Bujno

Zaczęty przez krzysiek, Maj 03, 2023, 03:52:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzysiek

Witam Państwa
Szukam jakiś wiadomości na temat mieszkańców Grodna tj mojego dziadka Jana Bujno i pradziadka Józefa
Bujno. Wiem tylko że w momencie wybuchu wojny w 1939 r. Józef Bujno mieszkał przy ul. Podmiejskiej 34
natomiast Jan Bujno przy ul Nowa Kolonia 46. Tam urodziła się jego córka Krystyna. Podczas zajęcia Grodna w 39 roku  Jan Bujno był oddelegowany do pracy w Bersztach jako funkconariusz Policji Pańswowej.
Tam też został internowany. Nie wiam prawie nic o Józefie Bujno synie Pawła, kim był kiedy i gdzie zmarł.  Jego adres podał w dokumentach z wcielenia do Armii Andersa, jego syn po przejściu katorgi
w rosyjskich obozach jenieckich.
Może Ktoś ? coś? i podzieli się ze mną wiadomościami.
Krzysztof

Rafał Jurowski



krzysiek

Piękne dzięki za podpowiedzi.
Baza danych Wojskowego Bióra Historycznego jest cenna, znalazłem tam wiadomości o Janie Bujno
choć nie rozszyfrowałem skrutu dotyczącego sygnatur akt  55, KZWLŚ i nie wiem co oznaczają.
Panie Rafale druga podpowiedź o artykule prasowym nosi ten smaczek że gdzie między zdanaiami można dowiedzieć się sporo rzeczy.
Okazało się że mój dziadek kupił na kreskę bilety na eksluzywny bal w hotelu Royal w 1925r
Służył wtedy na posterunku PP Mosty a potem w Bersztach gdzie został internowany.
Nadal nie udało się nic dowiedzieć o Józefie Bujno ojcu Jana.
Nadal czekam na jakieś wzkazówki.
Pozdrawiam Krzysztof

Rafał Jurowski

Panie Krzysztofie,

Warto napisać do WBH, za tymi sygnaturami mogą kryć się ciekawe dokumenty.

Odnośnie Józefa Bujno to występuje od w spisie parafii Bernardyńskiej z 1926 roku, adres  ul Nowa Kolonia 46. On i jego żona Elżbieta Gryć. On miał wtedy 65 a żona 64 lata, mieli dwoje nastoletnich dzieci Adama  i Jadwigę.

Ja zacząłbym poszukiwania od przeczesania aktów zgonu parafii bernardyńskiej. Odpisy do 1937 roku znajdują się w Archiwum Archidiecezji Białymstok. Można sprawę załatwić zdalenie, odpis aktu zdaje się 50zł teraz. Może w akcie zgonu znajduje się trochę więcej infromacji o rodzicach Józefa jak i miejscu jego urodzenia?

Nie wiem pod jaką parafię podlegała ulica podmiejska, jaka to cześć Grodna ?

Pozdrawiam
Rafał Jurowski

krzysiek

Panie Rafale nie wiem czy mogę pozwolić sobie na forum spróbować wyjaśnić kila wiadoności i pokazać skany dokumentów pochodchodzących z prywatnych źródeł odnośnie adresu zamieszkania Jana Bujno i Józefa Bujno.
Oraz skoro Skrót KZWLS – oznacza Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej. Wynika z tego więc, że był w latach 1920-1922 żołnierzem wojsk Litwy Środkowej.
Jan Bujno składał przysięgę wojskową w Wojsku Polskim dnia 7 marca 1920r.

krzysiek

Przepraszam za pomyłkę prezez szybkość skojażyłem Krzyż zasługi z Wojskiem Litewskim a to przeciż to Polskie odzaczenie. Dziadek w swoich wojskowych dokumentach nie wspomniał o takim odzaczeniu.

Rafał Jurowski

Panie Krzysztofie,

Jeżeli ma Pan chęć, aby skany umieścić, proszę to zrobić.

Rafał Jurowski

krzysiek

Postaram się to zobrazować. Jestem synem Krystyny Ślęczek z domu Bujno a wnukiem Jana Bujno i prawnukiem jego ojca Józefa Bujno.  dołączam skany informacji jakie posiadam. Skan 26 
t o fragment dokumentacji wojskowej z służby w armii Andersa. Informuje że ojcem Jana Bujno był Józef Bujno zamieszkały w  Grodnie ul. podmiejska 34, i że uorodził się w Twarogach Ruskich.
Skan akt_metryka to informacja że Krystyna {moja mama} ochrzczona została w kościele
Bernardyńskim w Grodnie.jest też tam informacja o Janie Bujno zam na ul Nowa Kolonia  46.
Skan "akt malzenstwa Bujno_twarowska " podczas ślubu z Kazimerą Twarowską miał 26 lat
i urodził się we wsi Zaręmby {Zaremby} parafia Dołbowo. Na ślubie stawił się też Paweł ojciec Józefa.
Przeglądając w portalu :genealogia.com.pl dane dowiedziałem się że w Zrembach urodziła się w 1899 roku Ewa Bujno córka Józefa tj.siostra Jana ur w 1900 w Twarogach Ruskich.
Fundacaj im. Ignacego Kapicy "GenPod" odnotowała ślub Józefa Bujno syna Pawła z Kazimierą Twarowską z1898 r. powołując się na ten sam Skan co geneaologia "akt malzenstwa Bujno_twarowska.


krzysiek

Panie Rafale

Tajemniczy skrót KZWLS – oznacza Krzyż Zasługi Wojsk Litwy Środkowej odznaczenie za  walki o Wilno.

Żołnierzami wojsk Litwy Środkowej byli ,,zbuntowani" żołnierze polscy gen. Żeligowskiego, którzy na polecenie Piłsudskiego zajęli nielegalnie Wilno w październiku 1920 r., żeby nie denerwować zachodnich państw. Litwa Środkowa istniała do kwietnia 1922 r. i uchwałą Sejmu Wileńskiego weszła w skład państwa polskiego, jako woj. wileńskie. Innej drogi wg Piłsudskiego nie było. W wojsku Litwy Środkowej znalazło się więc wielu ochotników, którzy uważali że o miasto trzeba było walczyć zbrojnie, czy to zachodowi się podobało czy nie.

Odpowiedzi udzielił mi Pan  Marek Gajewski

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej

Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku

krzysiek

Szanowny Panie Rafale
Odnośnie osoby Józefa Bujno, napisałem do Archiwum Archidecezji i dowiedzałem sie że udostępnienie tylko na miejscu.W moim wypadku jest to raczej niemożliwe.  Czy dane które Pan posiada dotyczące Józefa Bujno są dostępne online?
Bo wiadomości z innych żródeł podają trochę inne fakty. Skan odpisu aktu Urodzenia Krystyny Bujno,
skan kartoteki wojskowej, które wcześniej przedstawiłem  tutaj,
Nie wiem co o Tym sądzić?




krzysiek

Ala2, dzięki za wiadomości ale nie dotyczą one mojej rodziny.
Tadeusz Bujno ze zdjęcia był chyba aktorem.
Pozdrawiam

krzysiek

Bardzo proszę o podpowiedź jak  zobaczyć akt zgonu Józefa Bujno. Podobno publikowany jest w Księgach metrykalnych w NIAB Grodno. Poz 167 Parafia Bernardyńska zgony, pokazanych w arkuszu exel  z Archiwum Historycznego Grodna.