Ostatnie wiadomości

#1
Tereny dzisiejszej Białorusi / Lekarze i osobistości medyczne...
Ostatnia wiadomość przez Ala2 - Wrzesień 17, 2024, 09:08:12 PM
#2
Szukam rodziny, nazwiska / Konstanty Radziwanowski - Arch...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Wrzesień 15, 2024, 04:29:12 PM
Według nekrologów zamieszczonych w Kurierze Warszawskim (R. 94, 1914, nr 146) jak i Gońcu Wieczornym (1914, № 242)  , dnia 24 maja 1914 roku zmarł w domu emerytów kolejowych w kolonii Aleksandrowo obok st. Włodawy - Konstanty Radziwanowski urodzony 21 lipca 1836 roku, architekt kolei żelaznych, technik budowniczy Kolei Libawsko-Romeńskiej, Terespolskiej. Żegnali go siostra, córki, syn, synowa i wnuki.

Na stronie  https://regestry.lubgens.eu w indeksach parafii Włodawa można odnaleźć, akt zgonu Konstantego Radziwanowskiego, zapisany pod numerem 78/1914.

W Archiwum Państwowym w Milanówku zachowały się akta osobiste Konstantego Radziwanowskiego, który składał podanie o pracę do kolei "Warszawsko - Wiedeńskiej i Bydgoskiej ".  Akt te znalazłem uzywając wyszukiwarki http://kolejarze-online.pl/wyszukiwarka/

W dokumentacji tej znajduje się prośba z 30 maja 1863 o przyjęcie na posadę kolei "Warszawsko - Wiedeńskiej i Warszawsko - Bydgoskiej ". Prośbę swą we wniosku tłumaczy tym, że tak jak wielu Polaków utracił posadę na drodze Warszawsko - Petersburskiej, na której pracował przez rok i nie posiada środków na utrzymanie żony i dziecka. Mieszkał wtedy w Warszawie przy ulicy szpitalnej 1355 w domu Jaroszyńskiego.

Dyrekcja drogi żelaznej godzi się na bezpłatną 10 miesięczną aplikację z przeznaczeniem do służby magazynowej. 26 czerwca 1864 roku po 10 miesięcznej służbie od 26 września 1863 roku do 1 lipca 1864 roku składa rezygnację.
Wewnątrz akt znajduje się kilka ciekawych dokumentów m.in.

- odpis aktu jego chrztu, z którego wynika że urodził się w 1836 roku w Dziecinowie w powiecie bielskim gubernii grodzieńskiej jako syn Kazimierza Radziwanowskiego i Antoniny z Grzymałów, posesorów majątku Dziecin [Dziecinne, Dzieciniów]. Został ochrzczony w kościele boćkowskim, imieniem Konstanty Karol. Do chrztu trzymali go urodzony Antoni Grzymała - Marszłek Powiatu Łomżyńskiego oraz Urszula Borownicka? - Sędzina Powiatu Bielskiego wdowa.  Asystowali urodzony Karol Rosochacki z Teklą Grzymałówną panną oraz  Onufry Niedżwiecki z Wiktorią Grzymałówną panną.

- życiorys w którym napisał, że wpierw uczył się w domu rodzinnym, a potem ukończył 6 klas gimnazium w Białymstoku, którego jednak z powodu śmierci rodziców nie mógł ukończyć. Przez dwa lata pracował na gospodarstwie wiejskim swojego kuzyna, a przez rok w Kampanii Francuskiej budującej drogę żelazną petersbursko-warszawską. Wtedy też miał otrzymać zapewnienie, że po zakończeniu budowy otrzyma stałe urzędowanie przy tej drodze. Z powodu zarządzenia władz, jednak znaczna liczba urzędników polskich została oddalona, w tym i on.

- oświadczenie dotyczące pochodzenia z 14 października 1863 roku, z którego wynika, że nie jest obecnie w stanie dostarczyć dowodu swojego pochodzenia, jednak znajdują się one w Aktach Marszałka Szlachty Powiatu Bielskiego Guberii Grodzieńskiej.

- tego samego dnia 14 października 1863 roku oświadczył, że żadnego majątku nie posiada i po nikim nie spodziewa się majątku odziedziczyć.

- w dokumentach znajduje się także odpis świadectwa ukończenia Gimazjum w Białymstoku z którego wynika m.in., że pochodził z dworian, a do trzeciej klasy gimazium  wstąpił 5 września 1851 roku, naukę zakończył na szóstej klasie 1 lipca 1857 roku.

