Szukam Józefa i Marii z domu Kuźmicz. Kamieniec Litewski, Czernawczyce?

Zaczęty przez Piepka, Kwiecień 27, 2020, 09:51:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piepka

Witam,
Maria i Józef byli rodzicami mojej babki.  I w zasadzie tylko tyle o nich wiem . Może jeszcze coś o dzieciach ale nie za wiele...
Babcia Stanisława (ich córka), wzięła ślub w Kamieńcu Litewskim w 1942r.
Czy ma ktoś może jakieś informacje do przejrzenia?

Może mnie pokieruje? gdzie mam "uderzyć", żeby dowiedzieć się czegoś o moich pradziadkach?

Bardzo proszę o pomoc.

Ata

A jak się nazywał Józef?
Kamieniec i Czernawczyce należały do dekanatu Brześć. Kościół w Czernawczycach został zabrany katolikom w 1867 r. i odzyskany w 1918 r.
Z Czernawczyc przeglądałam księgi od 1774 r. do czasów zamknięcia, tj. do 1867 r. włącznie (z lukami), więc wiem, że takowe istnieją.
Księgi zbiorcze z dek. brzeskiego są w Bibliotece Wróblewskich w Wilnie. Są to lata: 1843-46, 1847-52, 1864-66, 1868-74.
Sporo ksiąg jest na e-paveldas. Są też księgi na FS - Z Kamieńca Litewskiego dostępne są spisy parafialne z lat 1884, 1885 i 1886 oraz księgi metrykalne z lat 1700-1914 (oczywiście z lukami).

Warto przeglądać księgi dekanatu, a nie tylko poszczególnych parafii, bo niektóre księgi są źle opisane w katalogach i ich zawartość jest inna niż wynika to z opisu. Z tego co pamiętam, to tak właśnie jest Brześciem i Kamieńcem.
Polecam też przeglądanie ksiąg unickich. W tym rejonie chrzty i pogrzeby katolików rzymskich i greckich odbywały się często w najbliższej świątyni - po prostu tam, gdzie ludziom było bliżej, niezależnie od przynależności od obrządku. Niejednokrotnie paroch i ksiądz wymieniali się potem informacjami o  sakramentach udzielonych nie swoim parafianom. Być może taka była reguła.

Zaś  informacja o tym, gdzie znajdują się księgi z Brześcia i okolic z okresu międzywojennego jest w tym wątku:
https://genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=23912.

Pozdrawiam
Małgorzata

Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Piepka

witam,
Dziękuję za odpowiedź.

Józef nazywał się Makul. Nie mam żadnych innych informacji o nich...:(

Wiem tylko, że ich córka (moja babcia)  brała ślub 07.11.1942 w Kamieńcu Litewskim...
może jak by trafić na ich akt ślubu, może by coś było tam napisane...tylko jak szukać i gdzie? jakaś strona gdzie można zobaczyć coś online?
Może mi Państwo jakoś podpowiecie?

Sławomir Olczyk

A kiedy babcia się urodziła? Gdzie mieszkała?

Pozdrawiam serdecznie.

Arek1975

Zacznij normalnie, od początku. Postaraj się o odpis zupełny lub kopię aktu zgonu dziadków. Jest szansa, że będzie tam data i miejsce urodzenia i dane rodziców. Dostaniesz odpisy w USC miejsca śmierci lub za pośrednictwem najbliższego Tobie USC. Możesz też zadzwonić do USC miejsca śmierci. Jak mała miejscowość to jest szansa, że przez telefon przeczytają.

Sławomir Olczyk

Podejrzewam, że chodzi o wieś Turna, par. Czernawczyce. Mieszkali tam właśnie Makulowie.

Np. Stansiław Makul i jego żona Marianna z Żaków (zm. 2.02.1940), którzy mieli syna Józefa i córkę Annę.

Pozdrawiam serdecznie.

Piepka

Dzień dobry,
Jeśli chodzi o moją babcię Stanisławę to urodziła się 10.02.1926 r. W akcie zgonu jest napisane, że ojciec Józef Makul a matka Maria z domu Kuźmicz. Mieszkała w Turna Duża. Podobno jej mama żyła bardzo krótko ale nic więcej nie wiem...Czy jak wychodziła za mąż za mojego dziadka(miała 16 lat ) w 1942r, to czy jej matka jeszcze żyła? nie wiem.
Babcia miała siostrę bliźniaczą Kaziemierę, brata Stefana(1908), Aleksandra(1912) Annę (1914).
Jak to możliwe, że nikt z rodziny tych osób, które wymieniałam nic nie wie o rodzicach mojej babci???


Piepka

 Panie # Sławomir Olczyk  ;D i ten Józef to byłby ojcem mojej babki? 

Sławomir Olczyk

Niestety nie. Był raczej z jej pokolenia.


A tam mieszkało więcej ludzi tego nazwiska. Na razie nie trafiłem na Pani dziadków.

Pozdrawiam serdecznie.

Ata

Skoro matka Stanisławy żyła krótko, a Stanisława urodziła się w 1926 r.,  to  może akt zgonu Marii Makul z d. Kuźmicz będzie w księgach z Czernawczyc znajdujących się w  AGAD.
Są tam akta zgonów z lat 1848-67 oraz, co ważne w tym przypadku,  z lat 1919-1934.
http://agadd2.home.net.pl/metrykalia/548/sygn.%205/indeks.htm

Na AGAD są też małżeństwa z tej parafii z lat 1848-67 i 1920-37.
http://agadd2.home.net.pl/metrykalia/548/sygn.%204/indeks.htm


Małgorzata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