Autor Wątek: Strzałkowscy poszukiwania.  (Przeczytany 2739 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Swonke

• Newbie
  • *
Strzałkowscy poszukiwania.
« dnia: Sierpień 31, 2019, 04:53:20 pm »
Dziękuję za przyjęcie do grupy.  Moja rodzina jest zaprzyjaźniona z rodziną Strzałkowskich z Gliwic.  Razem z Piotrem Strzałkowskim od dłuższego już czasu próbujemy powiększyć jego drzewo rodzinne , tworzone przez jego ojca i dziadka , o nowych przodków . Występowanie tego nazwiska na Grodzieńszczyźnie jest tak bardzo popularne i jednocześnie rozległe na sporym obszarze , co powoduje spore trudności w poszukiwaniach.  Piotr jako przedstawiciel rodu, był na Białorusi i prowadził poszukiwania na miejscu. Przywiózł sporo notatek i ciekawych informacji .  Ja natomiast zajmuję się poszukiwaniem metryk dostępnych w internecie.  Bazuję głównie na Family search i Geneteka.pl  . Mam już sporo notatek i przeglądnięty  cały Dekanat Grodzieński (ten ogólnie dostępny ) w okolicy daty urodzenia jednego z przodków . Sprawdziłem też śluby , ale również bez rezultatu.  Może powinienem szukać w innych miejscach niż te które podaje rodzina?.  Tutaj miałbym ogromną prośbę , do poszukiwaczy na forum . Może ktoś natknął , na osoby , o których napiszę poniżej. Pomogłoby mi to w naprowadzeniu na właściwe tory.   Według rodziny przodkowie generalnie pochodzą ze Samostrzelnik.  Wszystkie daty pochodzą z drzewa genealogicznego .  Poszukuję  Józefa Strzałkowskiego ur w 1855 , zmarł  3.03.1913 r w Siedlcach.  Miał żonę Anastazję , Helenę Biernacką ur w 1863r .  Miał też brata Jana ur w 1850 r i siostrę Teresę .   Rodzicami tej trójki byli  Aleksander Strzałkowski i Felicja Głuchowska.  To najstarsze osoby w drzewie , wymienione są w akcie zgonu Józefa . Nie ma tam niestety wzmianki o miejscu urodzenia .  Gdyby ktoś , potrzebował kopię tego aktu , lub jakieś inne informacje z drzewa to mogę je udostępnić i się nimi podzielić.
Na razie chyba tyle. Dziękuję za każde informacje. Pozdrawiam Janek.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
Odp: Witam serdecznie wszystkich.
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 31, 2019, 06:44:24 pm »
Szanowny Panie.

Miejsce urodzenia winno być w akcie małżeństwa.

Samostrzelniki to jeden z najlepszych tropów. Parafia Łunna. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie zamieszkiwali.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Swonke

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 01, 2019, 01:19:47 pm »
Dziękuję za odpowiedź.
Tak to prawda.  Dlatego parafię Łunna przeszukałem (chyba całą) jako pierwszą i wynotowałem wszystkich Strzałkowskich między 1798 a 1864.  Nie ma tam wspomnianego Józefa , oraz ojca Aleksandra.  Sprawdziłem też akty ślubów ,na kilka lat wcześniej przed urodzeniem najstarszego syna. W podobny sposób sprawdziłem też najbardziej prawdopodobne : Wlk. Ejsymonty , Kwasówka , Świsłocz Górną , Jeziory , Grodno , Indura oraz Wołpę , Piaski i Replę z Dekanatu Wołkowyskiego.  Przez moment miałem podejrzenia , że mogę coś znaleźć w Radziwonowiczach - kościół gr. katolicki . To miejsce bardzo blisko Łunnej .  Niestety również bez efektów. Czytam również dużo artykułów i różnych opracowań , takich jak popisy szlachty , historie dworów i folwarków , tam też jest sporo informacji . Wydaje mi się że mój poszukiwany Aleksander wraz z rodziną wybył ze Samostrzelników nieco wcześniej niż podaje rodzina.  Zauważyłem też , że imię Aleksander występuje stosunkowo rzadko .  Na przestrzeni ok 70 lat znalazłem tylko trzech .  Może ktoś natrafił na to imię z forumowych poszukiwaczy?.  Narazie Dziękuję . Pozdrawiam.

