszkarka.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2018, 07:57:13 pm wysłana przez Beargulf »

Offline A. Rybalko

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 03, 2018, 09:50:47 pm »
Dziękuję za link - ciekawe. Przede wszystkim jednak dziękuję za zwrócenie uwagi na tę część Grodzieńszczyzny, leżącą na północny zachód od Grodna, która jakoś umknęła naszej - indeksujących - uwadze.

Czy przeglądałeś księgi krzemienieckie starsze niż 1871? Czy są w nich jakieś inne ślady Jana i jego rodziny? Rodzina musiała tam przecież mieszkać przez dłuższy czas. Może te informacje pozwoliłyby trafić na jakiś ślad. Ale generalnie rzecz biorąc niełatwo jest znaleźć rodzinę, która migrowała w XIX wieku. Sama mam podobne problemy, dlatego też zajęłam się indeksacją Grodzieńszczyzny, bo może akurat uda mi się natrafić na poszukiwanych.   

Offline Beargulf

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 03, 2018, 10:38:43 pm »
Nie jestem w stanie znalezc zadnych wzmianek starszych niz 1850r z Krzemienica ale tez nie wiem czy nie sa one w metrykach internetowych niedostepne a gdzies na papierze w orginale sa. Jednak jak by sie do nich dostac...? Jedyne starsze informacje z Wolynia to udalo mi sie znalezc odnosnie innej galezi rodzinnej szlacheckiej gdzie na pewno szybciej/dokladniej prowadzono spisy ale to tez poczatki 1700r.
Tak dla ciekawostki to moj pradziad urodzil sie jako Polak we Wladywostoku chociaz rodzina pochodzi podobno z okolic Klodawy pod Poznaniem. Dowiedzialem sie miejsca jego urodzin dopiero jak odebralem akt zgonu :P Wiec zgadzam sie, ze ciezka z ta migracja czasem sie polapac.

Offline A. Rybalko

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2018, 07:39:00 am »
O zasobach metryk z terenów Wołynia nie mam praktycznie żadnego pojęcia. Jeżeli chodzi o samo nazwisko "Puszkiewicz" to dobrze się stało, że zacząłeś ten wątek. Może ktoś się odezwie, to się zdarza nawet po latach. Proszę więc, zaglądaj tu od czasu do czasu.