WYSZUKIWANIE W METRYCE LITEWSKIEJ - Rejestry podymnego WKL

Zaczęty przez Piotr Paweł CYPLA, Styczeń 31, 2016, 07:28:17 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aniela Awtuch

Witam Panie Piotrze,
zwracam się z nieśmiałą prośbą o sprawdzenie nazwiska Awtuch względnie Autuch - woj.wileńskie. Pozdrawiam. Aniela Awtuch

Marcin Suchocki

Panie Piotrze,
Podymne z województwa trockiego.
Piszę na forum, bo może takie informacje pomogą innym genealogom amatorom.
Wysyłałem juz tu zapytanie odnośnie nazwiska Suchocki występującego w Szaciłówce/Korycin i okolicy.
Poprzednio poinformował mnie Pan, że nazwisko Suchocki nie występuje w rejestrach podymnego z województwa trockiego.
Chciałbym jednak wrócić do tematu ponieważ pojawiły się nowe wątki w genealogii mojej rodziny.
Więc, nazwisko Suchocki na pewno pojawia się w tym regionie w 1681 roku. Ale na podstawie przestudiowanych metryk może ono być zamienne z nazwiskami Deynowski/Dejnowski/Dajnowski i Busioł/Buszoł w różnych ich odmianach w miejscowościach/ wioskach okolicznych.
W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy koloniści mogli być zwolnieni z podymnego i w związku z tym nie pojawili sie w spisie? Zapis de Zielona Wola może być sugestią.
2. Czy spis dotyczył każdego stanu czyli szlachty i chłopów?
3. Jeżeli mieszkali nie na swoim to nie zostali odnotowani?
4. No i na koniec czy pojawia się miejsocwość Zielona Wola, bo pod taką odnotowani są Suchoccy.

Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
Pozdrawiam
Marcin Suchocki

0kamil

Witam, prosiłbym o sprawdzenie nazwiska Kruszyłowicz. Pozdrawiam.

Sławomir Olczyk

Proszę Państwa.

Podymne dotyczyło wyłącznie szlachty.

Kruszyłowiczów woj. Trockim nie ma.

Pozdrawiam serdecznie.

Gordian

Suchoccy byli w Nowince (między Augustowem a Suwałkami)
Pozdrawiam

adamrw

Dzień dobry,
czy mogę prosić o sprawdzenie w książce: Tom III: Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, Województwo trockie 1690 r.  nazwiska WASILEWSKI?
W szczególności interesuje mnie powiat upicki (poniewieski).
Z góry dziękuję
Adam

Piotr Paweł CYPLA

Cytat: adamrw w Wrzesień 27, 2020, 11:53:09 AM
czy mogę prosić o sprawdzenie w książce: Tom III: Rejestry podymnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, Województwo trockie 1690 r.  nazwiska WASILEWSKI?
W szczególności interesuje mnie powiat upicki (poniewieski).

W rejestrze województwa trockiego z 1690 roku odnajdujemy tylko i wyłącznie n/w Wasilewskich:

s.51 – Kietowiszki w parafii trockiej, j[m] Pociej 44 dymy. W uwagach dopisano: Kiejtowiszki z folwarkami Postrawiem, Szalami, Korkucianami i Jagielanami teraz w posseyjej u jem. P. Janowej Wasilewskiej i zięcia jej Marcjana Pohoskiego zostającymi, z karczmami i młynami i z dworem w Trokach dymów 44; z Kietowiszek z folwarkami, karczmami, z karczmami i młynami w parafii sumilskiej dymów 44
s.61 – parafia żosielska (żośleńska) i paprocka Twermuny (lub Twirmuny) p. Dominik Wasilewski po p.Salomonie Bohdanowiczu 1 dym. W uwagach – Zbohdanowiczu
s.181 – w dziale Dobra ziemskie książęce, pańskie, szlacheckie: Jm.p Jan Wasilewski z imienicza Narejszan alias Kubilun po p. Aleksandrze 1 dym. W uwagach brak nazwiska; może Wasilewski
s.186 – w tym samym dziale: Jm.p. Michał Gombrewicz (Gembrowicz) z majętności Lenogir z przykupiami pustych gruntów od pp. Monkiewiczów, Wasilewskich, Prościewicza, jm.p. Biał[ł]ozora pustego gruntu Piewonis[z]ki i z przykupią wieczystej od ichmm. Pp. Zabłockich w polu Juwiskim; ogółem z nowiskami [sic] 9 dymów
s.110 – w parafii kryńskiej (Krynki) Połujanowicze: p. Jan Wasilewski Połujanowski 1 dym

O wiele więcej pojawia się w analogicznym rejestrze województwa wileńskiego, ale to może już Pan sam sprawdzić (rejestr jest dostępny online).
Poszukuję rodzin: CYPLA, BYLCZYŃSKI, CYDZIK, OBUCHOWICZ, TOŁOCZKO z okolic Kotry (gmina Skidel), Zapole, Tołoczki, Obuchowicze, Cydziki (gmina Żydomla)

alchymista

Myślę, że z czystym sumieniem mogę Państwu polecić własną stronę, poświęconą województwu smoleńskiemu: https://smolenscium.alchymista.pl Spisy nazwisk, przywileje listy miernicze - myślę, że wielu z poszukiwaczy rodzinnych korzeni znajdzie tam coś dla siebie.

Sławomir Olczyk

Szanowny panie Alchymisto.

Wielokrotnie zagłądałem na tę stronę. I każdemu zainteresowanemu tą tematyką polecam. Tam znalazłem m.in. przywilej dla Aleksandra Eysimonta czy przywileje dla Jana Kotowicza.

