Witam ;)

Zaczęty przez lukasz.kalenczuk, Styczeń 09, 2017, 05:48:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lukasz.kalenczuk

Pragnę powitać wszystkich użytkowników tego forum i podziękować za przyjęcie w Wasze grono ;)

Moje korzenie wywodzą się ze wsi Podgruszany, aktualnie sielsowiet Krzemienica, rejon zelwieński.
Mój tata - Jan Kaleńczuk (ur. 04.06.1946r. w Podgruszanach) jest synem Michała Kaleńczuk (ur. 19.01.1901r. w Podgruszanach, zm. 25.02.1986r. w Nowym Bedoniu) oraz Aleksandry Kaleńczuk, z domu Masiuk (ur. 14.07.1900r. w Madziejkach, zm. 16.09.1992r. w Nowym Bedoniu).

Rodzice Michała to: Jan Kaleńczuk oraz Elżbieta (nazwisko rodowe nieznane).
Rodzice Aleksandry to: Kazimierz Masiuk oraz Anna (nazwisko rodowe nieznane).

Z opowieści taty wiem i z zachowanych dokumentów wiem, że dziadek Michał odbył karę 10 lat pozbawienia wolności (skazany z artykułu 65-1 BSSR), prawdopodobnie gdzieś w Irkucku. Powrócił do Podgruszan "na roztopach" w 1956 roku. Tego samego roku (około września), cała rodzina mojego taty (Tata, siostra Alina, siostra Anna, babcia, dziadek i jeszcze kilka osób) przeniosła się do Polski. Trafili do Czerwieńska k. Zielonej Góry, a potem do Przemkowa. W całej "przeprowadzce" pomagał Henryk Kmita - kolega dziadka Michała z czasów "syberyjskich".

Tata również powiedział mi, że dziadek miał bardzo liczne rodzeństwo, prawdopodobnie 3 siostry i 12 braci.
Jednakże we wsi na rodzinę mojego taty patrzono dość "dziwnie". Kiedy dziadek był na zesłaniu, babcia Aleksandra została aresztowana za rzekome przetrzymywanie broni w stodole i nawet wtedy nikt nie pomógł rodzinie mojego taty, a to były przecież dzieci. Tata opowiada też, jak wujek czy kuzyn gonił ich ze swojego podwórka. Sam nie wiem co o tym myśleć...

Prawdopodobnie dziadek Michał miał brata Władysława oraz siostrę Magdalenę, która po ślubie przyjęła nazwisko Grycko (Hrycko?).

Natomiast babcia miała na pewno brata Ludwika oraz Władysława (ten podobno miał 2 żony - Władysławę i drugą nieznaną, z którą miał 2 córki)


Jak widzicie stan mojej wiedzy na temat moich przodków po stronie taty jest bardzo ubogi ;(
Mam nadzieję, że to forum i wy pozwolicie mi odkryć nieco więcej ;)
Oczywiście również chcę pomóc Wam, tak jak będę potrafił ;)
Będę wdzięczny za każdą informację ;)

Pozdrawiam
Łukasz

Ata

#1
Witam,
nazwisko Masiuk występuje powszechnie w parafii Werejki (filia parafii w Repli, dekanat Wołkowysk). Część indeksów tej parafii jest już w Genetece. W Werejkach są tylko akty urodzeń i zgonów, akty ślubów z tego terenu znajdzie Pan w parafii Repla.
Nazwisko Masiuk występuje też dość często w Brzostowicy Wielkiej (dekanat Grodno).
Parafię Krzemienica dostępną on line na FS zapewne Pan przejrzał, może warto też zerknąć na Roś i Zelwę.

Pozdrawiam Ata
Szukam rodzin GRZYMAJŁO, OKULICZ, JURCEWICZ


lukasz.kalenczuk

Panie Andrzeju,

Serdecznie dziękuję za informacje. Pokażę je tacie i sprawdzimy czy to faktycznie nasza rodzina :)

Pozdrawiam.

Andrzej Wawryniuk

Szanowny Kolego,

Bardzo się cieszę, że przynajmniej dałem nadzieję na odnalezienie przodków.

Pozdrawiam serdecznie,


Agakulik

Moja rodzina Kaleńczuków też pochodzi z Podgruszan. Serdecznie pozdrawiam!

Mariusz P

Panie Łukaszu
Myśle że coś mogę pomóc w temacie; moja mama również mieszkała w tym samym czasie tam i również wyjechała do Polski w 1956 roku wraz z rodziną po powrocie mojego dziadka z zesłania z Syberii; pamięta dokładnie tamten okres i zna Pana rodzinę; proszę o kontakt