Mapka parafii diecezji wileńskiej - stan na rok 1744

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 21, 2021, 05:06:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski


wd

Brak na tej mapce parafii Sidra utworzonej w 1705 roku.

A. Rybalko

To i Zalesia koło Sidry też brak, również ówczesnej fundacji. Ale mapka niezła. Widziałaby mi się podobna z Grodzieńszczyzny, plus parafie unickie.

Rafał Jurowski

#3
Na mapce znajdują się jedynie parafie obecne w spisie http://www.mem.net.pl/stg/diecezjawilenska1744p.htm

W tym spisie parafii tych nie ma, więc na mapce ich nie będzie.

Ciekawe czemu, bo z tego co pamiętam ten spis był wydany drukiem, więc powinien odzwerciedlać stan faktyczny.

Odnośnie mapki, to nie wiedzę problemu jej zrobić, jednak po pierwsze jakie lata ma obejmować ?

Zapewne w XIX wieku struktura była w miarę stabilna potem się trochę nowych parafii pojawiło.

Inna sprawa to parafie unickie.

A. Rybalko

Chyba często tak bywa, że gdy się zagłębiamy w jakąś kwestię, to się okazuje, że wielu rzeczy nie wiemy. Na pewno brakuje Sidry i Zalesia nie bez powodu. Może nie należały w owym czasie do archidiecezji wileńskiej.

Dla parafii unickich proponuję jako punkt odniesienia inwentarze z lat 1823-1828. Znalazły się w nich chyba wszystkie parafie. Ja je po troszku monitoruję indeksując, bo nierzadko parochowie pobliskich cerkwi gościli na kartach ksiąg parafialnych. W każdym razie wszyscy duchowni od 1797 zostali przeze mnie odnotowani, może nie we wszystkich parafiach, ale to też jeszcze nadrobię.

Nie musi ta mapka być od razu doskonała. Zawsze można jeszcze to czy owo dodać.     

wd

Chyba często tak bywa, że gdy się zagłębiamy w jakąś kwestię, to się okazuje, że wielu rzeczy nie wiemy. Na pewno brakuje Sidry i Zalesia nie bez powodu. Może nie należały w owym czasie do archidiecezji wileńskiej.
---------------------

To są stare parafie. Zalesie utworzona jeszcze w XVII wieku, a Sidra na początku wieku XVIII. Nie mogły należeć do innej diecezji, bo innej diecezji tam nie było. Zdaje się, że zostały przegapione. Dziwne trochę, bo kościół w Zalesiu jest chyba najstarszym istniejącym do dziś kościołem na tych terenach.