Ród Bohatyrewiczów (Bohatyrowiczów) - Богатыревич, Богатырович

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Październik 14, 2015, 09:47:18 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tadeusz

Panie Jerzy. Dziękuję za zmobilizowanie do korekty.
Mea maxima culpa.
Nie Berdowszczyzna ale Rakowszczyzna:
Parafia Jałówka.
Wieś Rakowszczyzna.
1. Stanislaw Bohatyrewicz i jego zona Magdalena  w roku 1801  mieszkali we wsi Rakowszczyzna. Tu urodził się ich syn Jan.
1.1. Jan Bohatyrewicz s. Stanislawa i Magdaleny ur. 29 grudnia 1801 roku we wsi Rakowszczyzna. I wtyn dniu został ochrzczony. Kumami byli Franciszek Skotnicki i Marianna Jaskołdowa.
Pozdrawiam
Tadeusz.

Tadeusz

Z informacji dotyczącej Anzelma Eysymonta, zamieszczonej przez pana P.P.Cyplę. wynika że w Bylczycach, w XVIII wieku mieszkało mażeństwo Marcina Bylczyńskiego i Marianny Bohatyrewicz. W roku 1768 urodził się im syn Jan. Przypuszczam, że Marianna Bohatyrewicz była Córką lub siostrą Benedykta Bohatyrewicza, który w roku 1765 na popisie wojska w Grodnie pisał się jako z okolicy Cydziki i Bylczyce. W późniejszych dokumentach ten Benedykt już nie występuje. Może ta Marianna jest spokrewniona z Bohatyrewiczami mieszkającymi w okolicy Żuki?
Pozdrawiam
Tadeusz.


Tadeusz

Niestety, dotychczas nie udało mi się natrafić na trop wskazujący na pochodzenie tego Stanisława Bohatyrowicza ani jego ojca Anzelma. Nie wiem jak się on znalazł w Bobrujsku? O jego istnieniu dotychczas nie wiedziałem.
Pozdrawiam.
Tadeusz

Ala2


Tadeusz

W AWAKU jest dokument z którego wynika, iż w roku 1540 dwaj Bohatyrewicze - Onisim i Szmojło byli świadkami dla Szczęsnego - chyba dzierżawcy Żorosławek - w jego sporze z chlopami Miniewiczami o świadczenie prac..
Niestety nic więcej o nich nie wiadomo. Ale można wnioskować, że nie byli wyznawcami Islamy, gdyż nie mogliby być świadkami.
Nie wiadomo też skąd oni znaleźli się we włości kotrzańskiej - do której należała Żoroslawko? Czy byli ziemianami czy jedynie ludźmi "tiahłymi" czyli wykonującymi pracę ciągłą a więc - słuszkami - a stąd już bardzo blisko do uzyskania statusu bojara. Może ktoś dysponuje obszerniejszą wiedzą na ten temat. Przypuszczam, że byli wyznawcami prawosławia a ich potomkowie mieszkali w Kotrze i dali początek Bohatyrewiczom rozrodzonym w powiecie Grodzieńskim w tym i założycielom okolicy Bohatyrewicze.

Tadeusz.

Idalia

Dobry wieczór.
Teodor Bohatyrewicz jest moim pradziadkiem.
Posiadam konto na MyHeritage gdzie jest zamieszczone moje drzewo genealogiczne.
Czy byłby Pan chętny wymienić się informacjami na temat naszych krewnych.
Serdecznie pozdrawiam
Idalia

Tadeusz

Witaj Idalio.
Jesteś potomkiem Teodora Bohatyrewicza z drugiego małżeństwa.
Posiadam ogólną wiedzę o dzieciach z tego małżeństwa i o niektórych dalszych potomkach.
Możemy wymienić się posiadanymi informacjami.

Pozdrawiam
Tadeusz.

