Cydzikowie

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Kwiecień 10, 2012, 02:45:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

#15
Znalazłem jeszcze lepsze zdjęcie nagrobka Mateusza Cydzika i jego żony Katarzyny, zdjęcie wysłałem na maila, to inskrypcja na nagrobku:


  Ś.P.

Mateusz
Cydzik
żył 45 lat
zm. 8 lipca 1881 roku

i żona jego
Katarzyna
Cydzik
żyła lat 65
z. 20 sierpnia 1907

Syn Konstanty
ż. lat 10
zmarł 14 grudnia 1882

Ten Mateusz chyba trochę zbyt wiekowy na Twojego pradziadka :(

Adrian

Wśród swoich bliskich odnalazłem Anastazję Cydzik, żonę Benedykta Raube (Rouba lub Rauba - w dokumentach są 3 wersje nazwiska). Ich córką była Jadwiga ur. 1885 r., zm. 1972 r. w Kotrze. Jadwiga urodziła się w Cydzikach, więc jej rodzice musieli tam mieszkać.

Ponadto w książce "Małe miasta : kultura i oświata" (http://pbc.biaman.pl/dlibra/docmetadata?id=37761&from=publication) znalazłem taką wzmiankę o zamożniejszych Cydzikach z Grodzieńszczyzny:

"W 1764 r. w testamencie Stanisława i Krystyny z Branickich Cydzików trzykrotnie wymieniono parafialną cerkiew skidelską ,,protekcji Panny Maryi", a więc świątynię o innym wezwaniu: Małżeństwo Cydzików ofiarowało w nim Stanisławowi Bielkiewiczowi, plebanowi skidelskiemu i kotrzańskiemu, majątki Kotrę i Nieścierowicze - w sumie 2600 zł poi. - w zamian za odprawianie raz w tygodniu (we wtorek) mszy św. za ich duszę. Nabożeństwa miano odprawiać naprzemiennie, raz w cerkwi Panny Maryi w Skidlu, następnie w cerkwi św. Jerzego w Kotrze".

Rafał Jurowski

Dzięki znajomej odnalazła się taka metryka, może ktoś jej szuka ....

1 maja 1821 Wilno  par. Bernardynów

Krystyan Michał Hardel ? + Zofia Cydzikówna (Zofia Cydzik) Panna Szlachetni, z Zarzecza

Świadkowie Stanisław Cydzik i Wincenty Cydzik

https://familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9S-J9KX-C?i=53&cat=1506840

2444207 Item 6     Film # 007791221 

Paweł Szymon Towpik


Cydzikowie mieli też w II poł. XVIII w. kilka dymów w miejscowości Łazowo (vel Łozowo), par. rz.k. Sielec, trakt prużański. 
Serdecznie pozdrawiam

Paweł Szymon Towpik

A.Markiewicz

#19
Dekret w sprawie między Michałem Osiecimskim a Michałem Cidzkim (Cidzikiem)
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6195&from=latest
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Proces w sprawie między Tadeuszem i Anną z Lewanowiczów Sawiczami a Teodorą Zaniewską, Jakubem Sawiczem i Kazimierzem Cidzikiem
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6225
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Rafał Jurowski

#21
Nadniemeński Kurier Polski, 1 lipca 1925 strona 1 podziękowania męża za uczestnictwo w pogrzebie żony Antoniny Cydzik

https://polona.pl/archive?uid=49261869&cid=52160499

A.Markiewicz

Dekret w sprawie między Michałem Osiecimskim a Michałem Cidzikiem
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=6964&from=latest
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.


Rafał Jurowski

#24
W książce "Moje życie, mój czas" autorstwa Pani Marii ze Zdziechowskich Sapieżyny kilkrotnie wspominana jest bardzo ciekawa postać kucharza ze Spuszy - Cydzika, który pracował tam na pewno w 1934 roku. W książce autorka opisała kilka sytuacji zwiążanych z kucharzem Cydzikiem, między innymi że szkolił się w Rosji za cara i rzekomo był kucharzem u jakiegoś kniazia (w co autorka mu nie wierzyła) oraz, że uratował ją oraz jej rodzinę. Niestety autorka nie podała jego imienia. Może ktoś z przekazów rodzinnych wie o nim coś więcej ?

Z przekazów mojej rodziny słyszałem, ze jeden Jurowski od księcia Sapiehy zakupił czy wręcz otrzymał ziemię w folwarku Chwieńkowo na bardzo korzystnych warunkach. Przyczyną tak korzystnej oferty było to, że Jurowski zapewne w okresie wojny bolszewickiej księcia Sapiechę ukrył. Podejrzewam więc, że Sapiehowie znali wiele osób pochodzących z naszych okolic, bardzo możliwe więc, że kucharz urodził się w jednej z nich, może nawet z samych Cydzikach.