Z indeksów zamieszczonych na stronie https://geneszukacz.genealodzy.pl/ dowiadujemy się, że w 1861 tj. 2 lata przed złożeniem podania do dyrekcji kolei, zawarł związek małżeński w parafii Św. Krzyża w Warszawie z Maryanną Dominiką Jaroszyńską córką Mikołaja i Petronelii z Brodnickich. W akcie tym podano, że był dziedzicem ziemskim wsi Dłogoborzu (Długobóż) parafii zambrowskiej guberni augustowskiej.

W 1862 roku urodziła się ich córka Antonina Radziwanowska, która zmarła jako panna w 1884 roku w Częstochowie.

Kolejną znaną córką była Marianna Radziwanowska ur ~1865 w Warszawie, która w 1883 roku w Częstochowie wyszła za mąż za architekta Mieczysława Szafera. Potomkiem tej pary jest wybitny polski botanik profesor Władysław Szafer.  https://kuriermiejski.com.pl/szaferowie-w-sosnowcu/

Jedynym ich syn Józef Stanisław Radziwanowski, urodzony w 1869 roku w Aleksandrówce par. Długa Kościela, według indeksu ze strony https://genpod.projektpodlasie.pl/ Był urzędnikiem kolei nadwiślańskiej oraz znanym w Warszawie organizatorem koncertów i zabaw w stowarzyszeniach warszawskich. W 1913 roku w Żyrardowie zawarł ślub z Leonardą Wacławą Rogalewicz córką Wincentego Rogalewicza i Bronisławy Stępowskiej. Nie wiadomo czy zostawili dzieci. To zapewne jego wizytówka https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/jednostka/-/jednostka/12483867

W indeksach opublikowanych na tej stronie odnajdziemy także informacje dotyczące wcześniejszych pokoleń tej rodziny.

Ślub rodziców Konstantego Radziwonowskiego (Radziwinowski wg. indeksu) odbył się w 1833 roku w Zabłudowie. W metryce ślubnej czytamy WJmę [Wielmożnego jegomościę ?] Pan Kazimierz Radziwonowski 38 lat rodem ze wsi Rożaney? syn WJmę Pana Stanisława Radziwonowskiego i Antoniny z Juszkiewiczów (Jurakiewicz wg. indeksu) zawiera związek małżeński z  WJmę Panną Antoniną Grzymała 26 lat córką WJmę Pana Antoniego i Tekli Jabłońskich, rodem z Topolan [Topolany].

Być może Stanisław Radziwanowski w końcówce XVIII wieku był rachmistrzem w Hrabstwie Rozanskim y Sieleckim i stąd ta wieś Różana? Informacje o takim Radziwanowskim można odnaleźć w katalogu biblioteki Uniwersytetu w Wilnie.

https://virtualibiblioteka.vu.lt/primo-explore/fulldisplay?docid=VUB01000792509&context=L&vid=VU&lang=en_US&search_scope=VU_IG_ALL&adaptor=Local%20Search%20Engine&tab=default_tab&query=any,contains,radziwonowskiego&offset=0&pcAvailability=true

https://virtualibiblioteka.vu.lt/primo-explore/fulldisplay?docid=VUB01000793600&context=L&vid=VU&lang=en_US&search_scope=VU_IG_ALL&adaptor=Local%20Search%20Engine&tab=default_tab&query=any,contains,radziwonowski&offset=0

https://virtualibiblioteka.vu.lt/primo-explore/fulldisplay?docid=VUB01000765868&context=L&vid=VU&lang=en_US&search_scope=VU_IG_ALL&adaptor=Local%20Search%20Engine&tab=default_tab&query=any,contains,radziwonowski&offset=0

W indeksach parafii Zabłudowskiej zastanawia małżeństwo z 1864 roku Antoniego Juszkiewicza syna Wincentego i Karoliny z Radziwanowskich z Wiktorią Albertyn córką Augusta i Katarzyny Kozłowskiej, oboje mieli pochodzić z Niezbudek (Michałowa). Małżeństwo Wincentego Juszkiewicza syna Jerzego i Katarzyna Szczuka oraz Karoliny Radziwanowskiej (wdowy po Florianie Suchockim) córki Franciszka i Anny Kołupajło, odnajdziemy 1833 roku w Wołkowysku. Oboje mieli pochodzić z okolicy Korewicze. Może także z Korewicz pochodził ojciec lub dziedek Konstantego Radziwanowskiego, a Karolina Radziwanowska była jakąś niedaleką krewną?