Tadeusz

Dnia 16 lutego 1802 roku, w kościele w Łunnej zawarli ślub Mateusz Bohatyrewicz i Katarzyna Domont. Nie wiadomo skąd pochodził Mateusz. Czy może to ten Mateusz, który pod koniec XVIII wieku  mieszkał w Żukach i częściowo w Kotrze? To byłoby jego kolejne Małżeństwo. Brak danych o urodzonych z tego małżeństwa dzieciach. Brak też danych o zgonach Mateusza i jego żony. Może ktoś dysponuje  dokładniejszymi danymi o tym Mateuszu? W Żukach , w XIX wieku mieszkał Piotr Bohatyrewicz s. Mateusza a w okolicy Jurewicze mieszkał Stefan Bohatyrewicz - brat Piotra - syn Mateusza.
Tadeusz

Ala2

https://www.epaveldas.lt/preview?id=1041%2F1%2F16      M   akt 1
Balbieriškio RKB santuokos metrikų knyga
Balbieriškio Švč. Mergelės Marijos Rožančiaus Romos katalikų bažnyčia (Ecclesia Parochialis Sanctissimi Rozarii Beatissimae Mariae Virginis Barbierzyszkensi)         1894-1915 m.

Ala2

https://www.epaveldas.lt/preview?id=1340%2F1%2F11
Pabiržės RKB santuokos metrikų knyga
Pabiržės Švč. Trejybės Romos katalikų bažnyčia (Ecclesia Romana Catholica Sanctissimae Trinitatis Podbirzensis)  1891-1908 m.

1892 M  akt 1  Bohatyrewicz skan 8

Gordian

Witam
Dotarłem do swoich starych wypisów z archiwum archidiecezjanego w Białymstoku.
Dekanat Grodno, rok 1904, karta 115 - metryki chrztów w parafii przy kościele pobernardyńskim.
LP. 81   19.07.1904 chrzest / 08.07.1904 narodziny Wiktora syna sztabskapitana Pietrozawodzkiego pułku Bronisława Kazimirowicza Bohatyrewicza i Heleny Wilhelmowny Kazimierowny z domu Pokubiatko.
Sw. Wiktor Pokubiatko i Pelagia Pokubiatko wdowa.

Pozdrawiam
Gordian

Tadeusz

Dziękuję panie Jerzy za informację. Uważam, że nazwisko żony generala to Pokubiatto a nie pokubiatko.
   
Zastanawiam się wciąż nad gniazdem rodowym Bohatyrewiczów. Według mnie nie była to okolica Bohatyrewicze, a legendarny grób Jana i Cecylii to nie jest grób Bohatyrewiczów. Moja argumentacja jest następująca: W rodzinach katolickich istniał niepisany zwyczaj nadawania imion dzieciom po ojcu, dziadku lub po matce, babce i tak dalej.
I ten sposób, w kolejnych pokoleniach, pewne imiona w rodzinach się powtarzały. A takiego imienia nie znalazłem wśród mieszkańców okolicy Bohatyrewicze w  aktach metrykalnych XIX wieku. Z tego wniosek: to nie jest "grób" praszczurów Bohatyrewiczów  ją ale być może kogoś z Hladowiczów, którzy byli właścicielami gruntów Minewicze w roku 1560. Ten rzekomy grób jest na gruntach Miniewiczów a nie Bohatyrewiczów.

Albink

Zabłąkany Bohatyrewicz. W parafii Dąbrowa /dekanat sokólski/ trafiłem na chrzest Feliksy Bohatyrewicz c. Feliksa i Marianny Kowalewskiej w 1898 roku, w miejscowości Jałówka. Wcześniej i później takie nazwisko w tej parafii się nie pojawiało.
Pozdrawiam
Albin

Tadeusz

Dziękuję Panie Albinie odnotowałem już istnienie tego Feliksa. Wcześniej miałem sygnały o istnieniu Bohatyrewiczów w parafii Jałówka. Ponoć na cmentarzu w Jałówce są jakieś groby Bohatyrewiczów.
Pozdrawiam.
Tadeusz.