Autor Wątek: Hryniewicz, Gryniewicz (Гриневич) - teraz Białoruś, obwód Brzeski  (Przeczytany 336 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline varhin23

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 18
 • Karma: +0/-0
Witam,
To jest mój początek szukanie 2-giego rody w mojej rodzinie na Polesiu.
Wiem, że jest taki rod Hryniewicze, nie wiem, czy w tej sytuacyj dotyczy to moich przodków, ale chce znaleźć i dogrzebać się jak najdalej. Czy w ogóle Hryniewicz byli tam od dawna albo przyjechali, może ktoś podeszli jakiś dokumenty, albo widział info w metrykach.

Teraz info, co wiem..
Moja babcia Nadzieja Hryniewicz (Гриневич) ur. w 1932 roku w miejscowości województwo poleskie, powiat Kobryński, gmina wiejska Antopol, wieś Tołkowo. Zmarła w 2013 w Tołkowie. Mąz Nadzieji był Tymoteusz Żuruk (Тимофей Журук).

Moj pradziadek, tato Nadzieji, Sylas Hryniewicz (Сила, Силантий? Гриневич) ur. 1894 r. w gubernia Grodzieńska, Ujezd Kobryński, wołost Antopolska, wieś Tołkowo. Zmarl w 1936 r. w Tołkowie. Sylas był żonaty, zona Piełagieja Loiczyc (Пелагея Лойчиц) 1892 - 1982.

Dzieci Sylasa i Piełagiei:
Lubov (Любовь), Wiara (Вера), Nadzieja, Veniamin (Вениамин), Stanisław, Sylas, Michał. Ostatni 3 zmarli, kiedy były małymi dziećmi. Wiara i Lubov nie założyli rodziny i nie ma dzieci. Tylko moja babcia puściła korzenia i Veniamin. Takze u Sylasa byla siostra Melania i Piełagieja.
Wiem tylko o Sylasie ze był w wojsku carskim w latach 1 wojny światowej. Potem pracował na kolei jako "Kierownik pociągu". Akurat trafił na wypadek pociągowy, jego ścisnęło 2 wagony i po parę dniach zmarł.
Jeszce zyje siostra mojej babcia Wiara, ma 96 lat. Ona mówi ze Sylas bardzo mało mówił o swoich prątkach, jedynie babcia mówi ze Hryniewicze zawsze byli na tych terenach, rozmawiał po ruski i po polsku. Nie pamięta, do którego kościoły on chodził jak był młody, ale w latach 30-h był protestantem (baptyści).  Wiara mówi, jak tato żył zycie było bardzo lekkie i oni mieli wszystko na te czasu, także u nich na zemie pracowali ludzi. Jak jego nie stalo, matka część ziemie oddala bliskiej rodzinie, bo było jej za dużo do roboty nie chciala wszystkiego pilnowac, a trochę zostawiła dla siebie.

Udało się ustalić z metryk Wiaty i Nadzeji ze ojciec Sylasa był Ivan Hryniewicz i ti tyle.

Dodatkowo udało się znaleźć zdjęcie Sylasa i zdjęcie mieszkańców Tolkowa w latach 1930-h (w archiwum Baptystów w Kobryniu). To zdjęcie na miejscu, gdzie teraz cerkiew prawosławna. W tych czasach to był kościół protestancki (baptyści).
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 25, 2019, 05:38:39 pm wysłana przez varhin23 »

Offline varhin23

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 18
 • Karma: +0/-0
Odp: Hryniewicz, Gryniewicz (Гриневич) - teraz Białoruś, obwód Brzeski
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 25, 2019, 05:33:57 pm »
kościół protestancki

Offline Tadeusz

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 81
 • Karma: +0/-0
Odp: Hryniewicz, Gryniewicz (Гриневич) - teraz Białoruś, obwód Brzeski
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2019, 02:26:09 pm »
W latach 50 - 60 tych XX wieku, w Giżycku była rodzina Gryniewiczów.
On był Inspektorem szkolnym na powiat Giżycko. Jak miał na imię - nie wiem.
Tadeusz.