Archiwum Tyzenhauzów

Zaczęty przez Andrzej Wawryniuk, Kwiecień 30, 2021, 09:24:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Andrzej Wawryniuk

Opis z oryginału:

Archiwum zawiera akta rodzinne, osobiste i dotyczące nadania dóbr, akta majątkowo-administracyjno-gospodarcze (zwłaszcza ekonomii grodzieńskiej w tym akta monufaktur i teatru w Grodnie), przywileje rodowe, działy spadkowe, dokumenty rodu Tyzenhauzów z Inflant (z gałęzi Berson, Kaltzenau, Wethal i in. oraz niektórych rodów spokrewnionych, jak Effernowie, Korffowie). Znajduja się tu akta dóbr Tyzenhauzów m.in.: Postawy, Wiżuny, Kroszty, w tym papiery różnych rodzajów związane z tymi dobrami i akta majątkowo-gospodarcze dóbr Dubrowlany z okresu należenia do Roskich (XVI w.), Stabrowskich (XVII w.), Abramowiczów (XVIII w.) i Gunterów (XIX w.)Korespondencja różnych Tyzenhauzów, zwłaszcza Benedykta starosty wiłkomirskiego i Antoniego podskarbiego nadwornego litewskiego. Są tu także akta o charakterze publicznym, zwłaszcza do spraw inflanckich w XVI-XVIII w.Archiwum składa się z nastepujących części: Dokumenty pergaminowe; Akta majatkowo-gospodarcze dóbr Tyzenhauzów; Archiwum Dubrowlańskie; Archiwum Antoniego Tyzenhauza podskarbiego nadwornego litewskiego; Akta rodzinne i osobiste Tyzenhauzów; Korespondencja Tyzenhauzów; Akta z kolekcji Tyzenhauzów i Sumariusze.

Dzieje twórcy:

Archiwum jednej z linii Tyzenhauzów (zawiera m.in. Akta związane z Antonim podskarbim nadwornym litewskim, Benedyktem starostą wiłkomirskim, z gałęzią Inflancką).

Daty skrajne:

1254, 1269, 1361-1874.

Skanów: 11972

Link - https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/zespol/-/zespol/125119

Warto też poszukać i w tym zbiorze:

Antoni Tyzenhauz, rozmaite papiery alfabetycznie ułożone

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/17871301

a także: Spory z Tyzenhauzami o najazd na dobra Soleczniki i zagarnięcie ruchomości przez Michała Tyzenhauza, drugiego męża matki

Link: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/13460811

A.W.