Pierwszymi dziećmi Kazimierza Radziwanowskiego i Antoniny Grzymała była najwyraźniej córka Antonina Radziwanowska urodzona w styczniu 1834 zm. oraz Anna Wincenta Tekla urodzona w grudniu także w 1834 roku. Obie córki urodziły się w dworze Ostrówek. Zapewne Wincenta (Anna Wincenta Tekla) zmarła w 1906 roku  w wieku 73 lat Zarembach Kościelnych na Mazowszu.

Kolejnym dzieckiem tej pary był wspomniany już Konstanty Radziwanowski ochrzczony w 1836 roku parafii Boćki. Jednak rodzina nie zabawiła tu długo, gdyż kolejne chrzty odnajdziemy w parafii Naliboki znajdującej się na południowym skraju guberii wileńskiej, oddalonej o ponad 200km.

Helena Kazimiera Radziwonowska ur. 1840 roku w Dworze Naliboki, Wiktor Jakub Józef Radziwonowski ur. 1842 roku w Dworze Naliboki, który umiera rok później.

W miejscowości Rudnia par. Naliboki w 1852 roku, w wieku 52 lat umiera także Kazimierz Radziwanowski. Oprócz żony zostawia syna Konstantego, córki: Wincentę, Barbarę, Helenę i Michalinę.

Nie wiadomo jaki był los Heleny i Michaliny. Barbara Radziwanowska wyszła za maż za Edwarda Fetkowskiego mieszkali w Złotorii par. Jasienica a następnie w Złotoryji par. Zaręby kościelne na Mazowszu.
#3
Inne tereny / Odp: Geneami Brzeg 11 (2024) k...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Wrzesień 14, 2024, 02:20:56 AM
Niestety, z przyczyn zdrowotnych nie będę w Brzegu. Strasznie mi przykro, to pierwsza Konferencja na której mnie nie bedzie. Pozostanie mi śledzenie konferencji zdalnie :(
#4
Szukam rodziny, nazwiska / Radziecki uczony Włodzimierz J...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Wrzesień 13, 2024, 10:59:37 PM
Kiedyś natrafiłem na ciekawy biogram radzieckiego uczonego Włodzimierza Jewgieniewicz Cydzik (1886 — 1958) [Владимир Евгеньевич Цыдзик] i oczywiście zastanawiam się z których on mógł być Cydzików?

Włodzimierz Cydzik był założycielem szkoły naukowo-pedagogicznej w zakresie maszyn i aparatury chłodniczej. Był naukowcem zajmującym się chłodnictwem, doktorem nauk technicznych, profesor od 1920 roku. Założyciel radzieckiego przemysłu sprężarkowego.

https://kriofrost.academy/lenta/istoriya/tsydzik-vladimir-evgenevich-1886-1958-/

W Internecie nie odnalazłem bliższych informacji na temat jego rodziny, może ktoś coś odnajdzie?
#5
Szukam rodziny, nazwiska / Podpułkownik Sergiusz Radziwan...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Wrzesień 13, 2024, 05:56:59 PM
Podpułkownik Sergiusz Radziwanowski [Радзивановский Сергей Владимирович] był oficerem rosyjskiej, a potem polskiej armii, uczestnikiem m.in. Powstania Wielkopolskiego. Jego żoną była Nadzieja z Kamieńskich Radziwanowska ur. 1890 roku w Sankt Petersburgu, po wybuchu rewolucji w 1917 roku w latach 1917-1918 była bibliotekarką w Związku Wojskowych Polaków Armii XII w Rydze.

Więcej o nim jak i jego żonie można przeczytać w opracowaniu na stronie:
https://wielkopolskahistorycznie.pl/2020/10/05/podpulkownik-sergiusz-radziwanowski/

Autorowi tego opracowania nie udało się dotrzeć do źródeł, w których można odnaleźć informacje o jego rodzicach. Tę lukę uzupełnił Krzysztof T. Wyrzykowski, który dotarł do teczek personalnych zgromadzonych w Wojskowym Biurze Historycznym w Warszawie. Dzięki niemu wiadomo, że rodzicami Sergiusza Radziwanowskiego byli Włodzimierz Radziwanowski i Anna Szyszko, a urodził się w Puczkowie w ujeździe newelskim, niedaleko Witebska, 21 sierpnia 1886 roku.

Tereny, na których znajdował się majątek Puczkowo [Пучково] znajdują się obecnie w Rosji pomiędzy miastem Newel i wsią Kubok [Кубок]

https://www.radzima.net/ru/miejsce/puchkovo_629.html

Na mapie można odnleźć ten majątek tutaj:

https://maps.arcanum.com/en/map/russia-1872/?layers=14&bbox=3310438.303768336%2C7568315.3775257245%2C3328620.7618716722%2C7574898.516586786

Majątek tej należał do rodziny Szyszko. Prawdopodobnie matka podpułkownika Radziwanowskiego pochodziła z tej rodziny. Na stronie https://nevelikc.ru/ znajdziemy garść informacji o majątku Puczkowo i rodzinie Szyszko. Możemy tam przeczytać m.in.

