Autor Wątek: Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki  (Przeczytany 11885 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrzej Wawryniuk

• Sr. Member
Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki
« dnia: Kwiecień 06, 2021, 10:19:00 pm »
Bardzo proszę wszystkich uczestników forum o przekazanie najdrobniejszych informacji dotyczących rodu Kościuszków Siechnowickich, z którego wywodził się Tadeusz Kościuszko.

Być może ktoś z forumowiczów natknął się na: Joachima, Gabriela, Ignacego i Tadeusza Kościuszków, synów Józefa Kościuszki? Bardzo proszę również o jakąkolwiek wskazówkę lub informację.

Liczę też na jakikolwiek ślad o Stanisławie Kościuszko, jego żony Antoninie i ich dzieci: Sewerynie Hiacyncie, Heliodorze Józefie Franciszku Salezym oraz Aleksandrze Erazmie. Jest to o tyle ważne, że w przypadku Stanisława musi on być synem Floriana lub Wacława synów Ambrożego, któregoś z rodzonych braci Ludwika Tadeusza, ojca TAB Kościuszki. Jest to śmiała hipoteza, ale raczej pewna. Mam kilka skanów dokumentów archiwalnych z lat 1771-1785, udostępnionych m.in. przez archiwa w Wilnie, Łucku oraz parafii św. Anny w Białej Podlaskiej, potwierdzających takie właśnie wnioskowanie.

Chcę dochować wszelkiej staranności przy pisaniu III wydania książki stąd moja serdeczna prośba o jakąkolwiek informacje, poza tymi, które są bezproblemowo dostępne w internecie.

Andrzej Wawryniuk
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2021, 07:59:00 pm wysłana przez Andrzej Wawryniuk »

Offline A. Rybalko

• Test
  • Hero Member
  • *
Odp: Droga do chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2021, 10:45:54 am »
Książkę pana profesora Wawryniuka czytam właśnie z dużym zainteresowaniem. Akcja toczy się, jeżeli chodzi o tereny współczesnej Białorusi, w trójkącie między Brześciem, Kobryniem i Kamieńcem Litewskim, gdzie leżały dziedziczne dobra rodu Kościuszków Siechnowicze. Pasjonujące pytanie: gdzie urodził się Tadeusz Kościuszko? W Siechnowiczach czy w Mereczowszczyznie?  Czy odpowiedzią jest metryka w księdze parafii Kosów Poleski? Folwark Mereczowszczyna leży nieopodal Kosowa. Rzut oka na mapę daje pojęcie o całkiem pokaźnej odległości między Siechnowiczami a Kosowem. Zachęcam do zapoznania się z tokiem myśli Autora i jego argumentacją.

Od siebie zaznaczam, że sprawa wydaje mi się jeszcze wcale nie przesądzona... 

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2021, 06:25:03 pm »
Zgadzam się z Panią doktor Alicją. Zdarzenia historyczne nigdy nie będą wyjaśnione do końca. Zawsze pozostanie jakaś wątpliwość. Zapewniam Panią i uczestników forum, że III wydanie książki, której pdf również bezpłatnie udostępnię ukaże nowe dokumenty potwierdzające moje hipotezy.
Przy okazji mam prośbę do wszystkich, którzy interesują się tematyką rodu Kościuszków Siechnowickich. Poszukuję aktów zgonów Ludwika Tadeusza Kościuszki (zm. w 1758 r. być może w Siechnowiczach, a być może w Mereczowszczyźnie), ojca Tadeusza i jego matki Tekli z Ratomskich Kościuszko (zm. w 1768 r. być może w Siechnowiczach).

Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę, podpowiedź, sugestię.

Dziękuję.

Andrzej Wawryniuk
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2021, 10:55:26 pm wysłana przez Andrzej Wawryniuk »

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 08, 2021, 06:26:43 pm »
Zgadzam się z Panią doktor Alicją. Zdarzenia historyczne nigdy nie będą wyjaśnione do końca. Zawsze pozostanie jakaś wątpliwość. Zapewniam Panią i uczestników forum, że III wydanie książki, której pdf również bezpłatnie udostępnię ukaże nowe dokumenty potwierdzające moje hipotezy.
Przy okazji mam prośbę do wszystkich, którzy interesują się tematyką rodu Kościuszków Siechnowickich. Poszukuję aktów zgonów Ludwika Tadeusza Kościuszki (zm. w 1758 r. być może w Siechnowiczach, a być może w Mereczowszczyźnie), ojca Tadeusza i jego matki Tekli z Ratomskich Kościuszko (zm. w 1768 r. być może w Siechnowiczach).

Bardzo proszę o jakąkolwiek wskazówkę, podpowiedź, sugestię.

Dziękuję.

Andrzej Wawryniuk
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 10, 2021, 10:55:50 pm wysłana przez Andrzej Wawryniuk »

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2021, 07:46:34 am »
Szanowni Państwo.

