Awdziejczyk i Fiedorowicz z miejscowości Repla (Wołkowysk/Grodno)

Zaczęty przez dziamulek, Luty 02, 2022, 07:05:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

dziamulek

Dzień dobry! Poszukuję informacji dotyczących moich przodków. Moja babcia Jadwiga Jakubowska (z domu Awdziejczyk) ur. 25.07.1930 w miejscowości Repla (wołkowysk)(siostra Władysława Awdziejczyk 1937, brat Wojciech 1930 zginął tragicznie na słupie energetycznym ok.1948 w Sulęcinie - tam trafili z Repli). Rodzice Jadwigi to: Ludwik Awdziejczyk ur. 1891 w miejscowosci Repla (zawód garbarz) syn Antoniego Awdziejczyka oraz Malwina Awdziejczyk (z domu Fiedorowicz) córka Jakóba (chyba takie imię bo ciężko rozczytać z dokumentów jakie mi zostały). Malwina miała kuzynów: Stanisław i Edward Fiedorowicz.

A. Rybalko

Witam serdecznie,

jeżeli chodzi o Awdziejczyków, to sytuacja jest nieco niekorzystna. W spisie parafialnym Repli z roku 1909 Ludwik został wymieniony jako głowa rodziny, a miał dopiero 9 lat. Rodzice już nie żyli i nie można tu wyczytać imienia dziadka Ludwika.

W parafii w 1909 były tylko dwie rodziny Audziejczyków / Awdziejczyków, obie zamieszkałe w Małafiejowcach (2 km od Repli), musiały być ze sobą spokrewnione. Wklejam wszystkie dane, bo może się przydadzą w dalszych poszukiwaniach. Mamy w tej parafii dość dużą lukę w istniejących zasobach metrykalnych (1864-1922), którą tylko czasem udaje się "przeskoczyć" przy pomocy spisu 1909.

Małachwiejowce   Audziejczyk      Kazimierz   Józef   34   
   Audziejczyk   Każecka   Maria      35   żona
   Audziejczyk      Józef   Kazimierz   6   syn
   Audziejczyk      Fabian   Kazimierz   2   syn
   Audziejczyk      Adela   Kazimierz   12   córka
   Audziejczyk      Maria   Kazimierz   9   córka
   Audziejczyk      Wojciech   Józef   14   brat Kazimierza
   Audziejczyk      Maria      20   siostra Kazimierza

Małachwiejowce   Audziejczyk      Ludwik   Antoni   9   
   Audziejczyk      Antoni   Antoni   7   brat Ludwika
   Audziejczyk      Anastazja   Antoni   16   siostra Ludwika



Daleko lepiej wygląda sytuacja z Fiedorowiczami. Wszystkie rodziny w parafii mieszkały wyłącznie we wsi Nowosiółki, też były zapewne ze sobą spokrewnione. W jednej z nich jest siedmioletnia Malwina, córka Jakuba. Z uwagi na to, że jej ojciec został odnotowany i zaopatrzony w imię ojca, można zapewne odbudować tę linię aż do roku 1797, zapraszam do indeksów z Repli w genetece.

Nowosiołki   Fiedorowicz      Piotr   Józef   52   
   Fiedorowicz      Jadwiga   Piotr   16   córka

Nowosiołki   Fiedorowicz      Jakub   Józef   43   
   Fiedorowicz   Wasilniaczyk   Anastazja      38   żona
   Fiedorowicz      Sebastian   Jakub   14   syn
   Fiedorowicz      Wojciech   Jakub   9   syn
   Fiedorowicz      Władysław   Jakub   3   syn
   Fiedorowicz      Malwina   Jakub   7   córka

Nowosiołki   Fiedorowicz      Antoni   Józef   39   
   Fiedorowicz   Jagnieszko   Magdalena      33   żona
   Fiedorowicz      Stanisław   Antoni   8   syn
   Fiedorowicz      Wiktor   Antoni   5   syn
   Fiedorowicz      Zofia   Antoni   2   córka

Nowosiołki   Fiedorowicz      Adam   Józef   45   
   Fiedorowicz      Izydor   Adam   18   syn
   Fiedorowicz      Józef   Adam   5   syn
   Fiedorowicz      Aleksandra   Adam   16   córka
   Fiedorowicz      Ludwika   Adam   14   córka

Nowosiołki   Fiedorowicz      Stefan   Mateusz   55   
   Fiedorowicz   Myśluk   Maria      50   żona
   Fiedorowicz      Wojciech   Stefan   11   syn
   Fiedorowicz      Adela   Stefan   20   córka