"Puczkowo należało do Mikołaja Szyszko. Pod koniec XVIII wieku w Newlu osiedliła się szlachecka rodzina Szyszko. Makar Fedosiewicz Szyszko (1822-1888) - inspektor oświetlenia Teatrów Cesarskich, jako pierwszy zaaranżował iluminacje, ulepszył iskry, żadna koronacja w Moskwie nie odbyła się bez jego udziału. Ostatnim właścicielem majątku Puczkowo był Mikołaj Szyszko."

https://nevelikc.ru/nash-kraj-puchkovo/
https://nevelikc.ru/nevelskij-kraj/issledovatelskaya-deyatelnost-uchashihsya/imenie-puchkovo-nevel-skij-uezd-v-vospominaniyah-pisatel-nitsy-aktrisy-t-v-petkevich/

Radziwanowscy zapewne na tereny powiatu połockiego nie przybyli w wieku XIX a o wiele wcześniej, świadczą o tym choćby zapisy, które znajdziemy w "REJESTRY PODYMNEGO WIELKIEGO KSIĘSTWA LITEWSKIEGO WOJEWÓDZTWO POŁOCKIE 1667 I 1690 R.

"https://rcin.org.pl/Content/239069/WA303_275193_I5542-10_Rachuba.pdf

Z tejże abi[uraty] z majętności Pleskunowa i Puhaczów jmp. Ignacy Radziwanowski dymów cztyry 4

Z abi[uraty] jmp. K[azi]m[ie]rza Radziwanowskiego z ma[jętności] Czuryłowicz jmp. Jan Szczyt, podsędkowicz połocki dym jeden 1

Niestety nie wiadomo o tej rodzinie nic ponadto. Czy podpułkownik Sergiusz Radziwanowski miał rodzeństwo? Czy ojciec miał jakieś rodzeństwo? A jeżeli jacyś krewni byli co się z nimi stało?

=======================================================================
Po napisaniu tego tekstu odnalazłem informacje, że dziadkami Sergiusza Radziwanowskiego byli pułkownik Iwan Radiwanowski (Radziwanowski) i Apollinaria (Adela) Fiodorowna Radiwanowska, a rodzicami Włodzimierz Iwanowicz Radiwanowski urodzony w Penzie w 1852 roku, statski sowietnik, architekt, budowniczy Sankt Petersburga. Jego żoną była Anna Makarowna [zapewne córka Makarego Szyszko]. Sergiusz miał siostrę – Zofię Władimirowną Radiwanowską. Prawdopodobnie rodzina w wieku XIX zamieszkiwała ujezd kaszyński w guberni twerskiej. Tak więc niekoniecznie ta rodzina to potomkowie Radziwanowskich posiadających majątki w woj. połockim w XVII wieku, choć jest to bardzo prawdopodobne.

https://kraeved-gatchina.de/ocherki/vydayushchiesya-zhiteli/radivanovskiy/

Sam Sergiusz Radziwanowski [Radiwanowski] został odnotowany w spisie oficerów Rosyjskiej Imperialnej Armii.

https://www.ria1914.info/index.php/%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B5%D0%B9_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87

A także w spisach bohaterów wojny 1914-1918

https://gwar.mil.ru/heroes/?last_name=%D0%A0%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B9%20&groups=awd:ptr:frc:cmd:prs&types=awd_nagrady:awd_kart:potery_doneseniya_o_poteryah:potery_gospitali:potery_spiski_zahoroneniy:potery_voennoplen:frc_list:cmd_commander:prs_person&page=3
#6
Inne tereny / Odp: Geneami Brzeg 11 (2024) k...
Ostatnia wiadomość przez Rafał Jurowski - Wrzesień 08, 2024, 11:12:40 PM
Posataram się w Brzegu być, jednak pod warunkiem, że rozgonię moją chorobę :)
Transmisje na pewno będą.

