Kraśniccy herbu Boże Zdarz

Zaczęty przez Maryna S, Styczeń 21, 2023, 06:26:16 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Maryna S

Cytat: Gordian w Grudzień 10, 2019, 07:24:46 PMJa Eugeniusza Cydzika ur. 1921-12-26 w Misiewiczach mam odnotowanego jako Eugeniusza=Stanisława. Poniżej notka o nim z strony o ofiarach terroru stalinowskiego:
Цидик Евгений Брониславович
Родился в 1922 г., Гродненская обл., Берестовицкий р-н, д. Мисевичи; поляк; из крестьян. Проживал: Дело: Гродненская, Дело: Берестовицкий, нелегальное положение. Дело: д. Мисевичи.
Приговорен: ВТ в/НКВД Гроднен.области 25 октября 1945 г., обв.: 63-1 УК БССР, с санкцией ст. 2 Указа от 19.04.43.
Приговор: 15 лет каторжных работ, 5 лет поражения в правах
Источник: База данных "Польские заключенные воркутинских лагерей"


Eugeniusz Cydzik pochodził z linii od Jana Cydzika - ojca dla Jakuba Cydzika (*1693), dziada dla Sebastiana Cydzika (*1712). Synowie Sebastiana: Jerzy i Jan odnotowani są w Reviznej Skazce w 1795 roku w Misiewiczach w domach nr 3 i 4.
Jerzy syn Sebastiana Cydzik (ur. ok. 1755r.) miał syna Jerzego=Rajmunda ur. 1797-08-30 w Misiewiczach z żony Anny. Wcześniejsze jego dzieci (córki Salomea i Helena) są zapisane z żony Krystyny z Jodkowskich. Tych niezgodności nie udało mi się wyjaśnić.
Jerzy=Rajmund zm w Misiewiczach 1838-01-28. Pozostawił żonę Teresę z Jodkowskich oraz 3 synów: Jerzy, Ignacy i Antoni
Jerzy Cydzik syn Jerzego=Rajmunda zm. w Misiewiczach 1891-10-14. mając 72 lata. Zapisano go jako syna Jerzego, wdowca. Jerzy pozostawił synów: Adama, Feliksa, Juliana, Ryszarda oraz córki: Józefę i Franciszkę.
Wspomniany powyżej Adam Cydzik ur. 1843-03-13 to jak wspomniał Ludwik dziad Eugeniusza Cydzika.

Na koniec dodam że są to moi krewni ... poprzez Siemaszków z okolicy Siemaszki 
Dziad Eugeniusza - Klemens Kraśnicki (ur. 1851-06-04 w Misiewiczach a zm. w 1935 roku - nagrobek zachowany na cm. w WE) był świadkiem na ślubie moich pradziadków Jana Steckiewicza i Michaliny=Filomeny Steckiewiczówny dn. 1877-06-26 w kościele w WE. Sam Klemens dn. 1883-06-19 w kościele w Kwasówce wziął ślub z Felicją Steckiewicz 20 l. panną z okolicy Stecki córka Antoniego Steckiewicza i Marianny z Piwońskich.
Klemens Kraśnicki był synem Apolinarego Kraśnickiego i Honoraty ze Strzałkowskich. Zaś Apolinary Kraśnicki to syn Alojzego Kraśnickiego i Ewy z Siemaszków. Ewa Siemaszkówna to siostra rodzona mego 4xpradziada Apolinarego Siemaszki.
Tak więc Eugeniusza Cydzika mogę określić jako mego 5-rodnego wuja.

Pozdrawiam
Gordian

Dzień dobry,

Tutaj Pan piszę o Klemensie Kraśnickim z Misiewicz. To mój pra- pra- pradziadek przez jego syna Antoniego. Czy może pan podzielić sie dokładną informacją odkąd Pan wie że
1) Klemens dn. 1883-06-19 w kościele w Kwasówce wziął ślub z Felicją Steckiewicz 20 l. panną z okolicy Stecki córka Antoniego Steckiewicza i Marianny z Piwońskich.
2) Klemens Kraśnicki był synem Apolinarego Kraśnickiego i Honoraty ze Strzałkowskich
Dopiero zaczynam poznawać moich przodków  :)

Sławomir Olczyk

#1
Szanowna Pani.

