Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki

Zaczęty przez Andrzej Wawryniuk, Kwiecień 06, 2021, 10:19:00 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrzej Wawryniuk

Z

A. Rybalko

Książkę pana profesora Wawryniuka czytam właśnie z dużym zainteresowaniem. Akcja toczy się, jeżeli chodzi o tereny współczesnej Białorusi, w trójkącie między Brześciem, Kobryniem i Kamieńcem Litewskim, gdzie leżały dziedziczne dobra rodu Kościuszków Siechnowicze. Pasjonujące pytanie: gdzie urodził się Tadeusz Kościuszko? W Siechnowiczach czy w Mereczowszczyznie?  Czy odpowiedzią jest metryka w księdze parafii Kosów Poleski? Folwark Mereczowszczyna leży nieopodal Kosowa. Rzut oka na mapę daje pojęcie o całkiem pokaźnej odległości między Siechnowiczami a Kosowem. Zachęcam do zapoznania się z tokiem myśli Autora i jego argumentacją.

Od siebie zaznaczam, że sprawa wydaje mi się jeszcze wcale nie przesądzona... 

Andrzej Wawryniuk

#2
z

Andrzej Wawryniuk

#3
z

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Warto zwrócić też uwagę na akta z parafii Zbirogi.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Wawryniuk

#5
z

A. Rybalko

Drogi Sławku,

to genialna podpowiedź z Twojej strony! Zajrzałam - i jest!...
Oto metryka zgonu matki Tadeusza Kościuszki, Tekli Kościuszkowej, pogrzebionej 4 marca 1768 roku, lat 60:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9M-YW25-X?i=936&cat=833698
Brak innych danych.

Andrzej Wawryniuk

#7
z

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Na Zbirogi trafiłem szczęśliwym przypadkiem kiedy szukałem informacji o Eysymontach brzeskich.

Karol Kościuszko, s. Jerzego (zm. 1691), a brat Kazimierza, był ożeniony z Anną Aleksandrówną Eysymontówną, komorniczanką brzeską. Zmarł najpóźniej u samego początku 1695, gdyż Anna 12.02.1695 poślubiła w Zbirogach Adama Januszkiewicza, oboźnego wiłkomirskiego, towarzysza jazdy Sapiehy, podskarbiego litewskiego.

Tak na marginesie. Warto przejrzeć cały dekanat brzeski, gdyż tam zachowały się istne perełki.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Wawryniuk

#9
z

Andrzej Wawryniuk

#10
z

Andrzej Wawryniuk

#11
z

Andrzej Wawryniuk

#12
z

Andrzej Wawryniuk

1720 r. chrzest Dominika Kościuszki - jest metryka. Akt nr 85.

A.W.

Andrzej Wawryniuk

#14
z