Józef Poczobut z Poczobutów

Zaczęty przez LukaszRynkowski, Lipiec 13, 2020, 05:23:07 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LukaszRynkowski

Szanowni Państwo,

Poszukuję informacji przodku Józefie Poczobucie z okolicy Poczobuty, żonatym z Ewą z Eysmontów.
Wiem, że miał co najmniej dwie córki urodzone w Poczobutach: moją 5x prababkę Teresę Poczobut (chrzest 24 X 1762 w Odelsku) oraz Annę Poczobut, (chrzest 2 VI 1768 w Odelsku).

Poszukując Józefa trafiłem na ogromnej liczebności rozrodzony klan Poczobutów, z wieloma Józefami żyjącymi w tych samych latach w Poczobuckiej okolicy, więc postanowiłem poprosić Państwa o pomoc i radę.
Poniżej udostępniam arkusz z wypisani dotyczącymi Poczobutów, które zebrałem po drodze, szukając informacji przodku:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/16-Fo_sUHcvqNBLV4GybdUeX9ugDUbafmxtoZFVstQzs/edit?usp=sharing

Większość zebranych informacji pochodzi z akt parafii Odelskiej, nieliczne są inne źródła, opisane w arkuszu.
Mój problem polega na tym, że widzę co najmniej trzech "kandydatów" na mojego przodka Józefa Poczobuta ojca Teresy i męża Ewy z Eysmontów:

  • Józef Poczobut ur. 1727 w Poczobutach syn Karola Poczobuta-Kundzicza i Krystyny Hlebowicz
  • Józef Poczobut ur. 1730 w Poczobutach syn Hieronima Poczobuta i Magdaleny z Orzechowskiej (Zacharowicz)
  • Józef Poczobut ur. 1736 w Poczobutach syn Macieja Poczobuta i Heleny Olizarewicz

Są też trzy akty zejścia, które mogłyby "pasować" do poszukiwanego Józefa Poczobuta...

  • Józef Poczobut z Poczobutów zm. 1792 w wieku lat 62, pogrzeb par. Odelsk
  • Józef Poczobut z Poczobutów zm. 1790 w wieku lat 76, pogrzeb par. Usnarz
  • Józef Poczobut z Poczobutów zm. 1804 w wieku lat 85, pogrzeb par. Usnarz

Na pewno w okresie, gdy żył mój przodek Józef Poczobut, miał co najmniej 3-5 imienników w Poczobutach, rówieśników, a także imienników trochę starszych.
Akta parafii Odelskiej, do których mam dostęp, niestety nie są kompletne, stąd też zamieszczam ten post. na forum.

Liczę na to, że ktoś z Państwa podpowie mi jak szukać, jak wnioskować, może ktoś wskaże nieznane mi źródła i dane. A może ktoś ma Poczoutów w swojej genealogii i skorzysta na zebranych przeze mnie danych?

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski

Gordian

Na pewno trzeba sprawdzić w Grodnie w Archiwum Fond 24 Grodzieńska Gubernialna Izba Skarbowa (Kazionnaja Pałata) opis 7 dzieło Syg 20 Revizskije skazki z 1795 roku dla parafii w Odelsku  51 kart. Może też skazkę dla parafii Indura - dzieło nr 15 - z uwagi na położenie na granicy zaborów rosyjskiego i pruskiego.
W Fond nr 92: Grodzieński Powiatowy Marszałek Szlachty (Grodieńskij Ujezdnyj Priedwoditiel Dworiaństwa); opis nr 1.
warto sprawdzić dzieła o ustaleniu szlacheckiego pochodzenia rodu
F. 92; op. 1; d. 171 –                        Poczobutów 1832-98  100 kart
F. 92; op. 1; d. 172 –                        Poczobutów 1832-92  272 kart
F. 92; op. 1; d. 173 –                        Poczobutów 1836-76  41 kart
F. 92; op. 1; d. 174 –                        Poczobutów, Bohatyrewiczów 1832-1913  489 kart

Poza tym z późniejszych spisów parafialnych warto sprawdzić:
Fond 886; op. 1; d. 185 – Imienny spis parafian Usnarskiego r-kat. kościoła za 1867 rok.
Fond 886; op. 1; d. 205 – Spis parafian Usnarskiego filialnego kościoła za 1870 rok.

