Parafia Mikielewszczyzna, parafia Kamionka

Zaczęty przez Rafał Jurowski, Luty 13, 2023, 12:27:20 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Rafał Jurowski

Przez ponad 10 ostatnich lat szukałem aktu chrztów siostry i brata mojego dziadka.
Siostra dziadka Kazimiera Jurowska urodzona została w 1919 roku a brat Jan Jurowski w 1917, oboje w wiosce Milowce. Milowce należały do par. Kamionka i wszystko wskazywało na to, że tam te akta powinny się znaleźć. Akta starszego rodzeństwa bez problemu się odnalazły w odpisach parafii Kamionka, gorzej było z tą dwójka. Dopiero podczas mojej ostatniej wizyty w AA białystok zajrzałem przypadkowo do odpisów nieznanej parafii Mikielewszczyzna, gdzie udało się odnelźć brakujące chrzty wspomnianej dwójki. Jeżeli ktoś będzie szukał tak jak ja, warto zajrzeć także do akt tej parafii.   

klocekoi

Cytat: Rafał Jurowski w Luty 13, 2023, 12:27:20 AMDopiero podczas mojej ostatniej wizyty w AA białystok zajrzałem przypadkowo do odpisów nieznanej parafii Mikielewszczyzna 

Dlaczego nieznanej ? W XIX wieku Mikielewszczyzna była filią parafii Mostowskiej. Kościół z początków XIX w. Miejscowość związana z rodziną Butowt-Andrzeykowicz. Możliwe, że w podziemiach są sarkofagi jej przedstawicieli. W tym roku obchodzona będzie 200 rocznica wybudowania kościoła. Pamiętam, jak w 2011, był wielki fest z okazji stulecia parafii. Biskup Kaszkiewicz wówczas nawiedził Mikielewszczyznę. Proboszczem od czasu reaktywacji parafii jest ksiądz Ryszard Jakubiec. Powojenna legenda okolicznych parafii, Różanka, Mosty Prawe, Mosty.
Tak więc, jeśli ktoś ma przodków w np. Różankowskiej parafii, warto zajrzeć do metryk Mikielewskich, gdyż można brakujące gałęzie znaleźć.

Rafał Jurowski

#2
Cytat: klocekoi w Luty 14, 2023, 10:37:17 AMDlaczego nieznanej ? W XIX wieku Mikielewszczyzna była filią parafii Mostowskiej. Kościół z początków XIX w. Miejscowość związana z rodziną Butowt-Andrzeykowicz.

Dla mnie parafia ta była nieznana. Tym bardziej niepodejrzewałem, że tam znajdę rodzeństwo mojego dziadka. Coś musiało się wydarzyć, że po 1917 moi zaczęli chrzcić dzieci w tej parafii. Może Milowce zaczęły podlegać pod tą parafię? Choć raczej nie, bo w spisie 1926 roku podlegają pod parafię Kamionka. Bardziej możliwe, że z jakchś powodów zrobiło się im "bliżej" do parafii Mikielewszczyzna :)