Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki

Zaczęty przez Andrzej Wawryniuk, Kwiecień 06, 2021, 10:19:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Andrzej Wawryniuk

#30
z

Ata

Szanowny Panie Andrzeju.
trochę mnie dziwią  Pana ostatnie posty - nie wiem z czego wynikające.
Artykuł z Wikipedii przytoczony przeze mnie został jako przykład upowszechnianej błędnej informacji, dotyczącej potomków Ambrożego Kościuszki, której nieprawdziwość została w tym wątku wykazana. Naprawdę nie wiem, gdzie Pan dojrzał traktowanie  przeze mnie Wikipedii jako źródła wiedzy historycznej. To już Pana  mocna nadinterpretacja.
Proszę zwrócić uwagę, że czymś innym, od tego, o czym Pan pisze jest dążenie do tego, aby informacje zawarte w Wikipedii prostować, jeśli są błędne - po to właśnie, aby nie krążyły informacje nieprawdziwe.

z poważaniem
M. Wróblewska
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ

Andrzej Wawryniuk

#32
z


Andrzej Wawryniuk

#33
z

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Gwoli ścisłości Ambroży miał 5 dzieci. Floriana, Wacława, Ludwika, Joannę i Dorotę.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Wawryniuk

#35
z

Andrzej Wawryniuk


Andrzej Wawryniuk

#37
z

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie.

Z tego co pamiętam wtedy ochrzczono 2 braci Seweryna i Heliodora. Jeden był rocznik 1773, drugi 1777. Trzeci Aleksander Erazm rodzi się w tejże parafii w 1785. Faustyn był bratem stryjecznym ojca tegoż Stanisława. Z Józefem i Anną pokrewieństwo było o wiele dalsze, choć zbliżały wspólne interesy, gdyż Stanisław był dzierżawcą Siechniewiczów w tym czasie.

Pozdrawiam Pana serdecznie.

A. Rybalko

Stanisław pojawił się w Mereczowszczyznie w 1760 roku, tak przynajmniej zanotowałam w wysłanych Panu przedwczoraj indeksach. Może był spokrewniony z Teresą Kościuszkówną, która w tymże roku 1760 poślubiła Józefa Topolskiego, administratora Mereczowszczyzny, bo oboje pojawili się w parafii Kosów Poleski mniej więcej w tym samym czasie. Na oko byli to biedniejsi krewni miecznikostwa Kościuszków, w każdym razie nieutytułowani, tylko GD. Nota bene, indeksy ślubów z Kosowa 1752-1769 już są w genetece, zachęcam do obejrzenia.

Andrzej Wawryniuk

#40
z

Andrzej Wawryniuk

#41
z

Rafał Jurowski

Dzień Dobry,

Gratuluję Panu opracowanie tej interesującej książki!

Najbardziej zainteresowało mnie Pana odkrycie dotyczące miejsca przechowywania księgi ochrzczonych z lat 1719 r. - 1752 r. parafii Kosów.
Księga znajduje się w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, zapewne to nie jedna księga, którą można odnaleźć, w nie do końca typowym dla tego rodzaju dokumentów miejscu.

Być może warto byłoby stworzyć osobny wątek dotyczący genealogii rodu Kościuszków?
Może objawi się nam jakiś daleki krewny tych Kościuszków, którego udałoby się połączyć z Tadeuszem ?

Czy znana jest Panu książka  Ewgienija Aniszczenki dotycząca szlachty województwa brzeskiego w XVIII wieku ?

Moi Jurowscy zapewne nic nie mieli wspólnego z Kościuszkami, jednak w niedawno opublikowanej książce "Urzędnicy Wielkiego Księstwa Litewskiego Spisy t. 8 Ziemia brzeska i województwo brzeskie XIV-XVIII"  pojawia się skarbnik Stefan Jurowski (1 XII 1708),
zaraz pod Jurowskim skarbnikiem znajduje się informacja, o Władysławie Kościuszko - 8 V 1709, który był skarbnikowiczem.

Może wiadomo Panu coś o tym Władysławie?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Andrzej Wawryniuk

#43
z

Rafał Jurowski

#44
Dobry wieczór,

Chciałbym doprecyzować.
Ocenić książkę można właściwie po jej głębokim przestudiowaniu i zaznajomieniu się z tematem.
Ja wiedzy dotyczącej rodu Kościuszków nie mam zbyt wielkiej, w zasadzie żadnej, jednak już samo przejrzenie i przeczytanie kilku fragmentów książki, uświadamia mi Pana zaangażowanie.
Nie każdy autor biografii postaci historycznej zadaje sobie trud dotarcia do źródeł, a one na pewno czynią książkę bardziej wartościową.

Na pewno książkę w wolnym czasie będę studiował, wtedy znajdę większą ilość informacji dla mnie interesujących.

Odnośnie rodu Kościuszków to na stronie RGIA znajdują się inwentarze teczek wywodowych

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=232.msg469#msg469

Kościuszko, strona 413

http://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=243.msg512#msg512

Kościuszko, strona 114, 115

Inwentarze te wskazują, że w tym archiwum znajdują się teczki wywodowe rodu Kościuszko oraz Kosciuszko-Wałużynicz z guburerni wołyńskiej, mińskiej oraz mohylewskiej.

Jednak brak teczki z guberni grodzieńskiej, czyżby nikt z Kościuszków tam nie został ? Bliska rodzina Tadeusza Kościuszki, chyba linii nie przedłużyła?

Czy ma Pan podejrzenia, w tych teczkach mogą się znajdować jakieś informacje o liniach bliżej spokrewnionych z Tadeuszem Kościuszką?

Ze znalezisk poniżej wynika, że chyba w teczkach wołyńskich należy szukać tych informacji ?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski