Nowo poznane metryki oraz drzewa genealogiczne Wiercińskich h. Rawicz i Ślepowron, rozrysowane przez Wojciecha Wielądkę [AGAD], wskazują na wspólne pochodzenie tych linii. Linie Wiercińskich z Grodzieńszczyzny i ziemi wołkowyskiej przybyły z Wiercieni [Wielki i Mały]w ziemi drohickiej.
Dnia 27 maja 1797 Grzegorz [Jerzy] Wierciński [herbu Ślepowron z przydomkiem Buzak s. Józefa podłowczego drohickiego i Marianny Moczulskiej z Moczudeł Starych w par. Ostrożany, wnuk Bazylego i Barbary Kłopotowskiej h. Pomian, prawnuk Kazimierza i Doroty Piotrowskiej h. Junosza, zarządca Zubowszczyzny w parafii Szydłowicze [
economus zubieniensis] z Podlasia rodem, z ziemi drohickiej parafii Dziadkowice ze wsi szlacheckiej Wiercienie [
ex Palatinatiu Podlachia de Terra Drohicka, Parochia Dziadkowicka de Villa nobilitari Wiercienie ], zaślubil Mariannę Wołłodkiewicz, podskarbiankę grodzieńską [thesauraria districtus grodziensis], pannę z Krzysiewicz k. Wołkowyska.
Świadkami tego wydarzenia byli m.in. książę Bagrationow, podpułkownik armii rosyjskiej, Tomasz Siecheń, choraży pokrzywnicki, Aleksander Hrechorowicz, Franciszek Okińczyc i Tomasz Wołłodkiewicz.
W późniejszych metrykach Grzegorz zapisywany jest przemiennie również jako Jerzy. Jego bratem był Andrzej, żonaty z Magdaleną Zarembą h. Zaremba z którą miał siedmioro dzieci z nich: komornik drohicki i geometra królewski Ignacy, dziedzic Szczuczek na lubelszczyźnie, żonaty z Marianną Wierzbicką h. Gryf c. Jacka, Paweł dziedzic części Babina na lub. żonaty z Teklą Koźmian h. Nałęcz, Damazy podporucznik 6 pułku jazdy Księstwa Warszawskiego, odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militari 09.07.1809 za bitwę pod Pińczowem.
Bratem Józefa, ojca Grzegorza i Andrzeja był Marcin Wierciński żonaty z Agnieszką Wyszomirską h. Rawicz. Syn Marcina i Agnieszki Wojciech Buzak Wierciński, wojski i podstarosta drohicki, sędzia Trybunału Koronnego w Lublinie, żonaty z Teofilą Nahorecką h. Kościesza c. Samuela [bezdzietni] i Gertrudą Wierzbicką h. Gryf c. cześnika urzędowskiego Jacka. Dziedzic połowy miasta Modliborzyce i kilku wski z klucza modliborskiego. Był prawnym opiekunem Ignacego i Pawła s. Andrzeja. [
Uwaga: był stryjem Andrzeja i Grzegorza. We wszystkich publikacjach podawany błędnie jako brat Andrzeja. Także w Pamiętnikach Henryka Wojciecha Jakuba Wiercieńskiego s. Stanisława Wojciecha po Pawle, powstańca styczniowego, którego imię nosi jedna z ulic w Lublinie.]
Jako pierwsze dziecko urodził się, we dworze Zubowszczyzna im syn. Wincenty Paweł Wierciński urodził się 22 Marca 1798 roku został ochrzczony z wody przez wielebnego Wojciecha Leszczyńskiego parocha unickiej parafii w Kuźmiczach. Dopełnienie chrztu świętego nastąpiło w katolickiej parafii Szydłowicze 21.12.1799 roku.
Rodzice w akcie zapisani zostali jako komornicy drohiccy [
camerarius terra drohicensis]. Na rodziców chrzestnych poproszono Jana Kozłowskiego, komornika ziemi warszawskiej [
camerarius varsawiensis ] wraz z Rozalią Leszczynską. Zapewne związki towarzyskie Wiercińskich z Kozłowskim były bliskie, bowiem w grudniu 1797 Grzegorz wraz z Anna Wołłodkiewicz, podskarbiną [
thesaurarius districtus grodziensis] grodzieńską, zostali chrzestnymi Cypriana Teofila Kozłowskiego, syna Jana i Joanny z Plaskowskich, komorników ziemi warszawskiej [
camerarius terra varsawiensis].
W dalszych metrykach i dokumentach występuje jako Wincenty.
W sierpniu 1799 roku, również we dworze Zubowszczyzna, narodzila im się córka, która na chrzcie otrzymała imiona Ludwika Franciszka. Ojciec dziecka w akcie zapisany został jako komornik ziemi drohickiej. Chrzestnymi byli; Stanisław Potocki, choraży ziemi zambrowskiej [
vexillifer terra zambroviensis] i Barbara Sawiczowa, komornikowa słonimska [
camerarisa districtus slonimensis]. Niestety, dziecko zmarło po kilku dniach.