Akta są dostępne w Archiwum Archidiecezjalnym w Białymstoku.

Pozdrawiam serdecznie.

Sławomir Olczyk

#2
Szanowni Państwo.

Wydaje się niewątpliwe, że ta linia Kraśnickich, wywodzi się od Bartłomieja, którego syn Antoni był ochrzczony w parafii Wielkie Ejsymonty w 1705. W tym czasie posiadali dobra Kraśnica alias Jermolicze.

Pozdrawiam serdecznie.

Maryna S

#3
Niesamowicie, aż 1705 rok!

Dziękuje Panu bardzo :)  Patrzyłem w indeksowanych metrykach na genealodzy.pl/ Chociaż jest tam wiele zwiestek z tamtych czasów nie było Apolinarego. Myślałem że to wszystko co zachowało się. Okazuje się że jeszcze wiele informacji do ogarnięcia. To wzrusza.

Z poważaniem

Rafał Jurowski

#4
Może zechciałaby Pani stworzyć osobny wątek dotyczący rodu Kraśnickich ?
W tym miejscu https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?board=3.0

Pewnie zainteresuje więcej osób.



Cytat: Maryna S w Styczeń 24, 2023, 11:29:40 AMNiesamowicie, aż 1705 rok!

Dziękuje Panu bardzo :)  Patrzyłem w indeksowanych metrykach na genealodzy.pl/ Chociaż jest tam wiele zwiestek z tamtych czasów nie było Apolinarego. Myślałem że to wszystko co zachowało się. Okazuje się że jeszcze wiele informacji do ogarnięcia. To wzrusza.

Z poważaniem

Sławomir Olczyk

#5
Szanowna Pani.

Księgi, z których były robione najstarsze indeksy, to są wypisy z ksiąg oryginalnych, i są mocno niepełne. Wydaje się, że dopiero tym od roku 1827 można zaufać w tej mierze. Po prostu nie ma lepszego źródła niż księga oryginalna. A te najstarsze zostały przekazane w końcu lat 30. XIX stulecia władzom zwierzchnim. Co się z nimi stało nie wiadomo. Wiemy, że były prowadzone od roku 1662. To, że mamy więcej informacji wynika stąd, że trafiły nam w ręce zdjęcia całego rękopisu Żurnałów ks. Michała Siezieniewskiego z lat 1833-1841 (coś na kształt brudnopisu - jest tam tzw. mydło i powidło), gdzie między innymi wynotowywał stare metryki, które przygotowywał dla szlachty do wywodów.

Pozdrawiam serdecznie.


Gordian

#6
Witam
Zgłaszam się do odpowiedzi. Od kiedy wiem to co napisałem o Kraśnickich nie powiem nie pamiętam ale już dość długo. Zwłaszcza że już nie grzebię w archiwach.
Kraśniccy to b. ciekawy ród - powiązany z Jagiellonami - tak, tak.
Często tu piszemy o szlachcie okolicznej znad świsłoczy że miała takie to a takie herby. Jednak jak grzebałem w LPAHu w Wilnie to w źródłach XVIII wiecznych na nic takiego nie trafiałem z wyjątkiem właśnie Kraśnickich. U nich przy nazwisku pojawia się przydomek (bo nie wiem jak to nazwać): Zdarbożec pochodzący od nazwy herbu Boże Zdarz. Inna nazwa tego herbu to Pogonia.
Kraśniccy według mojej wiedzy zaczęli się od Jarmoły Andrejewicza zwanego później Jarmoła Andrejewiczem Kraśnickim.
Jarmoła był zięciem Waśki Obruśnego. Sam Waśka miał tylko 2 córki tak więc jego całkiem spory majątek przypadł potem zapewne w sporej części Jarmole.
O Waśce najlepiej poczytać u Andrzeja Rachuby w jego wstępie do Pamiętników Poczobuta. Wydano to w roku 1987 w serii: ,,Pamiętniki z Czasów Trylogii"
Waśka Obruśny był bodaj wnukiem łaziebnego króla Kazimierza Jagiellończyka. Niestety nie mam tej książki pod ręką.
Waśka poza majętnością Kraśnica miał też majętność Pławskie w powiecie Słonimskim. Jak przypuszczam w spadku trafiło to do Jarmoły.
To że obok Kraśnika w par. Wlk. Eysy. jest wieś Jarmolicze nie jest moim zdaniem przypadkiem. Podobnie koło Pławskiego w parafii Łukonica jest miejscowość Jarmołowszczyzna. Pławscy moim zdaniem to odgałęzienie Kraśnickich.
Trochę o tym napisałem w wątku: Wywód kilku gałęzi rodu Poczobut-Odlanicki do wspólnego przodka

