Klemens Eysymont (1774-1848) zgadkowa postać

Zaczęty przez Sławomir Olczyk, Maj 21, 2020, 01:44:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sławomir Olczyk

Droga Alicjo.

Józef Bispink i jego małżonka Teodora z Suchodolskich, władali w tym czasie Massalanami. Jan, marszałek starodubowski był jego bratem.

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Wracając do samego Klemensa, to w roku 1832 był ekonomem w majątku Dywopol w par. Krynki. Wtedy jest wymieniony z żoną Marianną z Uhlikowskich, l. 39, dziećmi Adamem, l. 9, Teofilą, l. 7 oraz Józefem, l. 3. Jemu podaje się lat 49. Podane jest też jego pochodzenie z okolicy Burniewo, gdzie posiada jedną włókę ziemi.
Ta linia posiadała też nieruchomości w Soroczycach, o czym świadczą inne dokumenty jeszcze z XVIII stulecia. Karolin był folwarkiem opodal Soroczyc, a z czasem stał się ich częścią. Tak przynajmniej myślę.

Wczytując się w dokumenty dotyczące Milkowszczyzny Eysymontów, dochodzę do wniosku że to były dosyć marne grunty, a w większości mokradła i ziemia nieorna. Sami komisarze, którzy przyznawali tę ziemię Eysymontom pisali to wprost w 1662 roku.

Klemens był potomkiem Aleksandra Szkulaka, którego bracia są wymienieni w przywileju.

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Wychodzi na to, że Klemens był potomkiem Szczęsnego Eysymonta, woźnego grodzieńskiego, który zostawił testament z 1642. A dokładnie od linii wywodzącej się od Aleksandra jednego z 6 synów wspomnianego. Z tej linii w Rewizyjnej skazce z par. Repla, okolica Burniewo w 1795 mamy 3 domy Józefa, Tomasza oraz Adama. Dwaj pierwsi byli braćmi przyrodnimi po ojcu Ludwiku, zaś trzeci jest synem brata stryjecznego tegoż Ludwika - Władysława.

Dom Jana Eysymonta Szkulaka, należy do linii od innego syna Szczęsnego - Flipa.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Wawryniuk

#33
Szanone Koleżanki i Koledzy,

Przepraszam, że włączam się do dyskusji o Eysymontach. Przeprowadzając kwerendę ksiąg parafialnych brzeskich w poszukiwaniu Kosciuszków, natrafiłem na Joannę Eysymont (rok 1791) - strona w załączniku. Link do aktu - https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-Z72D-W?i=519&cat=1652220

Może to ktoś z rodu Koleżeństwa.

Pozdrawiam noworocznie.

Sławomir Olczyk

Szanowny Panie.

To Jan Eysymont, który jest w tym akcie ojcem chrzestnym dziecka.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Wawryniuk

Ok. Jan, ale Eysymont. I taki sygnał chciałem w dobrej wierze przekazać.

Pozdrawiam noworocznie.