Mapka parafii katolickich oraz unickich dekanty gub. grodzieńskiej

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Marzec 24, 2021, 10:42:24 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

A. Rybalko

Uzupełnijmy katolickie parafie dawnego dekanatu Grodno.

Brak:
Przewałka
Świsłocz Górna
Usnarz-Makarowce

Samo Grodno:
myślę, że może lepiej używać nazw potocznych, zresztą takie są w księgach metrykalnych.
Czyli Grodno Fara, Grodno Zaniemeńska, Grodno Bernardyni.
Cerkiew - nie wiem, czy to była przedtem cerkiew unicka. Dobrze byłoby uzyskać pewność, bo jeżeli cerkwie prawosławne zaznaczymy innym kolorem, to i tu byłby inny kolor.

Rafał Jurowski

#16
Dodane i poprawione. Tymczasowo znacznik cerkwi unickiej w Grodnie umieściłem na Kołoży.
Czy widomo, która cerkiew pełniła funkcję parafii unickiej w Grodnie?

Odnośnie parafii unickich można się jeszcze wspomagać inwentarzem archiwalnym zespołu(fondu) numer 832 opis 2 https://rgia.su/object/441117
Znajduje się tam wykaz cerkwi unickich m.in. z naszych terenów w XVIII- XIX wieku.

ajsza14

Cytat: A. Rybalko w Marzec 30, 2021, 10:28:18 AM
Uzupełnijmy katolickie parafie dawnego dekanatu Grodno.

Brak:
Przewałka
Świsłocz Górna
Usnarz-Makarowce

Samo Grodno:
myślę, że może lepiej używać nazw potocznych, zresztą takie są w księgach metrykalnych.
Czyli Grodno Fara, Grodno Zaniemeńska, Grodno Bernardyni.
Cerkiew - nie wiem, czy to była przedtem cerkiew unicka. Dobrze byłoby uzyskać pewność, bo jeżeli cerkwie prawosławne zaznaczymy innym kolorem, to i tu byłby inny kolor.


Cerkwie unickie przestały istnieć po synodzie połockim, który odbył się w 1839 roku. Na mocy, którego władze Kościoła Unickiego w Imperium Rosyjskim unieważniły na nim postanowienia unii brzeskiej, a wszystkie parafie i diecezje Cerkwi greckokatolickiej, znajdujące się na terenie zaboru rosyjskiego włączono do struktur Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej. Od tego czasu w księgach parafialnych powinny znajdować się zapisy co do funkcji księdza - cerkwi prawosławnej, nie cerkwi unickiej. aczkolwiek bywało z tym różnie. Rozpoczęto przekształcenie form organizacyjnych ( tj. liturgię- miały być takie jak w prawosławiu, indoktrynowano duchowieństwo. Kościół Unicki ( tj. Cerkwie unickie) pozostały jedynie na terenach Chełmszczyzny- około 1875 roku, odrzucono również unię brzeską na tych terenach i zlikwidowano diecezję unicką chełmską.

Franek23

Taka mała uwaga. Przeniósłbym pinezkę z Mostów (dekanat grodzieński) do Mostów Prawych. Współczesne Mosty (tam gdzie jest obecnie pinezka) zaczęły się rozwijać dopiero po 1927 roku, a miejsce to nazywało się w czasie II RP - Mosty Osada Fabryczna. Jako Mosty określane były Mosty Lewe i Prawe, to właśnie tam znajdował się kościół, urząd gminy czy poczta. Dla osoby niezaznajomionej z tematem może być to trochę mylące :) Taki błąd popełnili np. autorzy "Zabytkowych cmentarzy na Kresach Wschodnich". W swojej publikacji opisali oni cmentarz w dzisiejszym mieście Mosty, nowy, założony w latach 20-tych, a pominęli stare cmentarze w Mostach Prawych i Lewych.