Offline A. Rybalko

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 01, 2019, 05:54:31 pm »
Istnieje taka możliwość, że Aleksander został omyłkowo zapisany w metryce chrztu pod innym imieniem. Takie przypadki można z trudem udowodnić. Ale spróbować można.
Jako przykład podaję moją własną prababkę Teodorę rocznik 1867 (wg wszystkich dostępnych spisów i metryki zgonu, a żyła 74 lata). Rodzice mieli kilkoro dzieci, które rodziły się w regularnych odstępach co 2-3 lata, o czym wiem przede wszystkim ze spisów, z jednej metryki ślubu i z niektórych metryk zgonu. Znana jest mi tylko jedna metryka chrztu w tej rodzinie, dotyczy ANNY, rocznik 1866. Pomimo wieloletnich poszukiwań nie udało się znaleźć żadnej metryki chrztu żadnego z dzieci. Przypuszczam, z pewnością 99%, że Anna to późniejsza Teodora. Innej możliwości raczej nie ma.

Sugeruję zatem, żeby zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane, dotyczące wszystkich Strzałkowskich z Grodzieńszczyzny, tak jak zrobiliśmy to z Bohatyrewiczami. Dobrze byłoby, gdyby powstał na forum nowy wątek "Strzałkowscy". Ojciec Aleksandra (a może i sam Aleksander) musiał żyć na początku XIX wieku, kiedy liczba członków poszczególnych rodzin była stosunkowo niewielka. Może analiza potomków poszczególnych mężczyzn Strzałkowskich dałaby nam  - może nie odpowiedź - ale porządną sugestię, która z tych rodzin jest Twoja.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 01, 2019, 06:56:25 pm »
Szanowny Panie.

Trzeba sprawdzić nie Grodzieńskie, tylko mińskie mazowieckie. To w Mińsku brał ślub ten Pana Aleksander z Felicją w 1845. Mieli synów Jana (1849), Mieczysława (1853) i Macieja (1854). Aleksander mając 38 lat zmarł w w par. Kałuszyn w miejscowości Groszki, pisany synem Joachima i Katarzyny.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 01, 2019, 07:15:12 pm »
Sugeruję zatem, żeby zgromadzić w jednym miejscu wszystkie dane, dotyczące wszystkich Strzałkowskich z Grodzieńszczyzny, tak jak zrobiliśmy to z Bohatyrewiczami. Dobrze byłoby, gdyby powstał na forum nowy wątek "Strzałkowscy"

Myślę, że trzeba koniecznie. Ze swojej strony deklaruję Strzałkowskich z par. Wielkie Eysymonty.

Pozdrawiam serdecznie.

Offline Arek1975

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 02, 2019, 10:27:35 am »
Ten poszukiwany Józef jest Maciejem :) - konkretnie ochrzczono go jako Józefa Macieja

Offline Swonke

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 02, 2019, 08:18:58 pm »
Dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi . Przyznam że rozszerzyło to moje horyzonty , tłumaczy też brak występowania nazwisk związanych z rodziną na danym terenie.   Panie Sławomirze , czy można byłoby ( za sprawą moderatora zapewne ) wyciąć i wkleić moje wpisy z działu " Powitania " , do " Poszukiwania " ?.  Przepraszam , nie chciałbym być posądzony o pójście na łatwiznę ,  zależy mi na kontynuację wątku i udzielonych cennych porad. Już po pierwszym wpisie ,  zorientowałem się że powinienem pisać w innym dziale. Jakoś tak poszło. Oczywiście , jeżeli jest to technicznie nie możliwe  , to jutro napiszę od nowa w odpowiednim miejscu .
Chciałbym ( w odpowiednim już dziale ) opublikować więcej szczegółów dotyczących dzieci Aleksandra. Powinna się tam też znaleźć, córka Teresa.
Panie Arku1975 , czy ten Józef- Maciej to również Mińsk Mazowiecki ?.

Pozdrawiam serdecznie Janek.

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
Strzałkowscy poszukiwania.
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 02, 2019, 09:06:26 pm »
Ponieważ ostatnio zaczęto pytać o różnych Strzałkowskich otwieram ten wątek.

