Rodzina Rybałko z Wielkich Ejsmontów and Repla

Zaczęty przez Danuta, Listopad 02, 2022, 08:13:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Danuta

Dzien dobry. Nazywam sie Danuta Wyngaarden z domu Rybałko. Mój Ojciec nazywal sie Jarosław Rybałko. Urodzil sie w Wielkich Ejsmontach 24 Marca 1937 roku. Jego Ojciec nazywal sie Antoni Rybałko, urodzil sie 20 stycznia 1900 roku ale nie wiem gdzie, przypuszczam ze tez w Wielkich Ejsmontach.
Antoni ozeniony byl z Bronislawą Burniewicz urodzoną 12 sierpnia 1900. Mieli 5 dzieci: Irena urodzona w 1927, Krzysztof urodzony w 1928, Józef urodzony chyba w 1933 roku, Henryk urodzony w 1935,  i mój Ojciec urodzony w 1937 roku.
Rodzina wyjechala do Szczecina wiosną 1946 roku. Wiem ze niektorzy z dalszej rodziny Rybałko pozostali w Wielkich Ejsmontach po wojnie, ale nie mam o nich zadnej informacji.
Szukam jakichkolwiek informacji o rodzinie mojego Ojca i Dziadka.
Dziekuje za wszelka pomoc.
Danuta Wyngaarden

A. Rybalko

Witaj Kuzynko!

pochodzę z sąsiedniej parafii Repla. Niestety nie znam losów rodzin Rybałko z par. Eysymonty, wydaje się jednak, że byli to wychodźcy ze wsi Duchowlany par. Repla. To była wieś mojego Ojca. Byłoby wspaniale, gdyby ktoś zajął się opracowaniem rodzin ejsmontowskich. Posiadam niejaką wiedzę o tych rodzinach, ale kluczowy byłby spis parafialny Wielkich Ejsmontów z roku 1909 - tego niestety nie mam. Metryki XX-wieczne nie są dostępne online, ale informacje ze spisu mogłyby pomóc w połączeniu Twojej rodziny z jedną z rodzin, znanych z metryk 19-wiecznych.
Mam nadzieję, że odezwą się znawcy parafii WE!

P.S. Mam kuzynkę, która nazywa się Danuta Rybałko, stąd to skojarzenie :)       

Sławomir Olczyk

Szanowna Pani.

Antoni był synem Józefa (ur. ok. 1877) i Heleny z Hardziejów (ur. ok. 1879). Miał braci Wacława i Czesława oraz siostry Aleksandrę i Marię.

Józef Rybałko był synem Andrzeja i Agaty z Żuków i pochodził z folwarku Olekszyce, zaś Helena Hardziej była córką Antoniego i Marianny z Romańczuków i pochodziła z okolicy Wielkie Eysymonty.

Pozdrawiam Panią serdecznie.

Rafał Jurowski

Dzień Dobry,

Przypominam sobie, że na pewno na cmentarzu w W. Ejsmontach pochowane są jakieś osoby o nazwisko Rybałko. Jeżeli jest Pani zainteresowana zdjęciami proszę wysłać maila na rody.grodzienskie@gmail.com
odeślę zdjęcia, może coś Pani znajdzie.

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

Danuta

Dzien dobry wszystkim I dziekuje bardzo za odpowiedzi. Sa bardzo pomocne w moich poszukiwaniach. Na stronie Geneteka znalazlam wiele osob o nazwisku Rybałko ale jakos nie moge ich polaczyc z rodzina Ojca.
Ja mieszkam w Stanach Zjednoczonych od 36 lat i nie czesto bylam w Polsce. Teraz jestem w Polsce czesciej i dluzej, i mam wiecej czasu na poszukiwania to mam nadzieje ze zdolam znalesc jakies polaczenie.
Pani Alicjo, dziekuje za infomacje. Spis bylby na pewno pomocny. Nie znalazlam go online, a pojechac do Bialorusi teraz nie jest za bardzo bezpieczne. Moze niedlugo... 
Panie Slawomirze, skad ma pan takie szczegolowe infomacje? Ma pan jakies dokumenty / zrodla albo linki do dokumentow? Bardzo bym byla wdzieczna jak by mogl mi pan przeslac. Moj email address jest danuta525@gmail.com
Panie Rafale, dziekuje z gory za oferte wyslania mi zdjec. Wysle email na address ktory pan podal.
Serdecznie pozdrawiam
Danuta Wyngaarden

Sławomir Olczyk

Szanowni Państwo.