W archiwum w Mińsku mam odnotowane takie wzmianki o Poczobutach:
Fond nr 1711: Grodzieński Sąd Grodzki opis nr 1. spr. 55 (SA 6593)
na kartach 64-68v Aktykacja inwentarza na majętność Usnarz 1768-09-10 – podał Jan Poczobutt oboźnic Grodzieński

Powodzenia

Gordian

LukaszRynkowski

Dziękuję bardzo serdecznie za informację!
Właśnie otrzymałem dzięki wielkiej uprzejmości Pana Piotra Cypli skany sześciu stron z nazwiskami i filiacjami Poczobutów z pozycji Aniszenki i łączę obecnie zawarte tam dane (nieraz trzy pokolenia relacji z datami) ze swoimi wypisami z ksiąg metrykalnych, a także z opracowaniem pewnego rosyjskiego genealoga. Połączenie danych z tych trzech źródeł powinno dać dużo bardziej klarowny obraz klanu Poczobutów. Oczywiście indeksy/wypisy Aniszenki to źródło wtórne, ale jako taki obraz filiacji zaczyna się z tego wyłaniać - czuję, że zbliżam się do wypisania większości Poczobutów z okolicy Poczobuty z XVIII wieku.

Rozmiary teczek Poczobutów dostępne w archiwum w Grodnie są imponujące. Z jednej strony wielka radość, że tyle informacji o przodkach się zachowało, z drugiej strony finansowa ściana, trudna do przeskoczenia. Tutaj pytanie do Pana Gordiana - czy podobna teczka jest też zachowana w przypadku Zubrzyckich z Zubrzycy Małej?

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski

Gordian

Nie o Zubrzyckich nic nie ma. Ten Fond jest bardzo mocno przetrzebiony.
Pozdrawiam
Gordian

Sławomir Olczyk

Szanowny panie Łukaszu.

Należy dosyć ostrożnie podchodzić do prac p. Aniszczanki. Bywa, że w jednej osobie łączy dane kilku, które się podobnie nazywały. Przećwiczyłem do na rodzinie Eysymontów. Najlepsze w jego pracy są konkretne źródła informacji, dzięki temu wiadomo gdzie szukać materiałów.

Pozdrawiam serdecznie.

LukaszRynkowski

Szanowny Panie Sławomirze,

Dziękuję za zalecenie ostrożności. Zawsze jestem ostrożny względem każdego źródła wtórnego.
Szczególnie, że w mnogości szlachty drobnej nie łatwo o pomyłkę.

Niemniej jednak tam gdzie dane z regestów p. Aniszczenki zgadzają się z wynikami moich analiz ksiąg metrykalnych (wspartych gdzieniegdzie dokumentami przytoczonymi przez wywód Poczobutów z RGIA), tam pozwalam sobie z nich korzystać.

Łącząc dane ze źródeł, do których udało mi się dotrzeć, doszedłem do stanu wiedzy, w których mogę postawić teorię bardzo wysokiego prawdopodobieństwa, że mój przodek Józef Poczobut (1730-1792) był synem Hieronima Poczobuta-Odlanickiego (ok. 1690-1747) i Magdaleny Orzechowskiej-Zacharowiczanki. Zaś ten Hieronim w jednym z aktów metrykalnych figuruje jako Hieronim Józefowicz...
I tutaj już dalej nie tylko nie mam informacji, nie mam nawet uzasadnionych przypuszczeń. Zamówiłem kilka dokumentów z archiwum i zobaczę, czy one coś nowego wniosą.

Gdyby ktoś z Państwa miał Poczobutów z okolicy Poczobuty wśród swoich przodków, proszę o informacje. Chętnie dopasowałbym ich do budowanego przeze mnie drzewa Poczobutów-Odlanickich.

Pozdrawiam!