Nowosiołki 2   Fiedorowicz   Kochańska   Ludwika      28   wdowa
   Fiedorowicz      Bronisława      2   córka
   Fiedorowicz      Agata   Mateusz   20   
   Fiedorowicz      Malwina   Mateusz   17   siostra
   Fiedorowicz      Ewa   Mateusz   15   siostra
   Fiedorowicz   Jeremicz   Anna      52   matka

dziamulek

Dzień dobry!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Po konsultacjach rodzinnych jesteśmy przekonani, że właśnie o te osoby chodziło.  Jednak jak Pan świetnie zauważył, Ludwik Awdziejczyk nie mógł być głową rodziny w wieku 9 lat. W 1909 miał on już 18 lat, gdyż urodził się w 1891roku.
Dodatkową informację jaką wynalazłam to w maju 1936 Ludwik Awdziejczyk kupił od Bohdana Zalutyńskiego działkę ziemi folwarku Repla - część dóbr ziemskich Duchowlany (na planie parcelacyjnym oznaczono NR4 ok 500m2), gmina Tereszki.
Będę dalej drążyć temat :-)

A. Rybalko

Witam serdecznie,

"głową rodziny" czyli wymienionym w spisie jako pierwszy bywał w tym czasie mężczyzna albo dziecko płci męskiej, więc wcale mnie ten wiek nie zdziwił. Inna sprawa, że spisy nie zawsze podawały prawdziwy wiek, bywały bowiem sporządzane nie co roku i często przepisywane ze starych spisów. Ten nieprawdziwy wiek dotyczył raczej dorosłych, bo w końcu wszystko jedno, czy ktoś ma 42 czy 47 lat. Wiek dzieci mógł odbiegać od prawdziwego o parę lat, ale żeby o 9 lat - z tym się nie spotkałam.

Wiek Ludwika raczej nie odbiegał od prawdy, chyba że uznamy oba spisy za sfałszowane. Istnieje jeszcze jeden późniejszy spis parafialny z Repli z roku 1926, we wsi Małafiejowce mieszkają Ludwik Audziejczyk syn Antoniego 26 lat i jego żona Malwina z d. Fiedorowicz 23 lata.

Czyli zgodnie z oboma spisami Ludwik urodził się około 1900, plus minus 1 rok. Raczej minus niż plus.




wkublicki

Cytat: dziamulek w Luty 07, 2022, 01:32:02 PM
Dzień dobry!
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Po konsultacjach rodzinnych jesteśmy przekonani, że właśnie o te osoby chodziło.  Jednak jak Pan świetnie zauważył, Ludwik Awdziejczyk nie mógł być głową rodziny w wieku 9 lat. W 1909 miał on już 18 lat, gdyż urodził się w 1891roku.
Dodatkową informację jaką wynalazłam to w maju 1936 Ludwik Awdziejczyk kupił od Bohdana Zalutyńskiego działkę ziemi folwarku Repla - część dóbr ziemskich Duchowlany (na planie parcelacyjnym oznaczono NR4 ok 500m2), gmina Tereszki.
Będę dalej drążyć temat :-)
Dzień dobry,
chyba nasi  przodkowie  byli  "sąsiadami"   bo mój  dziadek Adolf Kublicki także  brał udział w tej parcelacji  folwarku Zalutyńskiego.  Pisze Pani o planie parcelacyjnym, czy  to znaczy, że  dysponuje Pani takim dokumentem?  Czy  na tym dokumencie  jest tylko  działka  Ludwika Audziejczyka? Może są tam  także dane innych  nabywców? Mam nieśmiałą nadzieję, że może jest tam także  działka mojego  dziadka?
Serdecznie pozdrawiam
Włodzimierz Kublicki
P.S. W latach szkolnych  miałem kolegę  Romka Fiedorowicza którego  rodzice pochodzili chyba z Nowosiółek.