Offline wd

• Jr. Member
  • **
Odp: Strzałkowscy poszukiwania.
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 03, 2019, 02:08:25 am »
Dołączę tu i moją cegiełkę...

Strzałkowskich znajdziemy również w dawnej okolicy Puciłki, parafii kundzińskiej. Nazwiska "najdawniejszych" występują w popisie wojska grodzieńskiego z 1765 roku:

Imć pan Hilary Strzałkowski na koniu karym z szablą.
Imć pan Jerzy Strzałkowski na koniu płowym z szablą.

W wieku XIX było ich tam znacznie więcej.

Ja jestem potomkiem tego ostatniego.

Offline Arek1975

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 03, 2019, 09:58:48 am »
Nie, ten Maciej (Józef-Maciej) to Kałuszyn. Proszę zajrzeć do geneteki, są tam inne dzieci Aleksandra: Jan, Maciej, Mieczysław

Offline A.Markiewicz

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 03, 2019, 11:18:27 am »
Papiery rodzinno-majątkowe
sygnatura: DE-8078
sygnatura oryginału: 659
podtytuł CD: Stanisława Strzałkowskiego
rok / wiek: 1801-1841
proweniencja: Lwowska Naukowa Biblioteka im. W. Stefanyka NAN Ukrain. Oddział Rękopisów. Zespół (fond) 141 (Zbiór Aleksandra Czołowskiego - Dział II)
Liczba skanów: 68

http://bazy.oss.wroc.pl/kzc/wyniki_pl.php?RL-004805
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Offline A.Markiewicz

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 03, 2019, 11:21:44 am »
Zapis dekretu w sprawie między Fryderykiem Saturgusem a Karolem Strzałkowskim
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=5843&from=&dirids=1&ver_id=5873&lp=1&QI=!28CC3D84ECFF91EBBF1BE1832A7ED809-1

Dekret w sprawie między Piotrem Antonim Strzałkowskim a Józefem Teklą Katarzyną Strzałkowskimi
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6928&from=&dirids=1&ver_id=6959&lp=2&QI=!28CC3D84ECFF91EBBF1BE1832A7ED809-1

Dekret w sprawie między Tomaszem Kolendą, Piotrem Strzałkowskim, Ignacym Moniuszko
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6520&from=&dirids=1&ver_id=6550&lp=4&QI=!28CC3D84ECFF91EBBF1BE1832A7ED809-1

Swichowski Pilwieckiemu cedit
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=11683&from=&dirids=1&ver_id=11721&lp=1&QI=!${query.QueryId}
    Marcin Swichowski, Elżbieta Strzałkowska, Jan Strzałkowski, Albert Boguski, Adam Boguski, Kacper Żakowski, Jan Pilwiecki, Dorota Pilwiecka, Piotr Paweł Mniszek, Wieńczysław Pilwiecki, Zofia Strzałkowska,

Pozdrawiam AM
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2019, 11:23:48 am wysłana przez A.Markiewicz »

Offline A.Markiewicz

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 03, 2019, 11:25:36 am »
Mowa Jasnie Wielmoznego Jmci Pana Franciszka Strzałkowskiego, Posła Woiewodztwa Sandomierskiego Od Prześwietnych Stanow Seymuiących do Examinu Kommissyi Edukacyiney Delegowanego przy Relacyi z tegoż Examinu, Miana
https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/567414/edition/591115

Mowa Jasnie Wielmoznego Jmci Pana Franciszka Strzałkowskiego, Posła Woiewodztwa Sandomierskiego Od Prześwietnych Stanow Seymuiących do Examinu Kommissyi Edukacyiney Delegowanego przy Relacyi z tegoż Examinu, Miana
https://polona.pl/item/mowa-jasnie-wielmoznego-jmci-pana-franciszka-strzalkowskiego-posla-woiewodztwa,ODc2MDQ1NjA/#info:metadata
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2019, 11:49:32 am wysłana przez A.Markiewicz »

Offline A.Markiewicz

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 03, 2019, 11:46:53 am »
Mowa Jaśnie Wielmożnego Franciszka Strzałkowskiego Kommis. Ciwilno-Woysk. Ziemi Kamienieckiey Woiewodztwa Podolskiego Na Seymikach W Kamiencu Dnia 17. Mca Listopada Roku 1790. Miana
http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=21970