Pozdrawiam
Gordian

Sławomir Olczyk

#7
Szanowni Państwo.

Ten Jarmoła Andrzejewicz występuje w Księdze Sądowej Grodzieńskiej w 1541 i jest obruśnym hospodarskim. Z indeksów ksiąg ziemskich grodzieńskich, z 1595 i 1607, wiadomo, że miał synów Olechna, Wasyla i Harasima (x1. Katarzyna Makarewiczówna x2. Zofia Adamówna Snarska, która po jego śmierci poślubiła Timofieja Bohdanowicza Czeszejkę). Z nich Olechno, miał córki Bohdanę i Rainę oraz synów Hrehorego, Iwana, Krzysztofa, Marcina (Marcjana), Jana i Mikołaja. Hrehory z małżeństwa z Heleną Piotrówną Czesznicką miał syna Jakuba. Co ciekawe ci Kraśniccy już w początku XVII stulecia pisali się Zdarbożec Kraśnickimi.

Pozdrawiam serdecznie.

Rafał Jurowski

Pozwoliłem sobie na zmianę tematu tego wątku oraz wydzielenie go z wątku "Jacek oraz Napoleon Cydzikowie" https://forum.rodygrodzienskie.pl/index.php?topic=987.msg3998#msg3998%20
Tak chyba będzie lepiej :)

A.Markiewicz

#9
Krzysztof,Jakub, Marcin Zdarbożec Kraśniccy
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

A.Markiewicz

Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

Sławomir Olczyk

Cytat: Sławomir Olczyk w Styczeń 30, 2023, 09:16:05 AMSzanowni Państwo.

Ten Jarmoła Andrzejewicz występuje w Księdze Sądowej Grodzieńskiej w 1541 i jest obruśnym hospodarskim. Z indeksów ksiąg ziemskich grodzieńskich, z 1595 i 1607, wiadomo, że miał synów Olechna, Wasyla i Harasima (x1. Katarzyna Makarewiczówna x2. Zofia Adamówna Snarska, która po jego śmierci poślubiła Timofieja Bohdanowicza Czeszejkę). Z nich Olechno, miał córki Bohdanę i Rainę oraz synów Hrehorego, Iwana, Krzysztofa, Marcina (Marcjana), Jana i Mikołaja. Hrehory z małżeństwa z Heleną Piotrówną Czesznicką miał syna Jakuba. Co ciekawe ci Kraśniccy już w początku XVII stulecia pisali się Zdarbożec Kraśnickimi.

Pozdrawiam serdecznie.

Szanowni Państwo.

Jako uzupełnienie dzieci Jarmoły przytaczam opis sprawy z Księgi Ziemskiej z 1583-1584:

Poz. 142. Sądowy wyrok z 7.10.1584 po skardze sióstr Hanny, Nastazji, Zofii i Polonii Kraśnickich, i ich mężów Adama Tumaszewicza Eisimonta, Hrehorego Szczęsnowicza Hałasowicza, Kaspara Mikołajewicza Tołoczki, sędziego grodzkiego grodzieńskiego  i Daniła Janowicza Doszyca, na braci Harasima, Olechna i Wasyla Kraśnickich, za odmowę podziału spadku w dobrach Kraśnicy na rzece Świsłocz. k. 530-535.

Pozdrawiam serdecznie.