Autor Wątek: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.  (Przeczytany 781 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Wawryniuk

• Full Member
Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.  to moje najnowsze opracowanie. Książka pozwoli czytelnikom dotrzeć do relacji żołnierskich przechowywanych w Instytucie i Muzeum Polskim im. gen Sikorskiego w Londynie. W trakcie kwerendy akt dotarłem do  przechowywanych tam raportów czy meldunków oficerów młodszych, którzy dowodzili mniejszymi oddziałami i dla których zabrakło etatów w formowanej w Siedlcach 9 Dywizji Piechoty, do której mobilizacja odbywała się w Brześciu, Siedlcach i Białej Podlaskiej.
Autorami wspomnień są: ppłk Jan Maliszewski, podch. rez. piech. Jerzy Żyłka, por. Bohdan Olszewski, ppor. rez. Antoni Silkiewicz, por. sł. st. Jerzy Słonimski, por. rez. Leon Głuchowski, por. sł. st. Czesław Sulej, por. sł. st. Zygmunt Sachowicz, ppor. rez. Edmund Maurycy Goldbrum, kpt. Stanisław Mielcarek i ppor. Paweł Malkiewicz.
Oprócz zachodnich rubieży dzisiejszej Lubelszczyzny relacje dotyczą także Brześcia nad Bugiem, Puszczy Różańskiej Sapiehów, Miklaszewicz, Przyłucka, Sosnowicz, Domaczewa, czy Orchowa.
Książka ukazała się w 2021 r. Jej wydawcą jest Mutiprof Krzysztof Kowalczyk z Chełma. Zainteresowanym czytelnikom mogę przesłać bezpłatnie na ich adres prywatny pdf książki.

Zachęcam do zapoznania się z treścią powyższej książki.

Andrzej Wawryniuk

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2021, 10:53:43 pm wysłana przez Andrzej Wawryniuk »

• Full Member
Odp: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2021, 09:49:26 am »
Dziękuję dotychczasowym uczestnikom forum, którzy poprosili o pdf książki i oczywiście zgodnie z obietnica ją otrzymali.

Gdyby ktoś był zainteresowany wersją papierową, podaję link:

https://allegro.pl/oferta/po-obu-stronach-bugu-andrzej-wawryniuk-10517886394

A.W.

• Full Member
Odp: Po obu stronach Bugu. Relacje obrońców Ojczyzny z kampanii wrześniowej 1939 r.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2021, 11:07:05 pm »
Pytacie mnie Państwo w mailach (dziękuję za nie), czy znam dalsze losy (po 1939 r.) leśniczego Jerzego Żyłki, kierownika drużyny urzędowej w Puszczy Różanieckiej Sapiechów. Również kierownika drużyny urzędowej w majątku Lenin (Sosnowicze),  jednego z bohaterów książki.
Otóż niewiele mogę dopowiedzieć, niż to, co zostało umieszczone w publikacji. Nieznane mi są również losy inżyniera leśnika Leonarda Kroze, z którym Jerzy Żyłka zakładał lasy Sapiehów. Mogę dodać, że leśniczy Jerzy Żyłko był też przez krótki okres nadleśniczym w Porzerzynie.
Książka powstała na podstawie relacji żołnierzy września 1939 r., które znajdują się w zbiorach Instytutu i Muzeum Polskie im. gen. Sikorskiego w Londynie.

To tyle informacji, oprócz tych które podałem w korespondencjach prywatnych, a które uznałem za stosowne upublicznić.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2021, 10:27:33 pm wysłana przez Andrzej Wawryniuk »