#7
Inne tereny / Geneami Brzeg 11 (2024) konfer...
Ostatnia wiadomość przez Ala2 - Wrzesień 08, 2024, 09:46:38 AM
Odbędzie się  dniach  13–15 września 2024 r. (piątek–niedziela)  stacjonarnie w Brzegu na terenie zamku.
Mam nadzieję na transmisję .
#8
Szukam rodziny, nazwiska / Odp: Ród Bohatyrewiczów (Bohat...
Ostatnia wiadomość przez aneta - Wrzesień 06, 2024, 07:27:50 PM
Witaj Tadeuszu,

Bohatyrowicze z mojego drzewa mieszkali prawdopodobnie w Wardeczce. Nie mam u siebie wspomnianego przez Ciebie Walentego. Bohatyrowiczów dodałam do mojego drzewa, gdyż badam każdą linię rodu Sopoćków, a w dokumentach pożajskich oba nazwiska się wiążą. Nie mniej jednak, choć mam pewne hipotezy, ta linia stanowi dla mnie jeszcze zagadkę.

Do brzegu:

Aleksander Bohatyrowicz ur. ok 1590- zm. ok 1650 w Wardeczce? miał dwie żony:
Barbara Czerniewska ur. ok 1590 pow. trocki - zm przed 1620 w pow. trockim
Aleksandrę Massalską ur. ok 1620 - zm. po 1666, 1 voto Bohatyrowicz, 2 voto Dzieżyc (mąż Hieronim). Aleksandra Massalska i Aleksander Bohatyrowicz mieli córkę Ewę ur. ok 1635, zm. po 1666, żona Jana Kazimierza Zaręby zm. po 1666 w Błaszkowszczyźnie?

Aleksander Bohatyrowicz i Barbara Czerniewska i ich dzieci:

Mikołaj Bohatyrowicz ur. ok 1620- zm. 1653 w Wardeczce?
Anna Bohatyrowicz ur. ok 1620, zm. po 1666 w Wardeczce? Mąż Jan Sopoćko (nie wiem właśnie który Jan, bo mam ich w drzewie mnóstwo) ur. ok 1620, zm. ok 1660. Ich syn miecznik kowieński Aleksander Karol Sopoćko ur. ok 1650 - zm. ok 1704 w Błaszkowszczyźnie? Jego żona Marianna Zakrzewska ur. ok 1650 - zm. po 1709 w Lejpunach? Mieli dwoje dzieci - Franciszka ur. ok 1670 - zm. po 1711 w Błaszkowszczyźnie? oraz Jana ok 1670 - zm. po 1711 w Błaszkowszczyźnie?
Anna Sopoćko Bohatyrowicz po śmierci męża Jana wyszła za mąż za Samuela Czarnoruckiego ur. ok 1620 - zm. po 1668
Kolejne dziecko Aleksandra Bohatyrowicza i Barbary Czerniewskiej to Tekla Bohatyrowicz ur. ok 1620- zm. po 1653,mąż Aleksander Steckiewicz
Wawrzyniec Bohatyrowicz ur. ok 1620 - zm. ok 1646 w Wardeczce?, żona Katarzyna Orzyłowska. Ich dzieci: Daniel ur. ok 1640 - zm. po 1646 i Joanna ur. ok 1640 - zm. po 1646

To w zasadzie tyle, jeżeli chodzi o Bohatyrowiczów w moim drzewie. Niewykluczone, że pojawią się jeszcze jakieś koligacje z Grodna, gdyż obecnie badam te rejony. Możesz podać więcej informacji na temat Sopoćków ze swojego drzewa? :)

pozdrawiam serdecznie
Aneta
#9
Szukam rodziny, nazwiska / Poszukuję dzieci,wnuków i praw...
Ostatnia wiadomość przez Krzysztof Łaskowski - Wrzesień 06, 2024, 06:14:45 AM
Dzień dobry,nazywam się Krzysztof Łaskowski,jestem synem Ireny córki Stanisława Wysockiego zaginionego w Obławie Augustowskiej w lipcu 1945 roku.Stanisław Wysocki był bratem rodzonym Anny Wysockiej,po mężu Świecznik lub Swiecznik lub Śwecznik. Mam zdjęcie, na którym wymienione jest to nazwisko z 1963 roku. Na zdjęciu są Rodzice i dwie Corki. Ponieważ, to zdjęcie było wykonane ponad 60 lat temu,to te Córki mogły wyjść za mąż i zmienić swoje nazwiska. Stanisław Wysocki mieszkał we wsi Gruszki,powiat Augustów, obecnie Województwo Podlaskie.Poszukuje członków Jej rodziny-dzieci,wnuków.Wiem,że mieszkali w Sopockinach.Prosze o pomoc w ich znalezieniu.
#10
Inne tereny / Odp: Stancja i Koszarka
Ostatnia wiadomość przez Ala2 - Wrzesień 03, 2024, 10:09:11 AM
z podziękowaniem
                     Ala