Dogil/Dogiel

Zaczęty przez vnukinga, Sierpień 11, 2016, 04:53:42 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

vnukinga

Witam wszystkich forumowiczow,

mam wielka prosbe do wszystkich. W zwiazku z projektem indeksacji bedziemy wertowac akta wielu parafii powiatu grodzienskiego i mam nadzieje w przyszlosci rowniez wolkowyskeigo, lidzkiego i innych.
Pilnie poszukuje jakiegogokoleiwk tropu dotyczacego nazwiska Dogil/Dogiel z konca XVIII wieku. Wiem, ze to nazwisko wystepuje w powiecie lidzkim, ale mam nadzieje, ze i rowniez blizej grodzienszczyzny.
Moj pra...Bazyli Czepielinda poslubil Katarzyne z domu Dogil/Dogiel (Dagiel) przed 1795 rokiem. Niestety zachowane akta z parafii Repla rozpoczynaja sie od 1797 roku. Wiem, ze juz wtedy to malzenstwo mialo przynajmniej dwoch synow.
Mieszkali w parafii Repla obwod wolkowyski ale tam nazwisko Dogil (etc.) wcale nie wystepuje. Sprawdzilam rowniez sasiednie parafie i sprawa wyglada podobnie. (Wielkie Ejsymonty, Szydlowicze)
W zwiazku z tym bardzo prosze gdyby ktos natknal sie na to nazwisko to bardzo prosze o kontakt.
Bede niezmiernie wdzieczna!
:)
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Piotr Paweł CYPLA

Pani Kingo, oczywiście zwrócę uwagę na poszukiwane przez Panią nazwiska. W parafii Szumsk pojawia się jedno z nich - Mickiewicz, ale nie wiem czy ma to jakiś związek z tymi, którymi Pani poszukuje. Mogę jeszcze sprawdzić pozostałe nazwiska w rejestrach podymnego z 1690 roku, ale proszę określić z jakiego dokładnie terenu mogli pochodzić Pani praprzodkowie.

Pozdrawiam
Piotr
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

vnukinga

Dziekuje bardzo panie Piotrze.

Chodzi mi glownie o rod Dogil/Dagiel, bo stanowi to dla mnie zagadke.
Jesli chodzi o inne wymienione przeze mnie nazwiska to wszyscy zamieszkiwali w parafiach Repla, Werejki (filia Repli, ktora rowniez obejmowala miejscowosci parafii Szydlowicze)Szydlowicze oraz Wielkie Ejsymonty (rod Swiertoka).
Z tego co udalo mie sie do tej pory odszukac to wszyscy byli pochodzenia chlopskiego. Rod Czepielinda poslugiwal sie rowniez nazwiskami Szymanczuk i Matukiewicz ( lat 30-te XIX wieku).
:)
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

Albink

Witam
W spisie parafian cerkwi unickiej z Olekszyc z 1824 r jest wymienione nazwisko Dougil /pod nr 17/.
Pozdrawiam
Albin

vnukinga

Dziekuje bardzo panie Albinie!
To juz jeden trop!
:)
Teraz tylko musze zobaczyc Jak daleko znajduje sie ta cerkiew od parafii rzymsko-katolickiej w Repli.
Wydawalo mi sie raczej malo prawdopodobne aby Bazyli podrozowal az do Lidy aby znalezc zone.
;)
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

vnukinga

#5
Ta lokalizacja zdecydowanie pasuje. Olekszyce to rejon Malej  Brzostowicy a wiec zalkiem niedaleko do Repli. Na mapie widze, ze z Olekszyc
i wsi Żukiewicze do Repli to "rzut beretem"... ;)
Szkoda tylko, ze nie zachowalo sie nic z regularnych akt metrykalnych z tej parafii. Podejrzewam, ze wlasnie tam Bazyli i Katarzyna brali slub pod koniec XVIII wieku. Ciekawe, ze nie moge w parafii replanskiej odnalezc aktu zgonu Katarzyny. Bazyli jest zapisany pod nazwiskiem Matukiewicz, ale Katarzyne "wcielo". Ani jako Czepielinda, ani Matukiewicz, ani jako Konstancja ani jako Krystyna... (Sprawdzalam juz rozne mozliwosci, bo zapisy w Repli sa bardzo "fantazyjne" i nazwiska i imiona zmieniaja sie od wydaje sie "widzi mi sie" zapisujacego...
Jeszcze raz dziekuje panie Albinie!
:)
Pozdrawiam,
Kinga Vnuk (Cisowska)

