Szukam Lewoniewska Zagrzejewski Odelsk

Zaczęty przez gama_1005, Luty 18, 2023, 09:24:38 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

gama_1005

Witam,

poszukuję przodków o nazwisku Lewoniewski/a Zagrzejewski, Piełudź.
Z dostępnych mi informacji wynika, ze prababka Anna Lewoniewska brała ślub w Odelsku z ZYgmuntem Zagrzejewskim 15.12.1916 roku. Gdzie szukać aktów z Odelska? Niestety nie wiem jaka dokładnie parafia.

Albink

Pisze Pan/Pani/- (dobrze byłoby wiedzieć, kto potrzebuje informacji  :)), że Zagrzejewski i Lewoniewska brali ślub w Odelsku, więc była tam parafia. Była ona w dekanacie sokólskim do II wojny światowej. Po wojnie znalazła się ta parafia w Białorusi. Metryki z tej parafii można znaleźć w NIAB w Grodnie lub w AA Białystok /do 1938 roku/.
Podana data ślubu jest raczej wątpliwa, w połowie grudnia ślubów raczej nie udzielano. Można skontaktować się z AA w Białymstoku /lub tam się wybrać/ i otrzymać dokładne dane.
Wg danych z geneteki, ten Zygmunt mógł być wdowcem biorąc ślub z Lewoniewską. Dane z geneteki są w poniższym linku. A ślady dot. Zagrzejewskiego prowadzą do Płocka, potem Białystok i Szudziałowo.
Nazwisko Piełudź w jakim charakterze tu występuje? Pisząc o pomoc trzeba podawać więcej danych, bo samo nazwisko nie jest żadną wskazówką i nikt nie jest jasnowidzem, o kogo tu może chodzić.

https://geneteka.genealodzy.pl/index.php?op=gt&lang=pol&bdm=B&w=10pl&rid=B&search_lastname=Zagrzejewski&search_name=Zygmunt&search_lastname2=&search_name2=&from_date=&to_date=
Pozdrawiam
Albin

gama_1005

Dziękuję za obszerną odpowiedź, część informacji o których Pan pisze została juz przeze mnie zweryfikowana i odszukana. Zygmunt Zagrzejewski był wdowcem z gromadką dzieci, z Anną ślub wziął tak jak pisałam (posiadam odpis aktu sporządzony w roku 1971 przez uwczesny urząd). Z aktu tego jednak wynikły pewne rozbieżnosci co do nazwisk. stąd też poszukuję danych źródłowych. Ze spisu parafii Odelsk z 1909 roku mam zarówno Annę jak i jej rodziców i rodzeństwo. Po weryfikacji okazało się, że Anna z domu jest Piełuć, a nazwisko Lewoniewska zostało po pierwsze przekształcone, bo prawidłowo powinno byc Lewoniewicz, po drugi jest to nazwisko panieńskie jej matki Stefanii.
To co Pan napisał o Zygmuncie (Płock, Szudziałowo itd) wszystko się zgadza, teraz punktem zaczepienia jest Odelsk bo stąd i gdzies z okolic pochodzili jej rodzice i dziadkowie. Nie skupiam się w tym momencie na Zygmuncie tylko właśnie na Annie, a o niej nie wiele umiem powiedzieć stąd też moje zapytanie.

pozdrawiam
Marta

Albink

Pani Marto
zacznijmy od drobnej rzeczy, ale ważnej. Chodzi o datę ślubu Adama z Anną. Ma Pani jakiś odpis, a ja oglądałem w NIAB w Grodnie księgę ślubów /oryginał/. Tam nie ma zapisanego żadnego ślubu w grudniu. Ostatni ślub był zapisany 26 listopada 1916 roku. 
Natomiast jeśli chodzi o Annę, to sytuacja jest dość skomplikowana i ciekawa, szczególnie z perspektywy potomków.
Jeżeli jest Pani ciekawa moich interpretacji, proszę napisać na adres mailowy. Nie ma potrzeby zaśmiecać forum dot. jednej osoby.
Pozdrawiam
Albin

klocekoi

Cytat: Albink w Marzec 01, 2023, 12:28:41 PMTam nie ma zapisanego żadnego ślubu w grudniu. Ostatni ślub był zapisany 26 listopada 1916 roku. 

Możliwe jest, a spotykane dość często, przenoszenie zapisów z grudnia, do metryk odnoszących się roku następnego.
W tym przypadku, jeśli jest możliwe, należy sprawdzić początek 1917 roku.

Pozdrawiam
Krzysztof

gama_1005

Cytat: Albink w Marzec 01, 2023, 12:28:41 PMPani Marto
zacznijmy od drobnej rzeczy, ale ważnej. Chodzi o datę ślubu Adama z Anną. Ma Pani jakiś odpis, a ja oglądałem w NIAB w Grodnie księgę ślubów /oryginał/. Tam nie ma zapisanego żadnego ślubu w grudniu. Ostatni ślub był zapisany 26 listopada 1916 roku. 
Natomiast jeśli chodzi o Annę, to sytuacja jest dość skomplikowana i ciekawa, szczególnie z perspektywy potomków.
Jeżeli jest Pani ciekawa moich interpretacji, proszę napisać na adres mailowy. Nie ma potrzeby zaśmiecać forum dot. jednej osoby.
chętnie przejdę na email Panie Albinie, tylko nie wiem jak:)

Albink

#6
Choć Kodeks Prawa Kanonicznego tego nie zabrania, tradycyjnie w Polsce w Adwent jednak zwyczajowo nie wypada chodzić na imprezy czy koncerty. Tak więc od początku grudnia do wigilii raczej katolicy wesel nie urządzali.
Po zalogowaniu się z lewej strony pod loginem każdej osoby są ikonki poczty lub prywatnej wiadomości.
Pozdrawiam
Albin

gama_1005

Cytat: Albink w Marzec 01, 2023, 08:41:31 PMChoć Kodeks Prawa Kanonicznego tego nie zabrania, tradycyjnie w Polsce w Adwent jednak zwyczajowo nie wypada chodzić na imprezy czy koncerty. Tak więc od początku grudnia do wigilii raczej katolicy wesel nie urządzali.
Po zalogowaniu się z lewej strony pod loginem każdej osoby są ikonki poczty lub prywatnej wiadomości.

Panie Albinie,
napisałam wiadomość, proszę o kontakt :)
Marta