Familia Kopciewiczów

Zaczęty przez Rosiasz, Grudzień 14, 2021, 09:05:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rosiasz


Witam,
proszę o pomoc w rozwikłaniu rodzinnej legendy, podobno familia Kopciewicz prowadziła w okolicy Grodna w wsi/majątku Kopciewicze? stację koni rozstawnych  i po powstaniu listopadowym została pozbawiona majątku i przesiedlona na pogranicze z Prusami, najpierw Lipno następnie Lidzbark Welski tam mam pierwszy konkretny potwierdzony metrykalnie fakt narodzin mojego dziadka Stanisława Kopciewicza którego ojciec Teofil Kopciewicz urodzony około 1848 był mistrzem szewskim. Znalazłem informacje o majątku Kopciewszczyzna w grodzieńskim. Wiem że w rejonie grodzieńskim w obwodzie smorgońskim leży wieś Kopcewicze a po białorusku Kopciewicz zapisuje się Kopcewicz.
Czy mogę uzyskać wskazówki odnośnie parafii jaka może być właściwa dla wsi Kopcewicze i majątku Kopciewszczyzna.
Andrzej Rosiński
Andrzej Rosiński

A. Rybalko

Dwór Kopciowszczyzna znajdował się w parafii Zabłoć, powiat szczuczyński.
Na przedwojennej mapie można go odszukać wpisując nazwę w okienko wyszukiwarki:
https://www.kami.net.pl/kresy/
Zabłoć należy właściwie do dawnego dekanatu Lida, nie Grodno. Ale znajduje się w każdym razie pomiędzy tymi miastami. Księgi tej parafii zostały zindeksowane do roku 1889, dzięki temu wiemy, że takie nazwisko w parafii nie występuje.
Ale kierunek Lida wydaje się dobry, bo Kopciewicz występuje w parafii Żołudek, niestety dotąd zindeksowanej fragmentarycznie. 

Rosiasz

Dzięki wielkie zatem spróbuję sam "pogrzebać"
AR
Andrzej Rosiński

Sebastian

Dzień dobry,

Moja babcia po stronie ojca, urodziła się za czasów II RP we wsi Kopcewicze w powiecie lidzkim.
Była tam do około 11 roku życia, a po wojnie rodzina przeniosła się na Ziemie Piastowskie, a dokładniej ówczesne województwo szczecińskie.

Babcia ma 93 lata, ale pamięć doskonałą jak na taki wiek.

Jeśli Pan chce, to mogę coś ją popytać, hm?
Sebastian wnuk Ludwika Paszkiewicz urodzonego w Bieluńcach, powiat Lidzki.
Według wielu świadków nazywał się przed 1945 r. Henryk Rouba