Warto zwrócić też uwagę na akta z parafii Zbirogi.

Pozdrawiam serdecznie.

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 09, 2021, 10:02:51 am »
Bardzo dziękuję. Staram się dotrzeć do tych akt.

Andrzej W.

Offline A. Rybalko

• Test
  • Hero Member
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 09, 2021, 09:12:45 pm »
Drogi Sławku,

to genialna podpowiedź z Twojej strony! Zajrzałam - i jest!...
Oto metryka zgonu matki Tadeusza Kościuszki, Tekli Kościuszkowej, pogrzebionej 4 marca 1768 roku, lat 60:
https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CS9M-YW25-X?i=936&cat=833698
Brak innych danych.

• Sr. Member
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 09, 2021, 10:23:02 pm »
Panu Sławomirowi Olczykowi i Pani dr Alicji bardzo dziękuję.
Obalony zostaje kolejny mit o rodzie Kościuszków. Tym razem ostatecznie ustalone została data dzienna śmierci matki Naczelnika oraz miejsce pochówku jego rodzicielki. Dotychczas twierdzono, w co nie wierzyłem, że prawdopodobną nekropolią na której może spoczywać Tekla z Ratomskich Kościuszko znajduje się przy kościele parafialnym w Wisznicach.

Jeszcze raz nisko Państwu się kłaniam.

Andrzej W.

Gdyby tak jeszcze można było ustalić miejsce pochówku Ludwika Tadeusza Kościuszki... Mam nadzieję, że mając takich profesjonalistów z genologii i ten problem zostanie rozwiązany. Będę też starał się ustalić, czy przypadkiem Tekla z Ratomskich nie mieszkała wspólnie z Katarzyną, swoją córką i jej mężem Karolem Żólkowskim właśnie we wskazanej parafii.
I w tej sprawie jestem optymistą. 

Offline Sławomir Olczyk

• Global Moderator
  • Sr. Member
    • Rody Grodzieńskie
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 10, 2021, 02:54:37 pm »
Szanowni Państwo.

Na Zbirogi trafiłem szczęśliwym przypadkiem kiedy szukałem informacji o Eysymontach brzeskich.

Karol Kościuszko, s. Jerzego (zm. 1691), a brat Kazimierza, był ożeniony z Anną Aleksandrówną Eysymontówną, komorniczanką brzeską. Zmarł najpóźniej u samego początku 1695, gdyż Anna 12.02.1695 poślubiła w Zbirogach Adama Januszkiewicza, oboźnego wiłkomirskiego, towarzysza jazdy Sapiehy, podskarbiego litewskiego.

Tak na marginesie. Warto przejrzeć cały dekanat brzeski, gdyż tam zachowały się istne perełki.

Pozdrawiam serdecznie.

• Sr. Member
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 10, 2021, 06:11:41 pm »
Szanowny Panie,

Bardzo dziękuję za cenną sugestię. Tak, jak pisałem, opracowuję III wydanie książki i chcę dochować wszelkiej staranności zarówno przy doborze dokumentów, które ostatecznie zostaną zaprezentowane w monografii, a także prawdopodobnych przemyśleniach własnych.

Z poważaniem i życzeniami zdrowia.

Andrzej Wawryniuk

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 10, 2021, 10:49:14 pm »
Szanowni Państwo,

Wiem, że w Siechnowiczach była parafia unicka. Czy mogę ewentualnie prosić o informację dotycząca ksiąg tej wspólnoty religijnej?

Z poważaniem,

Andrzej Wawryniuk

• Sr. Member
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 11, 2021, 09:32:16 pm »
W 1800 r. w parafii krupczyckiej, dekanat i powiat kobryński, jako wikary pracował ks. Bazyli ... Kościuszko z zakonu karmelitów. To jeszcze ciepła informacja. Zobaczymy, czy ma on jakiś związek z rodem  Kościuszków Siechnowickich.

Pozdrawiam,

A.W.

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 11, 2021, 09:49:00 pm »
No tak. Kolejna niespodzianka. W 1705 r. został ochrzczony Andrzej Kościuszko - jest akt chrztu!!! Zobaczymy czy to rodzina.

Pozdrawiam.

A.W.

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 11, 2021, 09:56:21 pm »
1720 r. chrzest Dominika Kościuszki - jest metryka. Akt nr 85.

A.W.

• Sr. Member
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 12, 2021, 08:37:00 am »
Proszę o podpowiedź znawców genealogii. Chodzi mi o interpretację aktu 100

- link - https://www.familysearch.org/ark:/61903/3:1:3Q9M-CSMW-Z7XL-6?i=751&cat=833928

Z poważaniem,

A.W.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 12, 2021, 09:45:19 am wysłana przez Andrzej Wawryniuk »