Gordian

#6
Przychylam się do opinii kol. Olczyka na temat ostrożności w podejściu do prac Oniszczenki. Ja ten temat ćwiczyłem na przykładzie Steckiewiczów. Niektóre sygnatury okazywały się  pudłem. Nie bardzo też wiadomo było skąd autor brał skład rodziny do której była przypisana jakaś sygnatura skoro w samym dziele wszystkie wzmiankowane w książce osoby nie występowały.
Generalnie jednak książka (mam na myśli pozycję o powiecie grodzieńskim) miała dla mnie jedną bardzo pozytywną cechę - sprawiła że wybrałem się do archiwum w Mińsku i pogrzebałem w tej ogromnej masie źródeł. Na pewno warto.
Pozdrawiam
Gordian

LukaszRynkowski

Udało mi się uzyskać informacje i reprodukcje z przepastnych teczek założonych dla rodziny Poczobutów-Odlanickich w heroldii senatu, obecnie w Petersburgu.
Patrząc na te materiały, wydaje mi się, że powinienem mieć możliwość połączenia wielu znanych mi gałęzi Poczobutów w jedną rodzinę, tylko będzie to wymagało bardzo dużo czasu.
Na pewno podzielę się wynikami, gdy już przez te wszystkie materiały przebrnę i zweryfikuję je krytycznie.

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski

A. Rybalko

Chociaż nie zajmuję się specjalnie Poczobutami, to jednak cieszę się z góry na Twoje odkrycia. To będzie nowy wkład w badania rodów grodzieńskich. Z takich danych zawsze można się czegoś nowego nauczyć, bo powiązania między rodami bywają bardzo nieoczekiwane.

LukaszRynkowski

Praca w toku. Nie wiem czy uda mi się skończyć w tym roku. Ale pośpiechu chyba nie ma.
Moim celem jest połączenie jak największej ilości grodzieńskich Poczobutów w genealogię.
Wszystkich sławnych już mam... poza XX-XXI wiecznymi Poczobutami: dziennikarzem-politykiem Andrzejem Poczobutem oraz piłkarzem.

Jeżeli ktoś z Państwa ma w swojej genealogii Poczobutów z Grodzieńszczyzny, to będę bardzo wdzięczny za dane, szczególnie takie, których nie ma łatwo dostępnych w internecie.

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski

Rafał Jurowski

#10
Fajnie to wygląda :)  Może na końcu uda się choć jednego z każdej linii przebadać testem Y-DNA ? :)

Y-DNA Panów Sarosieków już znamy, pracuję właśnie nad jednym Panem Puciłowskim. Wynik test Y-DNA Panów Poczobutów wzbogaciło by Naszą skromną bazę ! :)

Albink

Posiadam trochę danych metrykalnych z parafii Usnarz, Odelsk, Krynki do 1937 roku. Przewija się tam również nazwisko Poczobut, szczególnie w parafii Usnarz.
Pozdrawiam
Albin

LukaszRynkowski

Panie Albinie,

Wszelkie dane przyjąłbym z ogromną wdzięcznością i wykorzystam w budowaniu genealogii Poczobutów, jeżeli tylko uda mi się znaleźć udokumentowane wystarczająco filiacje i koicje.
Pozwalam już sobie korzystać opublikowanych przez Pana indeksów metrykalnych w Genetece, dzięki Pana pracy docieram do niezbędnych aktów metrykalnych.

Pozdrawiam,

Łukasz Rynkowski

Albink

Myślę, że najlepiej byłoby kontaktować się drogą mailową w sprawie danych dot. Poczobutów. Nie ma potrzeby zaśmiecać forum jednym tematem. Dla zainteresowanych końcowy efekt i tak będzie tu prawdopodobnie przedstawiony. Decyzja należy do p. Łukasza.
Mój adres można znaleźć na stronie genealodzy.pl.
Pozdrawiam
Albin

LukaszRynkowski

Szanowni Państwo,

Pierwszą wersję roboczą opracowywanej przeze mnie genealogii Poczobutów oraz ich potomków publikuję na dysku sieciowym Google Drive dla Członków Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich.
Ścieżka dostępu na Google Drive na załączonym obrazku.
Pełna lista źródeł znajduje się na samym dole dokumentu (małym druczkiem).

Pozdrawiam,

Łukasz