Pozdrawiam,
Franciszek

Rafał Jurowski

Cytat: Franek23 w Kwiecień 06, 2021, 12:57:22 PM
Taka mała uwaga. Przeniósłbym pinezkę z Mostów (dekanat grodzieński) do Mostów Prawych. Współczesne Mosty (tam gdzie jest obecnie pinezka) zaczęły się rozwijać dopiero po 1927 roku, a miejsce to nazywało się w czasie II RP - Mosty Osada Fabryczna. Jako Mosty określane były Mosty Lewe i Prawe, to właśnie tam znajdował się kościół, urząd gminy czy poczta. Dla osoby niezaznajomionej z tematem może być to trochę mylące :) Taki błąd popełnili np. autorzy "Zabytkowych cmentarzy na Kresach Wschodnich". W swojej publikacji opisali oni cmentarz w dzisiejszym mieście Mosty, nowy, założony w latach 20-tych, a pominęli stare cmentarze w Mostach Prawych i Lewych.

Pozdrawiam,
Franciszek

Przeniosłem pinezkę do tych właściwych Mostów :) Później się jeszcze trochę poprawi, aby pineska pokrywała się z parafią katolicką. Kościół obecnie jest nowy, jednak stoi chyba na tym samym miejscu, gdzie stał zniaszczony kościół?

bozenaczar

Parafie unickie dekanatu Lidzkiego (28), obejmują pow. Lidzki, Słonimski (6), Nowogródzki (2), opracowany według spisu inwentarza z lat 1827, 1828 i 1829
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-89G3-TKYX?i=732&cat=1114093

Dzikuszki
Hołdów
Bobry
Zblany
Nahorodowicze
Zdzięcioł
Mołczadź
Dworzec
Nowojelnia
Morozowicze
Ochonowo
Izwa
Honczary
Dokudowo
Żyżma
Lida
Myto
Radziwoniszki
Lebioda (Wielka)
Możejków Mały
Sobakińce
Głębokie
Ostryna
Dziembrów
Jatwiesk
Rakowicze
Turejsk
Orłów


Franek23

Cytat: Rafał Jurowski w Kwiecień 07, 2021, 12:44:08 AM
Cytat: Franek23 w Kwiecień 06, 2021, 12:57:22 PM
Taka mała uwaga. Przeniósłbym pinezkę z Mostów (dekanat grodzieński) do Mostów Prawych. Współczesne Mosty (tam gdzie jest obecnie pinezka) zaczęły się rozwijać dopiero po 1927 roku, a miejsce to nazywało się w czasie II RP - Mosty Osada Fabryczna. Jako Mosty określane były Mosty Lewe i Prawe, to właśnie tam znajdował się kościół, urząd gminy czy poczta. Dla osoby niezaznajomionej z tematem może być to trochę mylące :) Taki błąd popełnili np. autorzy "Zabytkowych cmentarzy na Kresach Wschodnich". W swojej publikacji opisali oni cmentarz w dzisiejszym mieście Mosty, nowy, założony w latach 20-tych, a pominęli stare cmentarze w Mostach Prawych i Lewych.

Pozdrawiam,
Franciszek

Przeniosłem pinezkę do tych właściwych Mostów :) Później się jeszcze trochę poprawi, aby pineska pokrywała się z parafią katolicką. Kościół obecnie jest nowy, jednak stoi chyba na tym samym miejscu, gdzie stał zniaszczony kościół?

Nie, kiedyś kościół znajdował się tuż koło mostu, na jego miejscu stoi dziś sklep. Nowy został wybudowany w innej lokalizacji, koło cmentarza.

Rafał Jurowski

Postaram się dodać nowe parafie, ale najwcześniej za tydzień. Teraz mam za dużo spraw na głowie :)

Rafał Jurowski

#23
Dodane, niestety z kilkoma miałem problem, prosze o dokładne koordynaty...


https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1fSmOtakD90YUumcEuScEEEWubz3k_tAs&usp=sharing

Cytat: bozenaczar w Kwiecień 07, 2021, 09:05:36 AM
Parafie unickie dekanatu Lidzkiego (28), obejmują pow. Lidzki, Słonimski (6), Nowogródzki (2), opracowany według spisu inwentarza z lat 1827, 1828 i 1829
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3QS7-89G3-TKYX?i=732&cat=1114093

Dzikuszki
Hołdów
Bobry
Zblany
Nahorodowicze
Zdzięcioł
Mołczadź
Dworzec
Nowojelnia
Morozowicze
Ochonowo
Izwa
Honczary
Dokudowo
Żyżma
Lida
Myto
Radziwoniszki
Lebioda (Wielka)
Możejków Mały
Sobakińce
Głębokie
Ostryna
Dziembrów
Jatwiesk
Rakowicze
Turejsk
Orłów