Wieś pieszczanka

Zaczęty przez Tadeusz, Lipiec 09, 2020, 04:30:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tadeusz

Czy były dwie wsie o nazwie Pieszczanka?
Jedna w par. Jeziory a druga w par. Kamionka w pobliżu Skidla przy gościńcu  Skidel - Szczuczyn.
Pieszczanka była wsią dziedziczną Parczewskich.
Tadeusz

Sławomir Olczyk

Szanowny panie Tadeuszu.

Myślę, że to jest ta sama miejscowość, a podlegała pod Kamionkę.

Pozdrawiam serdecznie.

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Panie,

W Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. 15, s. 447 zapisano m.in.: 1/ Piszczanka, wieś, folwark i okolica, pow. grodzieński, gm. Skidel, 33 wiorst od Grodna; należała do Niekrasowych; 2/ Piszczanka, uroczysko dóbr Pińskich,, pow. białostocki; 3/ Piszczanka, folwark, powiat kobryński, gm. Iłock, 27 wiorst od Kobrynia, należała do Sewlanów (dawniej Zaleskich); 4/ Piszczanka - uroczysko dóbr Kiersniówek; 5/ Piszczanka wieś, pow. prużański, gm. Bereza, 42 wiorsty od Prużan, 6/ Piszczanka wieś, gm. Malecz, 22 wiorsty od Prużany. W 1563 r. należała do wójtostwa kabakowskiego, we włości dworu błudeńskiego, ekonomii kobryńskiej; 7/ Piszczanka wieś w powiecie słonimskim, gm. Kuryłowicze...

Pozdrawiam,

A.W.

Tadeusz

W moim zainteresowaniu pozostaje jedynie Pieszczanka koło Skidla, której mieszkańcy wyznania katokickiego należeli do parafii Kamionka a wyznawcy prawoslawia lub unici do takiej parafii w Skidlu.
Tadeusz.

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Może poniższa informacja coś wyjaśni: Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924; https://polona.pl/item/skorowidz-miejscowosci-rzeczypospolitej-polskiej-opracowany-na-podstawie-wynikow,NjcwOTY1OTY/8/#info:metadata,  s. 40-41 - gmina Skidel, pow. Grodno.

Andrzej Wawryniuk

#5
Co do Kamionki są pewne wątpliwości. W Słowniku geograficznym..., tom XI, jest zapis:

Nehrungscher Weg. Stroińce (...), wś nad Dniestrem, pow. olhopolski, okr. pol. Piszczanka, gm. i par. kat. Raszków, sąd Kamionka, ma 131 osad, 620 mk, 664 dz. ziemi włośc, 878 dwor. , 38 cerkiewnej; cerkiew p. w. św. Michała, wzniesiona w 1827 r. , ma 899 parafian. (...) Własność dawniej Lubomirskich, potem ks. Piotra Wittgensteina, Trubeckich, ks. Dołgorukowa, dziś Zinowiewych.

Wydaje się, że nie o to chodzi.

Pozdrawiam.

Tadeusz

Ta Kamionka do której należała Pieszczanka i Sikorzyca to miejscowość w pow. Lida a później Szczuczyn, a ta na Ukrainie to Piszczanka a nie Pieszczanka
Tadeusz

Andrzej Wawryniuk

#7
Szanowny Kolego,

Sugerowałem się treścią wcześniejszych wpisów, gdzie wymieniona była również Kamionka. Napisałem z życzliwości, by ewentualnie coś podpowiedzieć. Uwagę przyjmuję i przepraszam za wpis, który dokonałem w dobrej wierze, uważając, że może coś do poszukiwań Kolegi wnieść.

Pozdrawiam,

Tadeusz

Proszę się nie przejmować. Osobiście uważam, że każdy wpis wnosi coś nowego. Proszę się nie martwić.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Tadeusz

Panie Andrzeju. Czy nie ma Pan takiej Tabeli z powiatu Lidzkiego - być może gmina Szczuczyn, na którym byłyby dane dot. miejscowości Cydzikowszczyzna?
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Andrzej Wawryniuk

#10
Szanowny Kolego,

Cydzikowszczyzna należała do gminy Wasiliszki, a nie do gminy Szczuczyn - vide załączniki. Dane pochodzą z poniższego opracowania, w którym znajduje się zestawienie całego powiatu lidzkiego:
Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 7, cz. 1 : Województwo nowogródzkie.
Jest do pobrania w kilku bibliotekach cyfrowych, np. http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/doccontent?id=14625

W powyższym tomie, co jest oczywiste, znajduje się także zestawienie zbiorcze gminy Szczuczyn - s. 42, 43.

Pozdrawiam

Tadeusz

Panie Andrzeju. W podanym adresie, w gminach Szczuczyn i Wasiliszki nie znalazłem Cydzikowszczyzny. Być może ta miejscowość już nie istniała
- uległa likwidacji.
Pozdrawiam.
Tadeusz.

Andrzej Wawryniuk

#12
Szanowny Kolego,

Cydzikowszczyzna jako kolonia, występuje na dołączonej stronie w gminie Wasiliszki pod nr 13.  W Kolonii był 1 dom, w którym mieszkało 6 osób, w tym 3 mężczyzn i 3 kobiety. Wszyscy byli wyznania rzymskokatolickiego (Spis z 1921 r.).

Pozdrawiam,