Ta rodzina pochodzi niewątpliwie ze wsi Duchowlany z par. Repla. W par. Wielkie Ejsymonty pojawiają się gdzieś w latach 1820/1830. Dokładnie we wsi Dublany pojawiają się bracia Kazimierz i Józef, ponoć synowie Adama. Tenże Józef z małżeństwa z Anną z Guzikiewiczów pozostawił kilku synów, z których Andrzej poślubił Agatę z Żuków, z którą mieszkali przez kilka lat w folwarku Olekszyce. Po  ślubie ich syna Józefa przenieśli się do Wielkich Ejsymontów.
Antoni Rybałko poślubił 8.11.1925 Bronisławę Burniewicz, córkę Adolfa i Anny z Kulikowskich.

Pozdrawiam serdecznie.

Gordian

#6
W Spisie parafian z 1926 roku rodzeństwo Antoniego Rybałki (ur. 1900-02-10 we wsi Iwanowce) to siostry Józefa (ur. 1904-12-01 we wsi Iwanowce - co praktycznie oznacza to samo co Wlk. Eysymontty) i Władysława (ur. 1909-08-05 w WE) obie zamieszkałe z ich ojcem Józefem w Wlk. Eysymonttach oraz najstarsza córka Aleksandra ur. 1896-08-25 w WE i w 1926 roku zamieszkała w Kulikach i zamężna za Stanisławem Kołontajem (synem Michała i Stefanii z Burniewiczów).
O córce Władysławie wiadomo że 24 V 1942 w Warszawie w par. Najś. Serca Jezusowego wzieła ślub z Czesławem Janem (?) Grabem (trudny odczyt)
W metrykach par. WE są odnotowane jeszcze inne dzieci Józefa i Heleny z Hardziejów to jest:
córka Kamila ur. 1898-08-10 we wsi Iwanowce oraz
syn Wacław ur. 1907-02-15 także we wsi Iwanowce.
Slub Józefa Rybałki i Heleny Hardziej miał miejsce w WE dn 1885-11-12. Wg metryki Józef miał 18,5 lat, pochodził z Olekszyc i był synem Andrzeja i Agaty z Żuków.
Pochodzenie Józefa Rybałki należy jednak wiązać z wsią Dublany.
W metrykach chrztu parafii WE mam odnotowane 4 metryki związane z Andrzejem Rybałką jako ojcem, są to:
Miejscowość                            data urodzenia Imię Dziecka    Imię Ojca    Nazwisko Ojca    Imię Matki    Nazwisko Matki
Dublany wieś                            1862-11-18        Anna            Andrzej    Rybałko            Helena            Szajdura
Dublany wieś                            1864-12-07        Piotr              Andrzej    Rybałko            Helena            Szajdur
Borysowszczyzna majątek        1869-10-01        Jan                Andrzej    Rybałko            Helena            nic nie podano
Dublany wieś                            1874-04-23        Stefan          Andrzej    Rybałko            Agata              Żukowska
Metryki chrztu Józefa syna Andrzeja i Agaty niestety nie znam.
Najwięcej informacji jest jednak w metryce zgonu Andrzeja Rybałki. Zmarł on 1904-12-11 w WE mając 68 lat  jako syn Józefa i pozostawił wdowę Agatę i dzieci z 1-go ślubu Jan, Helena i z 2go ślubu Józef.
Andrzej Rybałko ur. się 1839-12-01 w Dublanach jako syn Józefa i Anny z Guzowskich.
Odnotowane metryki chrztów dzieci Józefa i Anny Rybałków z Dublan:

Miejscowość    data urodzenia    Imię Dziecka    Imię Ojca    Nazwisko Ojca    Imię Matki    Nazwisko Matki
Dublany wieś    1833-10-19              Józef              Józef    Rybałko               Anna   
Dublany wieś    1836-01-15              Anna              Józef    Rybałko               Anna   
Dublany wieś    1839-12-01              Andrzej          Józef    Rybałko               Anna             Guz
Dublany wieś    1842-04-05              Wincenty        Józef    Rybałko               Anna            Guzowska
Dublany wieś    1844-08-26              Stanisław        Józef    Rybałko                Anna   
Dublany wieś    1847-10-13                Ignacy          Józef    Rybałko                Anna            Guzowska

Pozdrawiam
Gordian