Powitanie

Zaczęty przez Wojciech Matuszewicz, Luty 10, 2022, 05:58:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Wojciech Matuszewicz

Witam wszystkich serdecznie,
Chciałbym się przywitać i opowiedzieć kilka słów o obszarach moich zainteresowań. Genealogią i historią regionalną zajmuję się od 2012 roku.
Obecnie prowadzę poszukiwania w dwóch kierunkach:


  • pierwszy związany jest ze szlachecką linią Matuszewiczów (vel Matusewicz), herbu Łabędź oraz z rodzinami z nimi powiązanymi. Posiadam sporo informacji o tej rodzinie. Jestem również w kontakcie z kilkoma potomkami z różnych linii. W chwili obecnej próbuję ustalić połączenie Matuszewiczów z Wołyncewiczami - okolice Wojnówki i Siemiatycz. Dwie córki Józefa Wołyncewicza wyszły za mąż za dwóch Matuszewiczów; Helena za Władysława Matuszewicza oraz Maria za nieznanego mi z imienia Matuszewicza. Linia pochodząca od Władysława Matuszewicza jest ściśle powiązana z rodziną Glogerów, gdyż syn Władysława, Jerzy wziął za żonę Irenę z domu Gloger, której dziadkiem był znany autor encyklopedii staropolskiej Zygmunt. Próbuję ustalić rodziców Władysława i tożsamość drugiego Matuszewicza i jego rodziców (żona Maria).

  • drugi kierunek poszukiwań związany jest z linią smoleńsko-kobryńską rodziny Sułkowskich, herbu Sulima. Jak na razie nie udało mi się powiązać tej linii z linią książęcą Sułkowskich, herbu Sulima. Losy rodziny Sułkowskich są również powiązana z rodziną Matuszewiczów poprzez liczne małżeństwa. Obecnie skupiam się na linii związanej z Apolinarym Sułkowskim, który w roku 1770 wziął ślub z Zofią Bęklewską w Bielinie w parafii Braszewickiej. Początkowo nazywany był rotmistrzem starodubowskim, potem miecznikiem płockim (?). Osiadł w Klonkach w parafii Janów. Jego ojcem był Wojciech z Sułkowa Borowego w woj.płockim, dziadek Tomasz. Miał brata Antoniego kanonika gracjalnego, warszawskiego, który był później proboszczem w parafii Braszewickiej. Razem z bratem Antonim - nobilitacja sekretna w roku 1778. Oprócz Zofii Bęklęwskiej, miał co najmniej dwie inne żony: Mariannę Elżbietę Orda oraz Zuzannę. Cześć z rodziny przeniosła się z Klonek do Kamienia Królewskiego. Potomkowie Apolinarego występowali również w  Janopolu, Helenowie, Hubin-Nowosiele, Lubinie oraz w miejscowościach Pohost Zarzeczny i Tulatycze. Rodziny spokrewnione: Bęklewski, Brozio, Czarnecki, Jaxa-Kwiatkowski, Kraszewski, Korsak, Laskowski, Mickiewicz,   Orzeszko, Orda, Onichimowski,   Parniewski, Pierzchalski, Płotnicki, Śnieżko, Wołków, Wysłouch.

Zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam,
Wojciech Matuszewicz

Rafał Jurowski

#1
Dziękuję za wpis i również serdecznie witam na forum!


Jedyne co mogę tutaj dodać, to że żoną jednego Jurowskiego, konkrewnie Seweryna syna Michała była Melania Wołyncewicz córka Józefa właśnie z tej Wojnówki

https://www.wolasewicz.com/drzewo/index_wolyncewicz.htm