Wincenty Paweł s. Grzegorza i Marianny został komornikiem i regentem granicznym wołkowyskim.
Kuryer litewski z 1825 roku donosił
https://books.google.co.uk/books?id=tG5lAAAAcAAJ&pg=PT417&dq=wierci%C5%84ski+graniczny&hl=en&sa=X&redir_esc=y#v=onepage&q=wierci%C5%84ski%20graniczny&f=falseWincenty był poproszony przez Antoniego i Konstancję Kmitów aby został ojcem chrzestnym małego Józefa Kmicica. Matką chrzestną była JP Zofia Korczycowa. Uroczystość odbyła się we dworze Terespol w 1822 roku. Nazwisko Kmitów herbu Chorągwie Kmitów rozsławił Henryk Sienkiewicz, nadając je jednej z postaci Potopu, chorążemu orszańskiemu Andrzejowi.
Dnia 28 maja 1832 roku w kosciele w Słonimiu Wincenty, kawaler z folwarku Krzysiewicze, wszedł w związki małżenskie z Zofia Skibińska, przybrana córka Piotra i Marii z Zarembów Skibińskich. Świadkami byli; Piotr Skibiński, ojciec tytularny, Paweł Downarowicz i regent Ignacy Terajewicz. Ślubu udzielił dziekan i proboszcz Słonimski ks. Wincenty Hryniewicz.
Wincenty pozostal w majatku po matce.
Marianna z Wołłodkiewiczów Wiercińska odeszła do Pana 11 maja 1802 r. we dworze Zubowszczyzna par. Szdłowicze w wieku lat 28.
Dnia 13 maja 1805 roku w parafii Repla Grzegorz [ok. 1770 - ok.1850] ponownie wstapil w związek małżenski. Wybranka została Teresa Downarowicz [
w akcie ślubu On Jerzy, Ona Teresa Dejnarowicz]. Był wówczas posesorem lub dziedzicem folwarku Truńce.
W dniu 04.04.1818 w parafii Repla ochrzczono Zofię, córkę Grzegorza i Teresy Downarowicz. Kolejnym dzieckiem była Emilia, * Truńce k. Izabelina, par. Międzyrzecz, pow. Wołkowyski. Emilia w dniu 11.11.1837 r. oddała w Międzyrzeczu k. Wołkowyska rękę Stanisławowi Kamińskiemu. Związek błogosławił ks. Lucjan Wierciński, wikary z parafi Roś. W roku 1820 Grzegorzowi i Teresie narodził się Antoni. Miało to miejsce we dworze Terespol. Rodzicami chrzestnymi niemowlęcia zostali Ignacy Wierciński z Zofią Martynowicz.
Ignacy Wierciński s. Józefa z przydomkiem Buzak h. Ślepowron [wywod. Rawicz ur. ok. 1790 -1870, komornik lidzki], chorąży grodzieński & Cyrylla Elżbieta Pieńczykowska h. Korab brat sędziego grodzieńskiego Mikołaja [Michała], którego drugą żoną została Waleria de Wobbe i Józefa, regenta ziemskiego [zmarł kawalerem w 1830J, Pobrali się w parafii Repla dnia 15.11.1817 roku. Błogosławił ks. Michał Rajkiewicz. Świadkami tego wydarzenia byli Andrzej Eysmontt i Józef Wiercieński [ s. Józefa. Proboszczem w Repli był wówczas Marcin Wiercieński s. Jana, stryj Ignacego, Mikołaja i Józefa. Ksiądz Marcin Wierciński zmarł we dworze Kulowszczyzna dnia 26.09.1833 roku w wieku 70 lat.
Ignacy z Cyryną początkowo mieszkali we dworze Kulowszczyzna. Tam też narodziła się w 1828 roku Julia Emilia. Następnie zamieszkali we dworze Truńce w parafii Międzyrzecz, powiat Wołkowysk. W Truńcach, jak już wspomnialem, posesorem lub dziedzicem był Grzegorz Wierciński żonaty z Teresą Downarowicz h. Przyjaciel. Po 1830 roku spotykamy Ignacego i Cyryllę, jako dziedziców majątku Jurgowo k. Izabelina.
Wiercińscy h. Rawicz z przydomkiem Snopek mogli również zamieszkać na Grodzieńszczyźnie przemieszczając sie z powiatu wiłkomirskiego.
Przodkiem tej lini był cześnik drohicki, towarzysz pancerny Florian Wierciński s. Stefana, towarzysza chorągwi husarskiej X. Lit. żonaty 1. z Eufemią Anną Blinstrub h. Łabędź, wdową po podczaszym starodubowskim Jakubie Worłowskim. 2. Heleną Szołkowską h. Szeliga
z których pozostawił potomstwo.