Tutaj fragment książki z komentarzem pochodzącym ze strony http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=6431

"Gdy 17 września 1939 roku Maria ze Zdziechowskich Sapie­żyna próbowała opuścić swój dom w Różanie, wraz z całą ro­dziną, służącymi i ich rodzina­mi, których zamierzała wziąć pod opiekę - tak samo jak własne dzieci i krewnych ­w realiach przymusowej wo­jennej tułaczki, nagle przed do­mem pojawiła się grupa nie­znanych cywili.


"Kątem oka zo­baczyłam wymierzone w nas pistolety! Kilku uzbrojonych ludzi szło ku nam aleją". Naj­pierw zaczęła krzyczeć: "Cokol­wiek zrobicie, zostawcie dzieci w spokoju!... Nie rozstrzeliwuje się dzieci!".

Nieznośną ciszę, która nastąpiła potem, prze­rwał nieoczekiwanie ciepły, spo­kojny głos. To był stary sługa, kucharz Cydzik, ubrany w wy­krochmalony, biały fartuch i kucharską czapkę. Zaprosił tych ludzi do domu, ofiarowu­jąc im wino i wódkę, jedzenie, ubrania, strzelby - wszystko, co chcieli i mogli zabrać". Słu­chali go przez chwilę w milcze­niu i następnie - z jakichś nie­pojętych powodów - ci, którzy przyjechali zabić na oczach wsi gospodynię tego domu, i w ten sposób ustanowić tu nowy bol­szewicki porządek, pozwolili jej, wraz z bliskimi, bezpiecznie opuścić Różanę."



falo67

Witam. Dzieje moich przodków to jakaś tajemnica. Nic nie można się było dowiedzieć. Teraz po śmierci cioci jestem w posiadaniu albumu. Moja babcia Stefania Kisiel r. Cydzik ur. 23.03.1912r.-Grodno c. Adama Cydzika i Zofii r. Kuryłowicz. Rodzeństwo: Anna (1907), Adolf, Stanisław, Zygmunt, Franciszek. Babcia wyszła za mąż 25.04.1938r. w Druskiennikach za Stanisława Kisiel s. Bartłomieja i Józefy r. Karowska (ur.11.02.1909-Druskienniki). Najwięcej zdjęć jest z Grodna czyli do 1938r. Jest jej brat Franciszek w mundurze ułańskim i wiele osób w mundurach. Czy mogą pochodzić z rodu Cydzików?

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: falo67 w Luty 27, 2019, 06:33:50 PM
Witam. Dzieje moich przodków to jakaś tajemnica. Nic nie można się było dowiedzieć. Teraz po śmierci cioci jestem w posiadaniu albumu. Moja babcia Stefania Kisiel r. Cydzik ur. 23.03.1912r.-Grodno c. Adama Cydzika i Zofii r. Kuryłowicz. Rodzeństwo: Anna (1907), Adolf, Stanisław, Zygmunt, Franciszek. Babcia wyszła za mąż 25.04.1938r. w Druskiennikach za Stanisława Kisiel s. Bartłomieja i Józefy r. Karowska (ur.11.02.1909-Druskienniki). Najwięcej zdjęć jest z Grodna czyli do 1938r. Jest jej brat Franciszek w mundurze ułańskim i wiele osób w mundurach. Czy mogą pochodzić z rodu Cydzików?

Witaj,
Może zechciałbyś udostępnić te zdjęcia dla Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich - byłaby to bardzo cenna pamiątka o rodzie Cydzików herbu Prawdzic rozsianych po niemalże całej Grodzieńszczyźnie.

Pozdrawiam
Piotr Cypla
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

falo67

Witam. Bardzo chętnie w najbliższym czasie. Czy jest możliwe uzyskanie skanów aktów urodzenia, małżeństwa czy zgonu moich pradziadków czy urodzenia babci i jej rodzeństwa. Znalazłam prawdopodobnie wśród poległych i zmarłych w wojnach 1918-1920 poz. 5308 - Cydzik Adam strz. 47. p. strz. pl. 7.09.1920r. - Wola Brzeska, ale nie wiem czy to mój pradziadek. Pozdrawiam.

Rafał Jurowski

WItam serdecznie,

Też mam w rodzinie Cydzików ! :)

Dokumenty metryczne z lat 1865-1937 znajdują się w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku.
Archiwum odpłatnie wykonuje kserokopie dokumentów.
Może znajdę jakieś ślady tej rodziny w moich zapiskach.

Pozdrawiam
Rafał

falo67

Byłabym bardzo wdzięczna. Chciałabym odnaleźć metryki pradziadka Adama Cydzika i jego przodków. Pozdrawiam