Moje nazwiska kresowe: Rogożko/Rohoszko, Czepielinda, Bieleninik, Wołyniec, Januszko, Husar, Świertoka, Mieleszko, Augustynowicz, Dougil ,Szemiet, Romańczuk, Urban, Mickiewicz
Poszukuje aktu slubu Bazylego Czepielindy  i Katarzyny Dougil/Dogiel/Dogil (przed 1795)

A.Markiewicz

Jnformacya O Drukowaniu Xięgi intytułowaney Codex Diplomaticus Regni Poloniæ & Magni Ducatus Lithvaniæ : [Dat.:] w Warszawie Roku 1756 Dnia 5. Oktobra / X. Maciey Dogiel Scholar. Piarum Assystent Prowincyi Litt. mpp.
Autor:    Dogiel, Maciej (1715-1760). 
http://ebuw.uw.edu.pl/dlibra/doccontent?id=229835
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

M. Dogiel s. p. autor Kodeksu Dyplomatycznego
Maurin, Antoine (1793-1860)
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Informacya Względem oddawania Ichmościow Panow Młodych zacnego urodzenia do Kollegium Nobilium Wieleńskiego [!] Scholarum Piarum
Dogiel, Maciej (1715-1760)
http://rcin.org.pl/dlibra/doccontent?id=31163

Aut. wg Estr ;  Tyt. nagł.; tyt. właściwy poprzedzony formułą: W Imie Panskie Amen ;  W 1756 r. Maciej Dogiel założył w Wilnie konwikt dla młodzi szlacheckiej (PSB) ;  [5] k., niesygn. ; 4 ;  Estr. XV-XVIII, 15, 272 ;  NKor, 4, 437
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Codex Diplomaticvs Regni Poloniæ Et Magni Dvcatvs Litvaniæ
Dogiel Maciej
http://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication?id=290601&tab=3
Dogiel, Maciej, Codex Diplomaticvs Regni Poloniæ Et Magni Dvcatvs Litvaniæ : In Qvo Pacta, Foedera, Tractatvs Pacis, Mvtvæ Amicitiæ, Svbsidiorvm, Indvciarvm, Commerciorvm Nec Non Conventiones, Pactiones, Concordata, Transactiones, Declarationes, Statvta, Ordinationes, Bvllæ, Decre
    Dogiel, Maciej, Codex Diplomaticvs Regni Poloniæ Et Magni Dvcatvs Litvaniæ : In Quo Pacta, Foedera, Tractatvs Pacis [...] Nec Non Conventiones, Pactiones, Concordata [...] Aliaqve Omnis Generis [...] Monvmenta [...] Exhibentvr. T. 5, In Qvo Vt Vniversæ Livoniæ, Ita Speciatim Cvrla
    Dogiel, Maciej, Codex Diplomaticvs Regni Poloniæ Et Magni Dvcatvs Litvaniæ : In Qvo Pacta, Foedera, Tractatvs Pacis, Mvtvæ Amicitiæ, Svbsidiorvm, Indvciarvm, Commerciorvm Nec Non Conventiones, Pactiones, Concordata, Transactiones, Declarationes, Statvta, Ordinationes, Bvllæ, Decret

 
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Sprawa Pana Dogila z Panem Pacem – 8 lipca 1679
http://www.repcyfr.pl/dlibra/docmetadata?id=2976&dirds=1&tab=1
Temat i słowa kluczowe :    Trybunał Litewski, Trybunał Wielkiego Księstwa Litewskiego, sądownictwo XVIII w.
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Albink

Przypadkowo przeglądałem metryki z parafii Mścibów z 1821r w dekanacie wołkowyskim. Tam w chrztach bodajże 3 razy pojawiło się nazwisko Dagil.
Pozdrawiam
Albin