Można jechać do Grodna

Zaczęty przez Albink, Kwiecień 08, 2022, 08:21:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Albink

Dla odważnych i chcących odwiedzić np. Grodno granica została otwarta.
https://junior.bialystok.pl/bezwizowe-przepustki-2.html
Pozdrawiam
Albin

Rafał Jurowski


Albink

Na wizytę w NIAB trzeba rezerwować miejsce ok. 3 tygodnie wcześniej.
Pozdrawiam
Albin

Gordian

Pamiętajcie by mieć ważny test na Covid. Bez tego nie wpuszczą.
Pozdrawiam
Gordian

Andrzej Wawryniuk

#4
Zgadzam się, że jest to propozycja bardzo kusząca i czasochłonna, a wizyta w archiwum (minimum dwukrotna) wcale nie należy do łatwych.

Może ktoś z Koleżeństwa ma kogoś znajomego, zaufanego w Grodnie, kto wykonałby zdjęcia konkretnych dokumentów, których sygnatury podaję poniżej?

Ф. 1.– Оп. 1. – Д. 893. [О нотариальном духовном завещании Тадеуша Костюшко, совершённом в городе Солюре («Сехновичский тестамент»), лично подписанном генералом. Дело на 35 листах, 1817-1818 гг.].
Ф. 1.– Оп. 2. – Д. 946. [Об отношении детей вдовы Катерины Эстко к американскому капиталу Тадеуша Костюшко. Дело на 22 листах, 1825-1827 гг.].
Ф. 1.– Оп. 6. – Д. 1282. [Об обыске жандармами дома трактирщика Хухлинского в Кобрине, у которого обнаружено «значительное количество столового белья с изображением портрета Костюшки», купленного у помещицы Мальчевской. Дело на 8 листах, 1868 г.].
Ф. 1.– Оп. 8. – Д. 973. [О преподавании девицею Анной Казимировою Костюшко в Брест-Литовске польского языка детям. Дело на 4 листах, 1883 г.].
Ф. 1.– Оп. 12. – Д. 123. [О наследстве Тадеуша Костюшко в США. Дело на 21 листе, 1845 г.].
Ф. 1.– Оп. 13. – Д. 1176. (ВНИМАНИЕ!!! В номере дела я не уверен, так как в другой тетради у меня помечено: Д. 1746) [Об аннулировании доверенности помещикам Михаилу Ширме и Адаму Быховцу на наследство Тадеуша Костюшко в США. Дело на 6 листах, 1861 г.].
Ф. 1.– Оп. 20. – Д. 92. [Об установлении полицейского надзора за помещиком Эстко, участником польского восстания 1830-1831 гг. Дело на 4 листах, 1839-1841 г.].
Ф. 10.– Оп. 17. – Д. 747. [О введении Уставной грамоты в имении Сехновичи Кобринского уезда помещиков Эстко. Дело на 107 листах, 1862-1886 гг.].

Oczywiście zapłacę, ale na polskie konto.

Z poważaniem.

Andrzej Wawryniuk

Szanowne Koleżanki i Koledzy.

Jeden z naszych forumowiczów udzielił mi wyczerpujących informacji dotyczących otrzymania kopii dokumentó, a których pisałem w powyższym wpisie.

Bardzo serdecznie Mu dziękuję.

Z okazji świąt Wielkanocnych życzę wszystki uczestnikom naszego Forum i sympatykom dużo zdrowia, szczerych przyjaciół, uznania przełożonych, przysłowiowego dostatku i szczęścia.

Z wyrazami szczerego szacunku,



Andrzej Wawryniuk

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Napisał do mnie kolejny forumowicz, z propozycją pomocy w archiwum w Grodnie.

To bardzo dobry sygnał, że są w naszym gremium forumowicze, chcacy nieść pomoc.

Dziękuję!!!

Z poważaniem,

Dobek

Dzień dobry,

To i ja zwrócę się ze swoim zapytaniem. Otóż poszukuję ksiąg metrykalnych po 1889 r. Wcześniejsze roczniki znalazłem udostępnione na portalu FamilySearch. Parafia ta wchodziła w skład dekanatu Raduń. Niestety w kopiach ksiąg metrykalnych dla raduńskiego dekanatu, które są udostępnione na serwisie aż do 1919 r. brak jest wpisów dla parafii osowskiej. Nie wiem jaki był tego powód. Są wpisy dla Ejszyszek, Koleśnik, Solecznik czy też Dziewieniszek. Przypuszczam, że stało się tak, ponieważ dekanat ten został niejako podzielony między dwa państwa i kopie te pochodzą z wileńskiego archiwum. Z inwentarza ksiąg metrykalnych dowiedziałem się, że w grodzieńskim archiwum znajdują się księgi z parafii Osowo aż do lat 20 i 30 XX w. Czy ktoś ma pomysł jak do nich dotrzeć? Interesuje mnie głównie początek XX w. Czy istnieje możliwość uzyskania kopii tych ksiąg od 1890 r.? Będę niezmiernie wdzięczny za każdą odpowiedź i pomoc!

Serdecznie pozdrawiam,
Przemysław

Andrzej Wawryniuk

Dobry wieczór,

Odpowiedź wysłałem na priv.

Pozdrawiam.

cojunka

Podepnę się pod temat. Czy ktoś mógłby wykonać mi zdjęcia z NIAB Grodno? Sygnatury znam. Kiedyś zamawiałem bezpośrednio w archiwum, ale ostatnio nie odpowiadają na maile.