szukam ;konstancja teleżyńska,jej mąż i syn

Zaczęty przez maria teresa, Styczeń 01, 2021, 08:52:10 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

maria teresa

witam.Szukam wiadomości o Konstancji Teleżyńskiej [prawdopodobnie ur. ok.1846r w okolicach Szumska woj.wołyńskie.] Jak również jakichś danych o jej mężu -imię, nazwisko itp. Prawdopodobnie ich synem był Tadeusz Szałkiewicz ur. 22.06.1873,późniejszy naczenik  poczty  w Oświęcimiu , zmarły 5.12.1936r. Będę wdzięczna za każdą informację :)

Andrzej Wawryniuk

#1
Szanowna Pani,

Konstancja Kornelia Teleżyńska, córka Konstantego i Kamili z d. Peretiatkowicz, urodziła się 29 lipca 1846 r. w Rachmanowie, parafia rzymskokatolicka w Szumsku. Była z rodu szlacheckiego. Jej ojca duchowny udzielający sakramentu chrztu zapisał jako Wielmożnego Pana.
Metrykę chrztu mogę Pani udostępnić.
Proszę napisać - klikając na kopertę przy moim nazwisku. Prześlę oczywiście bezpłatnie skan metryki (jest w doskonałym stanie).
Tak, jak w każdym tego rodzaju dokumencie, znajdzie tam Pani wszelkie inne informacje związane z chrztem.

Pozdrawiam,

Andrzej Wawryniuk

Andrzej Wawryniuk

Szanowna Pani,

By nie trzymać Pani w niepewności przesyłam w załączniku 3 wersje tej samej metryki. Najciemniejsza jest oryginalna, dwie pozostałe  zostały przeze mnie lekko poprawione technicznie. Myślę, że ma Pani miłą niespodziankę. Tych metryk na forum rodów grodzieńskich nigdy by Pani nie znalazła. Należało ich szukać na portalu: Metryki-Wołyński.pl
Oryginał metryki znajduje się w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, Księgi metrykalne parafii wyznania rzymskokatolickiego z diecezji łuckiej i wileńskiej, sygn. 877, strona 838, akt 58.

Pozdrawiam,

Andrzej Wawryniuk

maria teresa

Witam  :) Bardzo  serdecznie  dziękuję , szukam  już  od  bardzo  dawna, to pierwsza tak konkretna wiadomość . Choć natrafiałam na ślady dot. jej urodzenia, ale potem wszystko się  urywało. Dane  od Pana  potwierdzają  moje przypuszczenia złożone na bazie tych  śladów . Teraz  jeszcze  - czy była  żoną Szałkiewicza [ jak miał  na imię  ]  i czy ich syn - to Tadeusz  Szałkiewicz. Podobno zmarła  młodo, być może przy porodzie . Ale właśnie nigdzie nie trafiłam na żaden ślad małżeństwa czy dot. śmierci.     Jeszcze  raz  bardzo  dziękuję , i będę bardzo  wdzięczna  gdyby  Pan na coś jeszcze  natrafił. Maria  Szałkiewicz-Grela

Andrzej Wawryniuk

#4
Szanowna Pani,

O Mariannie Szałkiewicz wiem tyle, że jej nazwisko po mężu Stefanie - Lorens. Była matką Stanisława urodzonego 1 listopada 1901 r. w Antoniówce Szepelskiej, parafia Torczyn. Pełną metrykę znajdzie Pani w Archiwum Głównym Akt  Dawnych w Warszawie, Księgi metrykalne parafii wyznania rzymskokatolickiego z diecezji łuckiej i wileńskiej, sygn. 955, strony 28-29, poz. 67.

Nie dysponuję pełnym zapisem metryki tylko jej ogólnym opisem. Skan metryki może Pani zamówić pisząc normalnego maila na adres: sekretariat@agad.gov.pl
Zwyczajowa treść:

Szanowni Państwo,

Uprzejmie proszę o skan metryki mojej kuzyni z księgi metrykalne parafii wyznania rzymskokatolickiego z diecezji łuckiej i wileńskiej, sygn, 955, str. 28029, poz. 67.

Należność ureguluje przelewem po otrzymaniu danych do jego sporządzenia.
Z poważaniem,

Imię i nazwisko.

Rodzina (rodziny) Szałkiewiczów wychodzą mi jeszcze w Tbilisi, ale to chyba nie ten region.

Pozdrawiam.

Andrzej Wawryniuk


Andrzej Wawryniuk

Szanowna Pani,

Co do drugiego pytania pojawia mi się tylko jeden wpis i to właśnie w Tbilisi (Gruzja).

Tadeusz Szałkiewicz jest zapisany w akcie ślubu syna Ludwika.

Ślub odbył się 26 października 1908 r. w parafii Tbilisi. Ludwik miał w tym czasie 35 lat.
Matka Ludwika Szałkowskiego miała na imię Józefa z domu Maliszewska.
Panna młoda: Albina Mackiewicz l. 21 z Mińska, córka Karola i Marii Rantowskich. Świadkami na ślubie byli: Wawrzyniec Jaworski i Franciszek Bejner. Źródło: Archiwum Główne Akt Dawnych. Nie mam sygnatury, ale dysponuję stroną: 191, akt nr 34.

Pozdrawiam,

Andrzej Wawryniuk

maria teresa

Dziękuję ślicznie za zainteresowanie . Niestety ten trop jest raczej ślepy. Mnie interesuje Konstancja Teleżyńska, której zapis Chrztu był Pan łaskaw znależć. Konkretnie jej małżeństwo około roku 1870. Imię jej męża - jego nazwisko najprawdopodobniej - Szałkiewicz. Ich syn - Tadeusz Szałkiewicz - urodził się 22.6.1873roku. Nie wiem gdzie mieszkali. Konstancja zmarła podobno młodo -ale nie znalazłam nigdzie śladu potwierdzenia zgonu, czy pogrzebu czy tp. Kiedy i gdzie.

Andrzej Wawryniuk

Szanowna Pani,

W takiej sytuacji należy szukać jakichkolwiek śladów w metrykach wołyńskich.

Pozdrawiam,

A.W.