dziamulek

Dzień dobry!
Niestety nie posiadam planu parcelacyjnego, bardzo mi przykro. Mam tylko umowę przyrzeczenia kupna-sprzedaży działki, tam jest podany numer. Wiem też (z tej umowy), iż działka Ludwika była obok młyna parowego.
Ponieważ ja dopiero rozpoczynam poszukiwania, będę szukała wszystkich możliwych i istotnych informacji. Gdybym się do czegoś "dogrzebała" to dam znać :-)
Ciekawa jestem czy Roman Fiedorowicz to ktoś z mojej rodziny...? Też się temu przyjrzę :-)
Pozdrawiam i dziękuję za informacje,
Magda Daszkiewicz

dziamulek

@A.Rybalko
Dzień dobry. Co do wieku Ludwika Awdziejczyka, rok urodzenia 1891 mam podany na arkuszu ewakuacyjnym z 16 kwietnia 1946r. Taką informację otrzymałam też od swojego taty a on od swojej mamy. Czy możliwe było podanie nieprawdziwych informacji podczas ewakuacji lub podczas spisu? czy są może jeszcze jakieś spisy w których ssą informacje na temat rodziny?
Pozdrawiam,
Magda Daszkiewicz

A. Rybalko

Innych spisów z XX wieku nie znam. Ale skoro dane z obu spisów się zgadzają, to wierzyłabym spisom, a nie ustnym przekazom. Przypuszczam, że można odszukać metrykę ślubu Ludwika i Malwiny, powinna być w Archiwum w Białymstoku, bo tam są metryki 1922-1937. W metryce będzie pewnie podany wiek nowożeńców.

wkublicki

Cytat: dziamulek w Luty 11, 2022, 11:22:34 AM
Dzień dobry!
Niestety nie posiadam planu parcelacyjnego, bardzo mi przykro. Mam tylko umowę przyrzeczenia kupna-sprzedaży działki, tam jest podany numer. Wiem też (z tej umowy), iż działka Ludwika była obok młyna parowego.
Ponieważ ja dopiero rozpoczynam poszukiwania, będę szukała wszystkich możliwych i istotnych informacji. Gdybym się do czegoś "dogrzebała" to dam znać :-)
Ciekawa jestem czy Roman Fiedorowicz to ktoś z mojej rodziny...? Też się temu przyjrzę :-)
Pozdrawiam i dziękuję za informacje,
Magda Daszkiewicz
Dzień dobry,
Moja starsza siostra, pamięta, że  w okresie po wojnie  rodzina o  nazwisku Awdziejczyk  mieszkała przy drodze  z Duchowlan do wsi  Nowosady,  blisko lasu    oddzielającego  pola  wsi  Duchowlany  i    wsi   Suhaki  i Nowosady. Siostra zapamiętała jeszcze, że  w rodzinie  było dwóch synów  a  obok  domu  był  duży sad. Niestety, siostra nie pamięta  imion członków tej rodziny, w końcu to było prawie 70 lat temu.  Przejrzałem jeszcze współczesne zdjęcia z cmentarza w Repli  ale  nie znalazłem  grobów z nazwiskiem Awdziejczyk -  prawdopodobnie cała rodzina  wyjechała  ok 1957  roku  do Polski i  nie było  komu  pielęgnować  grobów  przodków  (tak się stało np. z grobem mojego dziadka).  Znalazłem natomiast  jedno zdjęcie z grobami  z rodziny Fiedorowicz. Link do strony ze zdjęciami dostałem od p. Rafała Jurowskiego - Administratora tego forum, który  jest autorem zdjęć.
Pozdrawiam serdecznie
Włodzimierz Kublicki

dziamulek

Wow! Po pierwsze gratuluje pańskiej siostrze tak dobrej pamięci! Ciekawa jestem czy siostrze może chodziło o Edwarda i Stanisława Fiedorowicz? Byli to kuzyni Malwiny. Oni mieszkali później w Mrągowie. Może któryś z nich to rodzina Pana kolegi? Mam nadzieję, że uda mi się pozyskać zdjęcia o których Pan pisze :-) Może nakreśli to historię rodziny.
Jeśli zaś chodzi o Awdziejczyków, to jedyne co wiem, to że Malwina (ojciec Jakób) i Ludwik (ojciec Antoni) z dziećmi zostali przesiedleni do Sulęcina 16 kwietnia 1946r.
Pozdrawiam,
Magda Daszkiewicz

Jenek

Witam,
W temacie Awdziejczyków szukam przodków mojej prababci, Stefanii Awdziejczyk urodzonej w 1906 roku w Żyrowiczach. Byłbym również bardzo wdzięczny za informacje o pochodzeniu tego nazwiska.
Serdzecznie pozdrawiam,
Antoni Wińśki

A. Rybalko

Nazwisko jest pochodzenia litewskiego.
Audejas to po polsku tkacz. Znane jest to nazwisko również w wersji słowiańskiej: Tkacz, Tkaczuk.
Można przypuścić, że protoplaści byli rzemieślnikami, co samo w sobie było na tych terenach bardzo cenione, jak każda specjalizacja :)