Świaccy - okolica Gierdziejówka - parafia Różanka - dekanat lidzki

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Wrzesień 22, 2013, 02:26:16 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Witam,

Poszukuję potomków Walentego Świackiego (syna Ludwika i Antoniny Jurowskiej), ok. ~ 27 lat w 1872
oraz Józefy Jurowskiej ok. ~ 20 lat w 1872 roku. Walenty pochodził z okolicy Gierdziejówka w parafia Różanka zaś Józefa Jurowska z Jurewicz w parafii Jeziory. Ślub Walentego Świackiego i Józefy Jurowskiej miał miejsce w parafii Jeziory w 1872 roku

Pozdrawiam
Rafał

klocekoi

Witam, u mnie w drzewie jest nazwisko Świacki. Niewątpliwie z parafii Różanka lub Szczuczyn, dokładnej miejscowości nie znam. Imienia tego Świackiego również nie znam. Był on zapewne urodzony między 1900 a 1925 rokiem. Miał żonę Janinę z Jakusików (Stara Podróżanka) córka Jana i Józefy z [Tołkaczów (90%)]. Mieli oni liczne potomstwo. Irena, Jadwiga, Halina, Roman, Jan, Stanisław, Andrzej. Nic o nich więcej nie wiem.
O Jakusikach o wiele więcej mam informacji, gdyż nazwisko to pojawia się u mnie na wielu gałęziach drzewa. Ogólnie rzecz biorąc, cała linia po mojej mamie jest z tamtych okolic, tj. Różanka z przyległymi wsiami.

Pozdrawiam
Krzysztof G.

Andrzej Gałkowski

Właśnie zobaczyłem nazwę miejscowości Gierdziejowka. W moim drzewie jest druga żona mojego pradziadka Adolfa Orluka tj. Anastazja z Gierdziejów/Gardziejów. To bardzo rzadkie nazwisko. Może ona pochodziła z parafii Rozanka? Mam tylko jej akt zgonu z parafii Jeziory.
Pzdr
Andrzej

klocekoi

Na cmentarzu w Różance nie ma grobu z nazwiskiem Gierdziej/Gardziej, nie ma również Orluk. Nie spotkałem sie z takimi nazwiskami w tejże parafii.

Krzysztof G.

Rafał Jurowski

#4
Witam,

Możliwe, że Pana krewni to jakaś rodzina Świackich spokrewnionych z moją rodziną, tylko trzeba by ustalić coś więcej na tema dalszych losów tej rodziny (potomków Walentego i Józefy). Ja obecnie nie jestem w stanie tego ustalić. W Gierdziejówce przed i krótko po II Wojnie Światowej mieszkała jeszcze rodzina Szczuków, która również była spokrewniona z Jurowskimi... Czy posiada Pan zdjęcia z cmentarza w Różance ?

Pozdrawiam
Rafał

klocekoi

Wiem tylko, iż ten mój Świacki był w łagrach 25 lat, przynajmniej taki wyrok dostał i wrócił. I syn jego, Jan, był w sowieckiej armii już po wojnie, nawet mam jego zdjęcie.
Tak, cmentarz w Różance mam dobrze sfotografowany i opisany, aby lepiej szukać grobów. Stan jest na 2010r. Tak na oko, 80% grobów wówczas zrobiłem. Są też zdjęcia bardzo słabej jakości, bo aparat słaby, ale to wina bardziej złego zachowania napisów.

Andrzej Gałkowski

#6
Czy napotkal Pan w tej parafii lub na cmentarzu Prokopowiczow.
Pzdr i z gory dzieki
Andrzej

klocekoi

Prokopowiczów na cmentarzu na 80% nie ma. Około 20% opuściłem, gdyż wówczas (2010r) uważałem pominięte nazwiska za nieważne, co w kilku przypadkach było błędem. Dzisiaj w Szczuczynie żyje kilku Prokopowiczów i może na tamtejszym cmentarzu są ich groby. Ja ze szczuczyńskiego cmentarza zdjęć nie mam. Mam za to z Bartoszów, które leżą bardzo blisko Szczuczyna. Tylko, że tamtego cmentarza nie popodpisywałem jeszcze. Brak czasu, a zdjęć dużo.

Odnośnie Świackich, to jest jeden grób w Różance.
Wincenty Świacki i Józefa Świacka zmarli w 1923r. Krzyż z tabliczką są nowe.

Rafał Jurowski

#8
Witam,

Bardzo dziękuję za informację. Ci Świaccy to może być ta rodzina której poszukuję, Wincenty to może być Walenty... imię podobne mogłem je źle odczytać, lub źle było wynotowane w metryce.  Dzieci tego Wincentego to zapewne: Stanisław, Antoni i Józef Swiaccy tak przynajmniej podaje Nowogródzki Dziennik Wojewódzki z 1937 roku.  Czy na cmentarzu w Różance spotkał się Pan z nazwiskiem Jurowski ?

Pozdrawiam
Rafał

klocekoi


Rafał Jurowski


A.Markiewicz

Władysław IV król polski nakazuje rozsądzić spór między Piotrem Świackim a leśniczym przełomskim o 13 włók nadanych Siemionowi Miłowiczowi
https://kpbc.umk.pl/dlibra/doccontent?id=209935
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.