Pozdrawiam Pana serdecznie.

t_tatur

#69
Szanowny Panie Piotrze,

byłbym bardzo wdzięczny gdyby mógł pan sprawdzić nazwisko Tatur w tomie V metryki litewskiej, rejestry podymnego woj. nowogrodzkie.

Dziękuję z góry bardzo serdecznie za pomoc!

Pozdrawiam,

Tymon Tatur

PS: Jezeli to nie za dużo byłbym wdzięczny gdyby mógłby pan tez sprawdzić w tym samym tomie czy są Woyniłowiczowie w powiecie lidzkim z majątkiem Żyżma Kunowicka (albo podobnie) ze wsiami Dziewguny i Pieciuny (albo podobnie).

A.Markiewicz

#70
Czy zaglądał Pan do szukajwarchiwach ?

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/wyszukiwarka

Tatur Teodor
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/28285975

Tatur Franciszek
https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jednostka/-/jednostka/28285974

Pisma Ignacego Chodźki: Podania litewskie. Dwie konwersacje z przeszłości ...
Cytatbalnym chórem huknęła : Rura ! rura ! pan Tatura i wrzeszczała na cale gardło , a Tatura zgrzytał zębami i nacierał jeszcze srożej ... wtém smagła dębinka Piotra uderzona potężnie grubszą pałką adwersarza , pęka w połowie ...
https://books.google.de/books?id=jCgEAAAAYAAJ&pg=PA222&dq=Tatur&hl=pl&sa=X&ved=2ahUKEwjRw9eihcrxAhX-8bsIHY6nAiYQ6AF6BAgMEAI#v=onepage&q=Tatur&f=false

Pozdrawiam AM
Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

t_tatur

#71
Szanowny Panie Markiewicz,

dziękuję za wskazówkę - w szukajwarchiwum patrzyłem. Jeżeli chodzi o dwóch wspomnianych przez pana Taturow to nie jest jasne czy/jak byli związani z moja rodzina, ale znalazłem w tych samych archiwach np. rolle chorągwi ziemian słuckich w której występuje Tatur który prawdopodobnie (zgadza się nie tylko nazwisko i imię ale tez region zamieszkania i pauperyzacja) z odpowiednia osoba w drzewie genealogicznym stworzonym na bazie dokumentów dostarczonych do zgromadzenia szlacheckiego w Minsku i do heraldyki w Petersburgu przy potwierdzeniu szlachectwa członkom rodu przez te organy.

Dane z metryki litewskiej jeżeli chodzi o majetnosci w województwie nowogrodzkim to coś całkiem innego. Mam nadzieje ze informacje te mogą pozwolić zwerifikowac informacje z innych dokumentów, ocenić rozmiar majątków, itd. (Przynajmniej jeżeli chodzi o woj. nowogródzkie.) Np. w przypadku majątku Żyżma Kunowicka (wymienionego wyzej) w dokumentach wymieniona jest suma (16 tyś złotych) za który majątek został zastawiony w 1688, ale w innych przypadkach nie ma żadnych informacji czy jakiś sprzedany "majątek" to jedna zpruchniala hata, czy pół wioski - ilość "dymów" tutaj mogła by być pomocna. Ciekawe tez byłoby zobaczyć które z majątków wymienionych w rękach Taturow w "Spisie Właścicieli Ziemskich Gubernii Mińskiej" z 1876 (tutaj wszystkich męskich posiadaczy można zidentifikowac w drzewie genealogicznym) już były w ręku Taturow w 1690 r. (O niektórych wiemy coś, ale nie o wszystkich.)

Ze wszystkich tych powodów naprawdę byłbym bardzo zainteresowany dowiedzieć się jakie informacje o Taturach są zawarte w rejestrze podymnego woj. nowogrodzkiego. (Jeszcze ciekawsze byłyby może informacje dotyczące woj. mińskiego ale takiego rejestru chyba nie ma.)

Pozdrawiam,

T. Tatur

Rafał Jurowski

#72
Cytat: t_tatur w Lipiec 04, 2021, 06:26:23 PM
Szanowny Panie Piotrze,

byłbym bardzo wdzięczny gdyby mógł pan sprawdzić nazwisko Tatur w tomie V metryki litewskiej, rejestry podymnego woj. nowogrodzkie.

Dziękuję z góry bardzo serdecznie za pomoc!

Pozdrawiam,

Tymon Tatur

PS: Jezeli to nie za dużo byłbym wdzięczny gdyby mógłby pan tez sprawdzić w tym samym tomie czy są Woyniłowiczowie w powiecie lidzkim z majątkiem Żyżma Kunowicka (albo podobnie) ze wsiami Dziewguny i Pieciuny (albo podobnie).


Niestety, ale w indeksach tej ksiażki nie występuje nazwisko Tatur. W innych pozycjach dot. województw: trockiego, wileńskiego, brzeskiego, smoleńskiego, mścisławskiego też niestety nazwisko to nie występuje. :(

W Rejestrach podymnego woj. wileńskie 1690 występują:

Wołodkowszczyzna par. Wasilska - p.Adam Woyniłowicz, str 223
Eygirdowszczyzna par. Trabska - p.Gabriel Woyniłowicz(Wojniłowicz), str 189

t_tatur

Szanowny Panie Jurowski,

dziękuję bardzo i serdecznie pozdrawiam!

T. Tatur

t_tatur

Dziękuję jeszcze raz.

Czy możliwe byłoby także sprawdzenie w spisie podymnego woj. nowogrodzkiego czyje w roku 1690 były dobra Purniewicze? (Może Purniewicz być kilka.)

Dziękuję jeszcze raz!

T. Tatur

PS: Informacja ze Woynilowiczowie byli w woj. wileńskim poniekąd się zgadza. (Nie uswiadamaialem sobie poprzednio ze powiat lidzki w tym czasie był częścią woj. wileńskiego a nie nowogrodzkiego.)