Poszukiwanie rodziny Szyszko

Zaczęty przez Pat.K.M., Styczeń 26, 2022, 07:33:35 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Pat.K.M.

Poszukuję dodatkowych dzieci Karola Ignacego Szyszko i
Marianny Granhold, Grynczel, Grangol, Grandfel.  Karol urodził się 5 stycznia 1816 roku w
Petelczyce parafia Usnarz Makarowce jako syn Franciszka Szyszko i Łucji Poczobut.  O Mariannie nic nie wiem.  Przypuszczam, że ślub wzięli około 1851 roku. 

Karol był żołnierzem w armii rosyjskiej, ale wrócił do Petelczyc na narodziny swojego dziecka, Emilii, w 1852 roku (zmarła w 1855 roku).  Ich drugie dziecko, Ludwik Franciszek, urodził się 1 września 1857 roku w Dworze Sterpejskim (Milenkowce) parafia Kuźnica.  Nic więcej o nim nie wiem.  Kolejnym dzieckiem był Aleksander urodzony 27 grudnia 1860 roku w Dworze Sterpejki (Milenkowce) parafia Kuźnica.  (Aleksander ożenił się z pierwszą kuzynką mojej prababci, Marianną Kiczuk, 15 listopada 1888 roku w Zalesiu.  Wyemigrowali wraz z dziećmi do Grand Rapids, Michigan w USA 1900-1901). 

Znalazłem akt zgonu w Grand Rapids dla Stanisława Szyszko urodzonego około 1861 roku, którego ojciec był wymieniony jako "Karl" i był żonaty z Anną Kieda (kolejne z moich rodzinnych nazwisk). 

Inni Szyszko w Grand Rapids, którzy wydają się być jakoś spokrewnieni, podali swoje miejsca zamieszkania na manifestach okrętowych jako Grodno, Ignatowice i Chwaszczewo. 

Szukam dodatkowych dzieci.  Akt zgonu Karola może być pomocny.  DNA wskazuje, że syn Karola i Marianny jest ojcem mojej babci, Marty Kiczuk, urodzonej poza związkiem małżeńskim w Achrymowcach w 1892 roku.  Jej siostra urodziła się i zmarła w Achrymowcach w 1888 roku.  Podobno było więcej dzieci.

Dziękuję za przeczytanie mojego postu.  Używam Deepl do tej transakcji.

Z poważaniem,
Pat

Andrzej Wawryniuk

#1
Szanowny Kolego,

Na genealodzy.pl jest info, że Emilia Szyszko, córka Karola i Marii zmarła 11 sierpnia 1855 r. w Petelczycach, parafia Usnarz- Makarowce. Akt zgonu nr 63 z 1855 r. przechowywany jest w Archiwum Historycznym Białorusi w Grodnie. Wpisu na genealodzy.pl dokonał Albin Kożuchowski.

Bardzo prawdododobna informacja. Łucja Poczobut urodziła się 30 grudnia 1790 r. w Poczobutach, parafia Odelsk.
Franciszek i Łucja z domu Poczobut Szyszko mieli 9 dzieci: Karola Ignacego, ur. w 1816 r., Ludwika Aleksandra, ur. 1817 r., Annę Karolinę, ur. 1818 r., Mariana Antoniego, ur. w 1822 r., Antoniego, ur. w 1822 r., Kazimierza Damiana, ur. 1824 r., Wincentego Macieja, ur. 1826 r., Aleksandra Mikołaja, ur. w 1828 r. i Michała ur. w 1832 r. Wszystkie ich dzieci przyszły na świat w miejscowości Petelicze, parafia Usnarz-Makarowce. Na stronie genealodzy.pl powyższe zapisał Albin Kożuchowski i jak podaje akta w/w znajdują się w Archiwum Państwowym w Białymstoku.

Strona do opisów: https://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&bdm=B&w=22br&rid=B&search_lastname=Poczobut&search_name=%C5%81ucja&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=

Pozdrawiam,

Pat.K.M.

Dziękuję.  Mam te informacje.  Doceniam to, że szukasz.

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Tak powinno być w każdym przypadku. Wiesz czy i jak możesz pomóc - pomóż!!!

Ważny jest także Kolegi wpis.

Dziękuję.

Z poważaniem,

Rafał Jurowski

#4
Dzień Dobry,

Wspominała Pani o teście DNA, rozumieim, że to test autosomalny?

Czy ktoś z mężczyzn noszących jeszcze nazwisko Szyszko nie przebadał swojego chormosmu Y?

Ciekawie byłby mieć choć jedną próbkę przedstawiciela tej rodziny w naszym projekie :)

https://www.familytreedna.com/public/GrodnoProject?iframe=ycolorized

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

PS W dalszej rodzinie też mam osoby noszące nazwisko Szyszko, niestety obecnie niewiele o pochodzeniu tej rodziny.

https://gazetapetersburska.org/hieronim-grala-kresowa-polskosc-nad-newa-pamieci-reginy-szyszko/

wd

W dalszej rodzinie też mam osoby noszące nazwisko Szyszko, niestety obecnie niewiele o pochodzeniu tej rodziny.
------------

Niegdys skoncentrowanej w Okolicy Szyszki, par. Kundzin a i dzisiaj tam obecnej. Chodzilem do szkoly podstawowej z osobami noszacymi to nazwisko.

Pat.K.M.

Tak, autosomalne.  W tej linii mam tylko jednego kuzyna płci męskiej, który nie chce wykonać testu DNA.